11.08.2013 - Russian Dobermann Club Moscow Championship - Russia

judges: Norbert Daube (Germany), Evgeniy Erusalimskiy (Russia)

Gallery on Facebook by Olga Sazonova

Gallery on Facebook by Ekaterina Mozharova


BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, BCW, BBOB black - Pride of Russia ZAGRAY (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Troya)


Puppy class:

Vp.1, PCW - Smart Wood Hills BROOKKLYN (Kiregerhof Extempore Eliot - Smart Wood Hills Glenmorangie)


Youth class:

Exc.1, JCW, Junior Club Winner, Junior Moscow Champion 2013, BOB Black Junior - Pride of Russia HELIOS (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Hexa)

Exc.2, JCC - Tahi-Reme DOMINO (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Quinie)

Exc.3 - IKS iz Komandy Azart (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Ataka iz Gratsiano)

Vg. - Bolivar DJONNI DEEP (T-Rex Thorwald Tex v. Sharlatan - Hel Pantera Hogan Printsessa Krona)


Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC - Smart Wood Hills MARLI (Yacheero's Pando Pandero - Smart Wood Hills Ezhena)

Exc.2, CC - GASPARD PLAY BOY of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Dolce of Devil Inside)


Open class:

Exc.1 - Teraline FADO (Ethos Steinhage Grad - Teraline Montera)


Honour class:

Exc.1, Honour Class Winner - Pride of Russia SIDOR (Fedor del Nasi - Sharon iz Zoosfery)


Working class:

Exc.1, CW, CCC, Best Male Black 3 - Pride of Russia GRAAF NERO (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Barracuda Boomaje)


Winner class:

Exc.1, CW, CCC, Best Male Black 1, Club Winner, Moscow Champion 2013 - Pride of Russia ANGEL (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)

Exc.2 - Smart Wood Hill TERRANO (Smart Wood Hills Ellington Garry - Smart Wood Hills Rocket Queen)


Champion class:

Exc.1, CW, CCC, Best Male Black 2 - Pride of  Russia URWAN (Urbano del Diamante Nero - Barselona Brava iz Doma Domeni)



BROWN MALES


Youth class:

Exc.1, Junior Club Winner, Junior Moscow Champion 2013, BOB Junior Brown, BIS Junior - Pride of Russia TARAS (Pride of Russia Sidor - Teraline Impreza)


Open class:

Exc.1 - Pride of Russia DIEGO (Pride of Russia Maradona - Geliana Way Bjork)


Winner class:

Exc.1, CW, CCC, Best Male Brown 2 - Pride of Russia TORNADO (Punsh iz Doma Domeni - Euro Dinamika iz Zoosfery)


Champion class:

Exc.1, CW, CCC, Best Male Brown 1, Club Winner, Moscow Champion 2013 - DANIEL iz Zoosfery (Pirat Pireira iz Zoosfery - Sant Kreal Java)

Exc.2, CC - Faruda Speranto ONTAL OPTIMISTO (Izrafel Abe Atentator - Faruda Speranto Impreza Istima)



BLACK FEMALES


Puppy class:

Vp.1, Puppy Club Winner, Best Puppy, BIS Puppy - Smart Wood Hills BUTTERFLY (Kriegerhof Extempore Elliot - Smart Wood Hills Glenmorangie)


Youth class:

Exc.1, Junior Club Winner, Junior Moscow Champion 2013 - Sant Kreal CENTARA (Tahi-Reme Gerret - Sergius-Aleksandrija Fabula)


Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Black 4 - Pride of Russia HAKUNA MATATA (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Hexa)

Exc.2 - Casa di Fera ASTERIA (Ale'Alamos del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)

Vg. - Smart Wood Hills ORGANZA (Teraline Indigo - Smart Wood Hills Glenmorangie)

?? - Pride of Russia KEDRA (Punsh iz Doma Domeni - Pride of Russia One More)


Open class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Black 2 - Pride of Russia ANGARA (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)

Exc.2 - Smart Wood Hills HEATHROW (Smart Wood Hills Dewars - Smart Wood Hills Ono)


Winner class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Black 3 - Pride of Russia ISHTAR (Pride of Russia Sidor - Euro Dinamika iz Zoosfery)

Exc.2 - Bolivar AZURE AVIS (T-Rex Thorwald Tex v. Sharlatan - Bolivar San Suzzi Santana)


Champion class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Black 1, Club Winner, Moscow Champio 2013, BOB Black, BIS - Pride of Russia INTEGRA (Pride of Russia Sidor - Euro Dinamika iz Zoosfery)



BROWN FEMALES


Baby class:

Vp.1, Baby Club Winner, Best Baby, Bis Baby - Pride of Russia ZAHARA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Troya)


Youth class:

Exc.1, Junior Club Winner, Junior Moscow Champion 2013 - Pride of Russia KALINA (Punsh iz Doma Domeni - Pride of Russia One More)

Exc.2, jCC - Smart Wood Hills VICTORIA (Lucky Luciano Tikrai Nauja - Smart Wood Hills Kwin's Heart)


Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Brown 1, Club Winner, Moscow Champion 2013, BOB Brown - Sant Kreal FORA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jantarnaya Skazka)

Exc.2, CC - Nevskiy Tserber YUDIT LEISTER (Sant Kreal Zeus - Nevskiy Tserber Unique Ulana)


Open class:

Vg.1 - Pride of Russia KALINA (Fedor del Nasi - Euro Dinamika iz Zoosfery)


Winner class:

Exc.1, CW, CCC, Best Female Brown 2 - Pride of Russia BAYADERA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Hexa)

Puppies

Puppies