judge: Norbert Daube (Germany)
entries: 27
results by: Dobermann.com
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - NEYO v. Hellerwald (Franco v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
Vp.2 - ORKI v.d. Tidianshöhle (Maco Macaroni Tromelin - Independence v.d. Tidianshöhle)
Vp.3 - FORREST v. d. Leibgarde (Devill v. Burghof - Amy v.d. Leibgarde)
Youth class:
Vg.1, LG Jugendsieger - FAROH v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakaren v. Lehmannsfelsen)
Vg.2 - ZEZERON King of Darkness (Pride of Russia Odin - Nefretiti King of Darkness)
Vg.3 - ZAREK v. d. Zonser Heide (Udan v.d. Erjolihof - Pearl v.d. Zonser Heide)
Open class:
Exc.1, res.CAC - Semper Fidelis JAMES DEAN (Pride of Russia Kaspij - Semper Fidelis Cherie)
Vg.2 - MAKALU v.d. Tidianshöhle (Arrow v.h. Wantij - Habi v.d. Tidianshöhle)
Working class:
Exc.1 - KAPEH v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerwald)
Champion class:
Exc.1, CAC, LG Sieger - FERENCIVO v.d. Rosenhöhe (Latino Lorenco v. Cobra - Emily v.d. Rosenhöhe)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - DJONATHAN v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Open class:
Exc.1, CAC, LG Sieger - PRINCE BRAUN v. Bullerbü (Vittorio Irinus de Ferignis - Georgina v. Bullerbü)
Vg.2 - MAX v.d. Burgstätte (Calle v.d. Burgstätte - Ehnoa v.d. Burgstätte)
BLACK FEMALES
Youth class:
Vg.1, Lg Jugend Siegerin - RUBY v. Bullerbü (Orson v. Nemesis - Normajean v. Bullerbü)
Vg.2 - CHANTILLY Halit Pasa (A'Condor v. Residenzschloss - Queen Halit Pasa)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - BELLADONNA v.d. Dobiaue (Hilo v. Nemesis - Avrora Arriva Aldman)
Vg.2 - BLACKLADY v. Nordland (Pride of Russia Odin - Disana v. Avenida)
Open class:
Exc.1, CAC, LG Siegerin - WAJKA v. Assindia (Pride of Russia Odin - Osiree v. Assindia)
Exc.2 - WESLI z.d. Zonser Heide (Briska's Arcon - Milva v.d. Zonser Heide)
Vg.3 - KILLJOY v.d. Tidianshöhle (Habi v.d. Tidianshöhle - Gordon Royal Bell)
Working class:
Exc.1 - OLEGRA v. Waldwinkel (Juwel v. Waldwinkel - Filou v. Waldwinkel)
Exc.2 - IKARI v. Hellerwald (Don Diego v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1 - ORKNEY v.d. Tidianshöhle (Maco Macaroni Tromelin - Independence v.d. Tidianshöhle)
Puppy class:
Vp.1 - DESIDERA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1, LG Jugend Siegerin - ROXANA v. Waldwinkel (Pride of Russia Odin - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.2 - NELLIFER v.d. Tidianshöhle (Kontessina Keks - Independence v.d. Tidianshöhle)
Working class:
Exc.1, CAC, LG Siegerin - AESPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)