19.04.2013 - XVII Ukraine Dobermann Championship

judge: Attilio Polifrone (Italy)

results by: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Facebook gallery #1 (click)

Facebook gallery #2 (click)

Facebook gallery #3 (click) by de Grande Vinko kennel


BOB - ARSINOE de Grande Vinko

 

BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY - LION POWER TRISTAN Dangerous Beauty (Pride of Russia Angel - Alfa Ariadna Dangerous Beauty)

Vp.2 - OZZY OZBOURN Grand Azaro (Pride of Russia Moxito - Kalina Krasnaya Grand Azaro)


Youth class:

Vg.1, CUP OF FAN-FAN - CORIOLANUS de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Fravola Fragrante de Grande Vinko)

Vg.2 - EXCELSIOR de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Jamais Vu de Grande Vinko)

Vg.3 - Elegant Line ARTUR (Korry-Korado Boss Boston - Elegant Line Jewel)

Vg. - KELT BELIUS Dangerous Beauty (Aqvilon Dorian Den Dias - Astarta Arwen Dangerous Beauty)

Vg. - OKTAVIAN MAXIMUS iz Zamka Princessy (Golden Boy iz Zamka Princessy - Qween Beauty Grand Azaro)

Vg. - RAMZES iz Zamka Princessy (Kin-Brave iz Zamka Princessy - Orsa Gabriela Golden Pack)

G. - JIM-JIVAGO v. Anberi (Massimo v. Nemesis - Gledis-Gratsiya v. Anberi)

absent - MUSTANG RED TAIL v.d. Ost Comitatus (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Elizar Ekspresja)


Intermediate class:

Exc.1, CAC, 4th BEST MALE - GOFFREY s Mysa Hersones (Faberge of Devil Inside - Yasmin s Mysa Hersones)

Exc.2, res.CAC - Livonija Baron ODY DE SAINT AMAND (Icarus di Altobello - Livonija Baronessa Infinity Fly)


Open class:

Exc.1, CAC - Ak-Yar EIFFEL (Teraline Midgard - Ak-Yar Raymonda)

Exc.2, res.CAC - Korry-Korado HAMLET QUEENTO (Elegant Line Ferrum - Korry-Korado Bravo Britanika)

Exc.3 - FET FRUMOS Ukr-Bakkara (Sant Kreal Zvenislav - Mokko Ukr-Bakkara)


Working class:

Exc.1, CAC, BEST BLACK MALE, BEST MALE, ALL-UKRAINIAN WINNER, BOMBASTIC v. Hanseaten CUP, WINNER CUP Of Aqvilon DORIAN DEN DIAS - EFFENDY iz Zoosfery (Pathos delle Querce Nere - Damajanty iz Zoosfery)

absent - OSTEN de Grande Vinko (Leo v. Markischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)


Winner class:

Exc.1, CAC, 5th BEST MALE - ORO Y PLATA de Grande Vinko (Leo v. Markischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)

Exc.2, res.CAC - ZHANDARM (Gomer Golden Pack - Amazoniya)

Exc.3 - LA MANCHE iz Zoosfery (Pride of Russia Kaspij - Kabbalah iz Zoosfery)

Vg. - IGOR-IDEAL v. Anberi (Caliandro v. Nemesis - Gledis-Gratsiya v. Anberi)


Champion class:

Exc.1, CAC, 3rd BEST MALE - Pride of Russia ANGEL (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)

Exc.2, res.CAC - DREAM OF HEART s Mysa Hersones (Italo dei Due Intenti - Fire Lady s Mysa Hersones)

Exc.3 - YAROSLAV MUDRYJ de Grande Vinko (Oro y Plata de Grande Vinko - Odisseya de Grande Vinko)

Exc.4 - MASSIMO v. Nemesis (Hilo v. Nemesis - Estella v. Nemesis)


Veteran class:

absent - RIKI-TIKI-TAVI v.d. Ost Comitatus (Tsarevich iz Slavnoi Stai - Bon Pari Golden Queen)



BROWN MALES


Youth class:

Exc.1, CUP OF AMBASSADOR, CUP OF YUGO - Sangre Caliente NICOLAS DEL TORO (Oscar z Padoku - Olivia iz Doma Domeni)

Exc.2 - Sant Kreal RA (Maxim di Altobello - Sant Kreal Terpsichore)

Vg. - SAL'VATORE from Vista Verde (Adlame A'Ron s Mysa Hersones - Diva Damasta Cherniy Shokolad)


Working class:

Exc.1, CAC, BEST WORKING MALE, 2nd BEST BROWN MALE, SNARMAN PRINCESS iz Velikogo Knyazhestva Cup - AMBER ADMIRABLE s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)


Champion class:

Exc.1, CAC, BEST BROWN MALE, TSAREVICH iz Slavnoi Stai CUP of memory T. Chebotaryova - Alphapride ARMANDO (Fedor del Nasi - Barhat-Bayadera v. Anberi)


Veteran class:

absent - Tahi-Reme GERETT



BLACK FEMALES


Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY - INFINITY LOVE MY QUEEN s Mysa Hersones (Debussy s Mysa Hersones - Angel My Love s Mysa Hersones)

p.2 - Elegant Line BAGIRA (Pride of Russia Ferro - Elegant Line Roksolana)

P.3 - BOGEMIYA For Comitatus


Youth class:

Vg.1, CUP OF YUNA KRASA - DIANA PRINCESS WARRIOR de Grande Vinko (Pride of Russia Sidor - Modus Ost Wis Wespera)

Vg.2 - ESTRELLA DE PRIMERA MAGNITUD de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Jamais Vu de Grande Vinko)

Vg.3 - MARLEN v.d. Ost Comitatus (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Elizar Ekspresja)

absent - Elegant Line YASNOYE SOLNISHKO (Massimo v. Nemesis - Elegant Line Korsika)


Intermediate class:

Exc.1, CAC, 3rd BEST BLACK FEMALE - BOZENA de Grande Vinko (Zedor del Nasi - Ukrainka de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC - MIKASSA ERBI Shtern Neuental (Aqvilon Dorian Den Dias - Akvarel iz Gratsiano)

Exc.3 - JOAN MADU v.d. Ost Comitatus (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Dinasty Diamond v.d. Ost Comitatus)

Vg. - SHANNI PRINTSESSA Golden Pack (Pride of Russia Red Devil - Zheneva Golden Pack)


Open class:

Exc.1, CAC, 4th BEST FEMALE - SEVILLIA iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Tais Afinskaya iz Zoosfery)

Exc.2 - ENJOY SUN s Mysa Hersones (Pride of Russia Maradona - Fire Lady s Mysa Hersones)

Exc.3 - MONA LISA Grand Azaro (Fan-Fan de Grande Vinko - Kalina Krasnaya Grand Azaro)

Vg. - Elegant Line LAURA (Carlos z Padoku - Elegant Line Alabama Djenifer)

Vg. - FRAU MADAM Ukr-Bakkara (Sant Kreal Zvenislav - Mokko Ukr-Bakkara)


Working class:

Exc.1, CAC - MAZERATI Grand Azaro (Fan-Fan de Grande Vinko - Kalina Krasnaya Grand Azaro)

Exc.2, res.CAC - LAREINA DE LA BELLIZA iz Zamka Princessy (Golden Boy iz Zamka Princessy - Aelita iz Zamka Princessy)


Winner class:

Exc.1, CAC, 2nd BEST BLACK FEMALE - ALISON ALAMA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)

Exc.2, res.CAC - FUNNY GAMMY v.d. Ost Comitatus (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Elizar Ekspresja)


Champion class:

Exc.1, CAC, BEST BLACK FEMALE, CUP OF Bombastichansa ULTIMATUM URSA - DEZIRE s Mysa Hersones (Italo dei Due Intenti - Fire Lady s Mysa Hersones)

absent - ZARINA MARE NERO de Grande Vinko (Ron del Fiorsilva - Cheresnhnaya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

absent - ANGEL MY LOVE s Mysa Hersones (Fan-Fan de Grande Vinko - Gina Geretta de Grande Vinko)


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN - KIRELLA iz Velikogo Knyazhestva (Imperator de Grande Vinko - Anais Viola)



BROWN FEMALES


Baby class:

absent - Casa di Fera BONNA VIOLA (Zedor del Nasi - Elegant Line Sorbonna)


Puppy class:

Vp.1, BEST BROWN PUPPY - IZUMRUD COCO s Mysa Hersones (Debussy s Mysa Hersones - Angel My Love s Mysa Hersones)

Vp.2 - FRINFRINA de Grande Vinko (Maxim di Altobello - Gina Geretta de Grande Vinko)


Youth class:

Exc.1, JCAC, ALL-UKRAINIAN JUNIOR WINNER - KALIPSO QUEEN for Zoosfera (Dobergaarden Forever Athos - Vivien iz Zoosfery)

Vg. - KASSIOPEIA BRILLIANT Dangerous Beauty (Aqvilon Dorian Den Dias - Astarta Arwen Dangerous Beauty)


Intermediate class:

Exc.1, CAC, 2nd BEST BROWN FEMALE - BRINA BAHILU de Grande Vinko (Zedor del Nasi - Ukrianka de Grande Vinko)


Open class:

Exc.1, CAC, 3rd BEST BROWN FEMALE - EMPIRE s Mysa Hersones (Pride of Russia Maradona - Fire Lady de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC - Korry-Korado HOLLYDAY HEART (Elegant Line Ferrum - Korry-Korado Bravo Britanika)

Exc.3 - LAUSANNE iz Zoosfery (Pride of Russia Kaspij - Kabbalah iz Zoosfery)


Winner class:

Exc.1, CAC, 4th BEST BROWN FEMALE - ESHANTRESS ELLIE de Grande Vinko (Jalu Ja'akov v. Diaspora - Orange de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC - ILLIADA-IRIDA v. Anberi (Caliandro v. Nemesis - Gledis Gratsiya v. Anberi)

Exc.3 - Elegant Line ROKSOLANA (Elegant Line Imperator - Liana)


Champion class:

Exc.1, CAC, BEST BROWN FEMALE, BEST BROWN, BOB, ALL-UKRAINIAN WINNER, BEST WORKING FEMALE, Ak-Yar ANDROMEDA CUP, SHARMAN PRINCESS iz Velikogo Knyazhestva CUP, PURINA NESTLE CUP - ARSINOE de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)



Kennels:

1  - SLAVNAYA STAYA CUP of Memory A. Nikitin - "DE GRANDE VINKO"


2 - " S MYSA HERSONES"


Work Test

Best Working Male, Cup of Sharman Princess iz Velikogo Knjazhestva - - AMBER ADMIRABLE S MYSA HERSONES (Ron del Fiorsilva x Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

Best Working Female, Cup of Sharman Princess iz Velikogo Knjazhestva - ARSINOE  DE  GRANDE  VINKO  (Ale'  Alamos  del  Citone x Modus Ost WisWespera)


EFENDY  IZ ZOOSFERY (Pathos delle Querce Nere x Damajanty iz Zoosfery) YES

ENJOY SUN S MYSA HERSONES (Pride ofRussia Maradona x Fire Lady s Mysa Hersones) YES

LAREINA DE LA BELLA IZ ZAMKA PRINCESSY (Golden Boy iz ZamkaPrincessy x Aelita iz Zamka Princessy) YES

MAZERATI GRAND AZARO (Fan-Fan de Grande Vinko x Kalina KrasnayaGrand Azaro) YES

ORO Y PLATA DE GRANDE VINKO (Leo v. Markischen Land x Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov) YES

YAROSLAV MUDRYJ DE GRANDE VINKO (Oro y Plata de Grande Vinko xOdisseya de Grande Vinko) YES

LA MANCHE IZ ZOOSFERY ((Pride  of  Russia  Kaspij  x Kabbalah izZoosfery) NO

 

absent:

IGOR-IDEAL VAN  ANBERI  (Caliandro v.  Nemesis  x Gledis-Gratsiya van Anberi)

PRIDE  OF RUSSIA ANGEL (Urbano del Diamante Nero x Pride of Russia Cassandra)

MASSIMO V. NEMESIS (Hilo v. Nemesis x Estella v. Nemesis)

ZARINA  MARE  NERO  DE  GRANDE  VINKO  (Fan-Fan de Grande Vinko xGina-Geretta de Grande Vinko)

Puppies

Puppies