SHOW RESULTS 2013


DATE

SHOW

LOCATION

COUNTRY

JUDGE


JANUARY


05.01. CACIB Gothenburg Sweden Eva Eriksson
(Sweden)
06.01. CACIB Gothenburg Sweden Andreas Polgar
(Czech Republic)
06.01. CAC Mielno Poland Piotr Król 
(Poland)
12.01. CACIB Paris France Erika Szokol (Hungary)
12.01. CAC Tartu Estonia Saija Juutilainen (Finland)
12.01. CACIB Ljubljana Slovenia Olga Sinko Kupriyanova (SI)
13.01. CACIB Ljubljana Slovenia Erwin Deutscher (Austria)
13.01. CACIB Nürnberg Germany Norbert Daube (Germany)
13.01. CAC Tartu Estonia Ulf Brathen (DK)
13.01. CWC Gdansk Poland Malgorzata Zakrzewska (Poland)
19.01. CAC Daugavpils Latvia Pero Bozinovski (Makedonia)
20.01. CAC Będzin Poland Vincent O'Brien (Ireland)
20.01. CAC Daugavpils Latvia Andrzej Szutkiewicz (Poland)
26.01. CACIB Głogów Poland Katerina Pereguda (Ukraine)
26.01. CACIB Mouscron Belgium Marianne Holm (Finland)
26.01. CACIB Kaunas Lithuania Zoran Brankowic (Serbia)
26.01. CAC Perpignan France Christiane Lafay (France)
27.01. CACIB Perpignan France Raymond Soulat (France)
27.01. CACIB Trencin Slovakia Boris Spoljaric (Croatia)
27.01. Trofeo Piero Caliandro Italy Barbara Corsini-Zanieri (Italy), Thomas Becht (Germany), Attilio Polifrone (Italy)
27.01. SPECIAL SHOW Kazan Russia Anna Tits (Russia)
27.01. CAC Kaunas Lithuania Panos Dimitriou (Cyprus)


FEBRUARY


02.02. CACIB Rzeszów Poland Andrzej Mania (Poland)
02.02. CACIB Brno Czech Republic Aleksander Skrzynski (Poland)
03.02. CACIB Brno Czech Republic Vojtek Vlastislav
03.02. CACIB Perm Russia Vladimir Aleksandrov (Russia)
03.02. CACIB Eindhoven Netherland Van Raamsdonk (Belgium)
09.02. CACIB Frederica Denmark Eva Borg (Sweden)
09.02. CAC Bydgoszcz Poland Barbara Brandys (Poland)
09.02.

CAC

Night show

Bydgoszcz Poland Aleksandra Sekowska-Miros (Poland)
09.02. CAC Valmiera Latvia Galina Perevedentseva (Russia)
10.02. CAC Valmiera Latvia Jelena Kruus (Estonia)
14.02. CACIB Budapest Hungary Atilla Czekledi (Hungary)
15.02. CACIB Budapest Hungary Tamas Torok (Hungary)
17.02. CACIB Hoogstraten Belgium Linda Volarikova (Slovakia)
23.02. CACIB Nitra Slovakia Julija Aidietiene (Latvia)
24.02. CACIB Nitra Slovakia Josef Mravik (Slovakia)


MARCH


02.03. CACIB Drzonków Poland Bozena Ovesna (Czech Republic)
02.03. CAC Tallinn Estonia Beata Petkevica (Latvia)
02.03. CACIB Groningen Netherlands Ilona Onstenk-Schenk (Netherlands)
02.03. CACIB Vilnius Lithuania Refef Hadzic (Bosnia & Herzegovina)
03.03. CACIB Vilnius Lithuania Juan Naveda Carrero (Spain)
03.03. SPECIAL SHOW Rancamaya Indonesia Laurentius Suliadi (Indonesia)
03.03. SPECIAL SHOW Rancamaya Indonesia Suncica Lazic (Serbia)
03.03. CACIB Graz Austria Phyllis Poduschka-Aigner (Austria)
09.03. CACIB Perigueux France Christian Jouanchicot (France)
09.03. CACIB Zagreb Croatia Zlatko Odobasic (Croatia)
10.03. CACIB Zagreb Croatia Jana Janek (Slovakia)
10.03. CRUFTS 2013 United Kingdom J. Mallars (D), K. Baldwin (B)
10.03. CACIB Offenburg Germany Hassi Assenmacher-Feyel (Germany)
10.03. CACIB Belgrade Serbia Erika Szokol (Hungary)
16.03. CACIB Katowice Poland Hans Wiblishauser (Germany)' Peter van Montfoort (Netherlands)
17.03. CACIB Montlucon France Gianone (Belgium)
23.03. CAC Nowy Dwór Mazowiecki Poland Piotr Król (Poland)
23.03. CACIB Malmö Sweden Ingrid Andersson (Sweden)
24.03. CACIB Leiden Netherlands

Dick Baars 
(Netherlands)

24.03. EURASIA 2 Moscow Russia Dominikan Shalata (Ukraine)
24.03. CAC Gütersloh Germany Martin Gschwindl (Austria)
30.03. CACIB Kirchberg Luxembourg Dirk Spruyt (Belgium)
30.03. CACIB Riga Latvia Maite Lorenzo Gonzalbo (Spain)


APRIL


01.04. CACIB Munich Germany Miklos Levente (Romania)
06.04. CACIB Gevgelija Macedonia Igor Selimovic (Croatia)
07.04. CACIB Gevgelija Macedonia Danilo Giorgio (Italy)
07.04. CAC Zabrze Poland Boguslaw Chmiel (Poland)
07.04. CACIB Wieselburg Austria Friederike Kappacher (Austria)
13.04. CACIB Tallinn Estonia Andrew Beare (Ireland)
13.04. CACIB Kishiniev Moldova Liudmila Lavrova (Macedonia)
13.04. CAC
Georgia I Petru Muntean (Romania)
13.04. CAC Azerbaijan I Svetlana Shandrovscaia (Macedonia)
14.04. CACIB Kishiniev Moldova
14.04. CAC Georgia II Tatyana Bishir (Macedonia)
14.04. CAC Azerbaijan II Zaur Agabeyli (Azerbaijan)
14.04. CAC Czestochowa Poland Dorota Pawlikowska-Rosól (Poland)
14.04. CAC Alsdorf Germany Detlef Köhler (Germany)
19.04. SPECIAL SHOW Ukraine Attilio Polifrone (Italy)
20.04. CAC Grudziadz Poland Aleksandra Tarczynska-Mizak (Poland)
20.04. CACIB Maribor Slovenia Rafael Malo Alcrudo (Spain)
21.04. CACIB Pohorje Slovenia Branislav Rajic (Slovenia)
21.04. CAC Inowroclaw Poland Karolina Wójcik (Poland)
21.04. CACIB Goes Netherlands M.J. Lenning (GB)
21.04. CACIB Krasnodar Russia V. Aleksandrov (Russia)
21.04. CAC Westheim Germany Hans Wiblishauser (Germany)
27.04. CAC Miskolc Hungary Dominikan Shalata (Ukraine)
27.04. CACIB Miskolc Hungary Janos Torok (Hungary)
28.04. CACIB Opole Poland Andrzej Stepinski (Poland)
28.04. CAC Baiersdorf Germany Rudi Killmaier (Germany)
28.04. REGIONAL SHOW Marcq-en-Baroeul France Tamas Dohoczki (Hungary)
28.04. CLUB SHOW Gribskov Denmark Armin Hoppe (Germany)

MAY


01.05. CLUB Markovac Serbia Attilio Polifrone (Italy); Masimo Massa (Italy)
03.05. CAC Bydgoszcz Poland Magdalena Kozłowska (Poland)
04.05. CAC Oldenburg Germany Yvonne Brink (Sweden)
04.05. DOBERMANN STAR Łódź Poland

MALES - Allan Berling Christensen (Denmark);

FEMALES - Ilona OstenkSchenk (Netherlands)

05.05. CAC Kaunitz Germany Armin Hoppe (Germany)
05.05. CACIB Łódź Poland

FEMALES - Allan Berling Christensen (Denmark);

MALES - Ilona OstenkSchenk (Netherlands)

05.05. Regional Show Dizier France Jeannette Seltz Halter (France)
05.05. CAC Pier Germany Thomas Becht (Germany)
11.05. CACIB Monaco Evgeny Yerusalimskiy (Russia)
11.05. CACIB Bar 1 Montenegro Sinisa Savic (Serbia)
12.05. CACIB Bar 2 Montenegro Slavoljub Andric (Serbia)
12.05. TROFEO TRIVENETO Italy Attilio Polifrone (Italy)
12.05. EUROPASIEGER Dortmund Germany Detlef Köhler (Germany)
16.05. HDK CLUB SHOW Budapest Hungary Tamas Dohóczki (Hungary), Rada Istvan (Hungary), Gunther Ehrenreih (Austria)
17.05. WORLD DOG SHOW Budapest Hungary Barbara Zanieri Corsini (Italy), Hans Wiblishauser (Germany), Erika Szokol (Hungary)
18.05. CAC Wieze Belgium Borges Manuel Loureiro (Portugal)
19.05. CAC Radom Poland Boguslaw Chmiel (Poland)
19.05. CAC Bytom Poland Anna Kochan (Poland)
19.05. CAC Altona Germany Merete Dalgaard (Denmark)
19.05. CLUB SHOW Dannemarie France Jose Maria Bulo (Spain), Norbert Daube (Germany)
19.05. CLUB SHOW Lapusel Romania Thomas Becht (Germany), Nadija Timmermans-Kadenko (Netherlands)
20.05. CAC Arnhem Netherlands J. Hiddes (Netherlands)
20.05. CACIB Saarbrücken Germany Detlef Köhler (Germany)
25.05. CLUB SHOW Helsinki Finland Rada Istvan (Hungary), Teija Salmi-Aalto (Finland)
26.05. CAC Plock Poland Jadwiga Niciewicz (Poland)
26.05. CAC Świebodzice Poland Boguslaw Chmiel (Poland)
31.05. CAC Senec Slovakia Jozef Mravik (Slovakia)


JUNE


01.06. CACIB Nitra Slovakia Jozef Klima (Slovakia)
01.06. CACIB Klagenfurt Austria Inge Eberstaller (Austria)
02.06. CACIB Klagenfurt Austria Tamas Dohoczki (Hungary)
02.06. CACIB Leszno Poland Michael Drennan (Ireland)
02.06. CACIB Nitra Slovakia Olga Kuprizanova Sinko (Slovenia)
02.06. CACIB Oss Netherlands Attila Czegledi (Hungary)
02.06. CACIB Neumunster Germany Martin Gschwindl (Austria)
08.06. CACIB Riga Latvia Ulf Brathen (Denmark)
08-09.06. AIAD Roma Italy Pierluigi Pezzano, Florindo Coppo, Attilio Polifrone
09.06. CAC Kalisz Poland Joanna Szczepanska-Korpetta (Poland)
09.06. CAC Racibórz Poland Lazic Suncica
09.06. CAC Lublin Poland Karolina Wójcik (Poland)
09.06. CAC Stuttgart Germany Norbert Daube (Germany)
09.06. CAC Herend Hungary Pettko Csaba (Hungary)
15.06. CACIB Kraków Poland Vojislav Al-Daghistani (Serbia)
15.06. CAC Erfurt Germany Hans-Erhard Gruttner
15.06. CACIB Szekefehervar Hungary Attila Czegledi (Hungary)
16.06. CACIB Szekegehervar Hungary Imre Szalai (Hungary)
16.06. CACIB Erfurt Germany Zaur Agabeyli
16.06. CLUB SHOW Belgium Dirk Spruyt (Belgium), Gustaaf Van Den Bosch (Belgium)
16.06. CLUB SHOW Banja Luka Bosnia & Herzegovina Avi Marshak (Israel)
16.06. CLUB SHOW Tyumen Russia Alexey Belkin (Russia)
16.06. CACIB Tymen Russia Nebojsa Savicic (Serbia)
22.06. CLUB SHOW Leskovac Serbia Rada Istvan (Hungary)
22.06. CAC Nowy Targ Poland Boguslawa Szydlowicz-Polanczyk (Poland)
23.06. CAC Nowy Targ Poland
23.06. DV Siegershau Essen Germany Hans Wiblishauser (Germany)
23.06. CAC Jelenia Góra Poland Aleksander Skrzyński (Poland)
29.06. CACIB Sankt Petersburg Russia Anna Sume (Estonia)

JULY


06.07. CACIB Echt Netherlands Marie-Josee Melchior Slechter (Luxembourg)
06.07. CACIB Velka Ida Slovakia Gabriela Ridarcikova (Slovakia)
06.07. CACIB
San Marino Omarov Z
07.07. CACIB Velka Ida Slovakia Victoria Pogodina (Ukraine)
07.07. CAC Recklinghausen Germany Norbert Daube (Germany)
07.07. CAC Stadland Germany Hans Wiblishauser (Germany)
07.07. CAC Velence Hungary Bela Vadócz (Hungary)
14.07. CACL Luxembourg Luxemburg Rosario Magarino Perez (Spain)
14.07. CAC Lokeren Belgium Joop Hiddes
14.07. CAC Munich Germany Hans Wiblishauser (Germany)
14.07. CAC Uthleben Germany Detlef Kohler (Germany)
14.07. CACIB Warsaw Poland Sergiei Slukin (Russia)
14.07. CACIB Oberwart Austria Erwin Deutscher (Austria)
15.07.

CLUB

SHOW

Nordjylland Denmark Allan Berling Christensen (Denmark)
21.07. CACIB Luik Belgium Luis Pinto Teixeira (Portugal)
27.07. CACIB Ludwigshafen Germany Thomas Becht (Germany)
27.07. CACIB Debrecen Hungary Katalin Balogh (Hungary)
28.07. CACIB Debrecen Hungary Dorothea Carrol (Ireland)
28.07. CAC Wałbrzych Poland Aleksander Skrzyński (Poland)
28.07. CAC Dortmund Germany Armin Hoppe (Germany)


AUGUST


03.08. CACIB Leuven Belgium R. Vanhoenakker
03.08. CACIB Zakopane Poland Sergiej Slukin (Ukraine)
04.08. CAC Gochsheim Germany Detlef Kohler (Germany)
11.08. CAC Brandenburg Germany Martin Gschwindl (Austria)
11.08.

CLUB SHOW

Grand Prix Golden Dobermann

Kamenny Mlyn Slovakia Hans Wiblushauser (Germany), Helmut Redtenbacher (RSA)
11.08.

CLUB

SHOW

Moscow Russia Norbert Daube (Germany), Evgeniy Erusalimskiy (Russia)
17.08. CACIB Bratislava Slovakia Gabriela Ridarcikova (Slovakia)
18.08. CACIB Bratislava Slovakia Gyorgy Harmann (Hungary)
18.08. CAC Toruń Poland Karolina Wójcik (Poland)
18.08.

CLUB

SHOW

Salzburg Austria Helmut Redtenbacher (RSA)
24.08. CACIB Leipzig Germany Hans Wiblishauser 9Germany)
25.08. CACIB Białystok Poland John Walsh (Ireland)
25.08. LG Show Hannover Germany Norber Daube (Germany)
31.08. CAC Chorzów Poland Barbara Brandys (Poland)
31.08.

EURO DOG SHOW

Geneve Switzerland Hassi Assenmacher-Feyel (Germany), Louis M.C. Catalan (Portugal)


SEPTEMBER


07.09. CACIB Rostock Germany Orietta Zilli
08.09. CACIB Kirchberg Luxembourg Blaz Kavcic (SI)
07-08.09.

IDC Satulung, Romania

judges: Hans Wiblishauser (D), Pierluigi Pezzano (I), Thomas Becht (D), Gabriela Ridarcikova  (SK), Ghunter Ehrenreich (AT), Papp Laszlo (RO)

15.09. CAC Augsburg Germany Hans Wiblishauser (Germany)
21.09. CACIB Brussels Belgium Vladimir Piskay (Slovakia)
22.09. CAC Radom Poland Maria Bruska (Poland)
22.09. CAC Bytom Poland Aleksander Skrzyński (Poland)
22.09. CAC Zielona Góra Poland Anna Kochan (Poland)
29.09. CACIB Wrocław Poland Gabriela Ridarcikova (Slovakia)


OCTOBER


05.10. CLUB SHOW Nowy Dwór Mazowiecki Poland Werbitskij Wyacheslav (BLR)
11.10. BSZ Dortmund Germany Hans Wiblishauser (Germany)
19.10. CACIB Moscow Russia Merete Dalgaard (Denmark)
20.10. CACIB Moscow Russia Allan Berling Christensen (Denmark)
20.10. CWC Czestochowa Poland Anna Kochan (Poland)
26.10. CACIB Pozan Poland Yuri Gergel (Ukraine)
26.10. CACIB Bratislava Slovakia Ligita Zake (Latvia)
27.10.

CACIB

"Poland Winner"

Poznan Poland Hans Wiblishauser (Germany)
27.10. CACIB Bratislava Slovakia Miroslav Vaclavik (Slovakia)
27.10. Trofeo VESUVIO Italy Pierluigi Pezzano (I), Marcello Ricci (I)

 

NOVEMBER

 

10.11. CACIB Kielce Poland Otakar Vondrous (CZ)
10.11. CLUB Moscow Russia Lynn Glass (FR)
10.11. Trofeo Trinacria Italy Pierluigi Pezzano (I)
11.11. CAC Koszalin Poland Maria Bruska (PL)
22.11. CLUB Zagreb Croatia Thomas Becht (D)
23.11. Special Sankt Petersburg Russia Beata Petkevica (LV)
Puppies

Puppies