19.05.2013 - French Dobermann Club Show 2013 - Dannemarie - France

judge: males - Jose Maria Bulo (Spain), females - Norbert Daube (Germany)

entries: 96

results by: DCF


BLACK MALES


Baby class:

Vp.1 - HACKER DARK della Guardia Nera


Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY MALE, BEST PUPPY - HANNIBAL-UNDER du Reflet des Songes

P.2 - H'ELIOT NESS-GANGSTA of Sweet Black Dreams

P.3 - HANIKI des Collines de Beauregard

absent - HUMMER DARK della Guardia Nera

absent - HORUS v. Jagerhohle


Debutant class:

Vp.1, BEST DEBUTANT MALE, BEST DEBUTANT - HALONZO GRAF VIVARIO v. Steinigerweg


Youth class:

Vg.1 - HELIOS-DIATHOS de la Villa Valiano

Vg.2 - HAGEN-DIATHOS de la Villa Valiano

Vg.3 - HAYKO de la Lumiere de Bregancon

Vg.4 - HIRAM-D'ORSON du Reflet des Songes


Intermediate class:

Exc.1 - GHOST de la Lumiere de Bregancon

Exc.2 - GAYLOR JIN de Chardmethee

Exc.3 - GARUDA v. Dockermann

Exc.4 - GIVENCHY POWER de Wolffire

G. - GREAT du Castel Faygora


Open class:

Exc.1, CACS, BOB - GOHAN v. Jagerhohle

Exc.2 - FLEGON v. Steinigerweg

Exc.3 - GUCCI v. Jagerhohle

Exc.4 - GANJA-OCTO v. Jagerhohle

Exc. - FIGLIO-FEDELE DI ARONE de la Villa Valiano

Exc. - FALKHONE v. Zirpen

Vg. - GRAF-ENZO v. Jagerhohle

Vg. - EROS du Reflet de L'Ame


Working class:

Exc.1, res.CAC - Pride of Russia YAROSLAV

Exc.2 - EMILE JULIUS v. Heckendorf

Exc.3 - DARK de la Vallee de la Seine

absent - GANGSTER-DANDIAS de la Villa Valiano



BROWN MALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY MALE, BEST BABY - As Cold As Ice HEARTBREAKER

Vp.2 - ICE ANGEL'S v. Heckendorf


Intermediate class:

Exc.1, CACS - CALLISTO v. Hohenzollern

Exc.2 - GIBB'S Des Yeux de la Revanche

Vg.3 - GAARA HIGHWAY of Devil Inside


Open class:

Exc.1, res.CACS - FOEBUS du Manoir de Rouge Camp

Exc.2 - Kriegerhof ERMES

Exc.3 - BOZA BESTLINE v. Jahrestal

Vg.4 - FIRST FRENCHY v. Heckendorf


Champion class:

Exc.1 - CHABAL de la Lumiere de Bregancon


Honour class:

Exc.1  - Pride of Russia KASPIJ


Veteran class:

Exc.1 - BEATLES de Furioso



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY FEMALE - CAPRI Ruholfia

Vp.2 - INDIANA de Chardmethee

Vp.3 - I'TIE CAP de la Lumiere de Bregancon

Vp.4 - HOLLY BLACK DITE HELITE des Brumes de Kalhan


Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY FEMALE - HARI-DEE-C'SENJA du Reflet des Songes

Vp.2 - HAZELAND-C'SENJA du Reflet des Songes

Vp.3 - HAVA HALLEY-GANGSTA of Sweet Black Dreams

absent - H'OPHELIA du Castel Faygora

absent - HEVA BELLA v. Jagerhohle

absent - HARYNN-GANGSTA of Sweet Black Dreams


Debutant class:

Vp.1, BEST DEBUTANT FEMALE - JE T'AIME v. Nobel Line

Vp.2 - HOSRONN v. Steinigerweg


Youth class:

Vg.1 - HERA-DIATHOS de la Villa Valiano

Vg.2 - EMMANUELLE of Hoffmann House

Vg.3 - ABIGALE By Draco Umbra


Intermediate class:

Exc.1, CACS - H'IENA C'SENJA du Reflet des Songes

Exc.2 - GREY LILAS de Chardmethee

Exc.3 - GAYOTA BABY des Yeux De la Revanche

Exc.4 - GUINNESS of Sweet Black Dreams

Vg. - BARDOT Ruholfia

Vg. - GAIA of Sweet Black Dreams


Open class:

Exc.1, res.CACS - F'GINGER-V'UMMANAQ du Reflet des Songes

Exc.2 - GAIA-DANDIAS de la Villa Valiano

Exc.3 - GUAPA Russkaya Dusha

Exc.4 - ALANI Ruholfia

Vg. - D'XENIA v. Jagerhohle

absent - DAPHNEE des Collines de Beauregard


Working class:

Exc.1 - FARAHNAZE del Palazzo di Shanta

Exc.2 - EVEN DE la Lumiere de Bregancon

Exc.3 - EVITA QUINTA v. Heckendorf

Vg.4 - FUHRTIVE v. Zirpen


Champion class:

Exc.1, BEST CHAMPION - ELL'S BELLS Gaindyke

Exc.2 - DAAHONY-V'UMMANAQ du Reflet des Songes


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN - U-DAYTONA v. Gebrannten Walde

Vg.2 - Gaindyke ZULU



BROWN FEMALES


Baby class:

Vp.1 - HEAVY des Yeux de la Revanche

Vp.2 - HYSTERIC BABY des Yeux de la Revanche

Vp.3 - HOLLY COLE DITE CANELLE des Brumes de Kalhan


Debutant class:

Vp.1 - HANNAH HAPPY v. Heckendorf

Vp.2 - HAVANE HELIA v. Heckendorf

Vp.3 - HEVA HELIA v. Heckendorf

P.4 - HALTAA Des Brumes de Kalhan

p. - HELFY WENCHA de Wolffire


Youth class:

Exc.1, BEST JUNIOR - ALFA ADELANTE v. Westwall

Vg.2 - HAVANNA'S COFFEE-DIATHOS de la Villa Valiano

G.3 - H'DIVA v. Jagerhohle


Intermediate class:

Exc.1, CACS, BEST FEMALE - Tahi-Reme UNIQUE

Exc.2, res.CACS - GOYA de Chardmethee

Exc.3 - Pride of Russia ENERGY

Exc.4 - BILLION DOLLAR BEBE Ryholfia


Open class:

Exc.1 - GRETA-MARLENE DANDIAS de la Villa Valiano

Exc.2 - GUESS-FOLIE v. Jagerhohle

absent - GWENDA v. Steinigerweg


Champion class:

Exc.1 - FALBALA-ARONE de la Villa Valiano

absent - BONNIE BROWN v. Jager Fuss

Puppies

Puppies