TDC

19.05.2013 - Carpathian Cup - Lapusel - Romania

judges: males - Thomas Becht (Germany), females - Nadija Timmermans-Kadenko (Netherlands)

entries: 98

results by: Dobermann Club Romania

Photogallery on Facebook - by Majoros Csaba

 

BLACK MALES

Baby class:

Vp.1 - IRRESISTIBLE ATRACTION (Focus Shotgun - Tsarina de Badea Gheo)


Puppy class:

Vp.1 - CAPO DI CAPO od Telepa (Indio di Perlanera - Aphrodite Tina Aurora od Telepa)


Youth class:

Vg.1, Best dobermann breeded in Romania, Tarta Lucian Cup Winner - GAMON v. Gini House (Leo v. Markischen Land - Claudia v. Gini House)

Vg.2 - YERED King of Darkness (Zylan Zais del Citone - Come As You Are Vesta)

Vg.3 - GLADIATOR de Badea Gheo (Adler del Rio Bianco - Focus Psychotheraphy)

Vg.4 - GRANT v. Gini House (Leo v. Markischen Land - Claudia v. Gini House)

Vg. - ZAPPA del Zaria (Sergius-Aleksandrija Umberto - Amore de Cezaria)


Junior class:

Vg.1, JUNIOR CLUB WINNER - CHURCHILL v. Sentinel Hungary (Hilo v. Nemesis - Tahi-Reme Priscilla)

Vg.2 - UNICO NERO di Perlanera (Urbano del Diamante Nero - Cassy Crystal di Perlanera)

Vg.3 - ERAGON of Hoffmann House (Alfa By The Sea - Carrie del Nasi)

absent - Elegant Line ZOROAST (Yacheero's Pando Pandero - Elegant Line Miss Monika)

absent - HARGOS PORSCHE of Devil Inside (Purgaj's Porsche di Altobello - Ever a Joke of Devil Inside)


Intermediate class:

Exc.1 - Pride & Passion BENEDICTUS (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Florida di Modello)


Exc.2 - JAGO Weinberge Avatar (Urbano del Diamante Nero - First Favorite)


Open class:

Exc.1, CLUB WINNER, BEST MALE - ED HARDY di Caresi Nice (Zordan Zewi del Citone - Ines di Perlanera)

Exc.2 - FANTASTIC v. Gini House (Chester v.d. Topferstadt - Babylon v. Gini House)

Vg.3 - BRANDENBURG v. Gini House (Falk v. Markischen Land - Focus Ishtar)

Vg.4 - Sergius-Aleksandrija UMBERTO (Sant Kreal Odin - Sergius-Aleksandrija Ocharovanie)

Vg. - Csini Baba DEXTER (F'Hiram-Abif Royal Bell - Pamela Daker)

Vg. - TITAN de Badea Gheo (Sant Kreal Zeus - Focus Psychotheraphy)

Vg. - TSAR de Badea Gheo (Sant Kreal Zeus - Focus Psychotheraphy)

Vg. - ZEN ZENITH di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Juanita di Perlanera)

absent - Focus SHOTGUN (Zedor del Nasi - Focus Neverending Story)


Champion class:

Exc.1 - Graphic Line NEARCO MISA (Grand Mollis Armani - Graphic Line Florenzia)

Vg.2 - Destiny's Phoenix HIGHWAY TO HELL (Mitto del Nasi - Hazy Dream de Grande Vinko)

absent - Tahi-Reme MAX (Pride of Russia Ferro - Tahi-Reme Giniti)



BROWN MALES


Baby class:

Vp.1 - Executers Black Dogs APACHE (President King of Darkness - Osca from King of Darkness)


Puppy class:

Vp.1 - Rellaps SUNSHINE (Teraline Midgard - Rellaps Loona)


Youth class:

Vg.1 - DRACULA v. Sagramos (Wizard of Oz de Grande Vinko - Nefarius Mayli)

Vg.2 - Siculus Invincius AQUILLON (Mitto del Nasi - O'Finity King of Darkness)

disQ. - Rellaps NOODLES (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Focus Once Upon A Time)

asbent - Get To The Point CAPPUCINNO (Tahi-Reme Gerett - Get To The Point Berenice)


Junior class:

Vg.1, JUNIOR CLUB WINNER - Sant Kreal RA (Maxim di Altobello - Sant Kreal Terpsichore)

Vg.2 - E'GANNICUS of Hoffmann House (Alfa By The Sea - Carrie del Nasi)


Intermediate class:

Vg.1 - Tahi-Reme URIAH (Pride of Russia Kaspij - Tahi-Reme Didiane)


Open class:

Exc.1, CLUB WINNER - Rellaps HEMINGWAY (Fedor del Nasi - Rellaps Abygail)

absent - Tom-Dober RUSSIAN REN (Varenne di Casa Giardino - Tom-Dober Magita Muco)


Veteran class:

Exc.1 - POWER PLAYBOY od Telepa (Eko Royal Bell - Janis Jopplin od Telepa




BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY - PRIMADONNA di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Ferrari Flying di Perlanera)

P.2 - AIDA v. DAllmayr (Tahi-Reme Legolas - Angie v. Tiszavari)

absent - PIQUE DAME di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Ferrari Flying di Perlanera)


Puppy class:

Vp.1 - CINDY CRAFORD od Telepa (Indio di Perlanera - Aphrodite Tina Aurora od Telepa)

Vp.2 - Tahi-Reme BEAUTY (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Roxana)

P.3 - Rellaps SWANLAKE (Teraline Midgard - Rellaps Loona)


Youth class:

Vg.1 - YOU TOO King of Darkness (Zylan Zais del Citone - Come As You Are Vesta)

Vg.2 - HIGH HOPE of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway To Hell - Denfer of Devil Inside)

Vg.3 - GLORIA de Badea Gheo (Adler del Rio Bianco - Focus Psychotheraphy)

Vg.4 - GREAT de Badea Gheo (Adler del Rio Bianco - Focus Psychotheraphy)

Vg. - AZIZI Fast And Smart (Quickstep King of Darkness - Focus Rolling Stone)

Vg. - Get To The Point CALLYPSO (Tahi-Reme Gerett - Get To The Point Berenice)

Vg. - Siculus Invincius AFI'NITY (Mitto del Nasi - O'Finity King of Darkness)

G. - GWENVIVAR de Badea Gheo (Adler del Rio Bianco - Focus Psychotheraphy)


Junior class:

Vg.1, JUNIOR CLUB WINNER, BEST JUNIOR, BEST FEMALE, BOB - GIVE ME FIVE of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Dolce of Devil Inside)

Vg.2 - Tahi-Reme ZORINA (Urbano del Diamante Nero - Tahi-Reme Ameeriah)

Vg.3 - EYES OF AN ANGEL of Hoffmann House (Alpha By The Sea - X del Nasi)

Vg.4 - CHILI v. Sentinel Hungary (Hilo v. Nemesis - Tahi-Reme Priscilla)

Vg. - ASTRA (Wenzdob Nobili Nelson - Cezara El Gebeleizis)


Intermediate class:

Exc.1 - Tahi-Reme TYRA (Hero di Casa Fox - Tahi-Reme Ameeriah)

Exc.2 - AGILA Dobgrace (Idane di Altobello - Rellaps Cinderella)

Exc.3 - Focus UMBRA ET IMAGO (Maxim di Altobello - Focus Lucky Strike)

Exc.4 - GLORIA de Hercules (Ramos Zamolxis - Vanessa of Hoffmann House)

Vg. - Rellaps LOONA (Vaydee Jungle Beat - Rellaps Abygail)


Open class:

Exc.1, CLUB WINNER - ZUMA ZEWITA di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Juanita di Perlanera)

Exc.2 - Focus SHE'S GOT THE JACK (Zedor del Nasi - Focus Neverending Story)

Exc.3 - Tom-Dober NELLY NORA (Tom-Dober Hagi - Tom-Dober Effi)

Exc.4 - Get To The Point BERENICE (Sant Kreal Zeus - Anubis)

Exc. - BACCARA v. Sentinel Hungary (Leo v. Markischen Land - Tahi-Reme Priscilla)

Exc. - Elegant Line SORBONNA (Zordan Zewi del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)

Exc. - FANCY v. Gini House (Chester v.d. Topferstadt - Babylon v. Gini House)

Exc. - Sant Kreal ISKRA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Citadel)

Vg. - AMORE de Cezaria (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Rellaps Casablanca)

Vg. - Tahi-Reme OLUJA (Zylan Zais del Citone - Tahi-Reme Quinie)

Vg. - VINITA-TANI v. Morosso (Esprito Val di Taro - Steel Dragon Queeby)


Working class:

Exc.1 - APHRODITE TINA AURORA od Telepa (V'Firam Virus od Telepa - Thamar Tara od Telepa)

Vg.2 - Tahi-Reme PADME (Oksamit de Grande Vinko - Tahi-Reme Roxana)


Champion class:

Exc.1 - Elegant Line STELLA (Zordan Zewi del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN - Tahi-Reme PRISCILLA (Idane di Altobello - Tahi-Reme Bibiana)



BROWN FEMALES


Baby class:

Vp.1 - Executers Black Dogs APHRODITE (President King of Darkness - Osca from King of Darkness)

Vp.2 - ALOHA King of Darkness (Quickstep King of Darkness - Paradise King of Darkness)

Vp.3 - Tom-Dober TINA (Graphic Line Nearco - Tom-Dober Orange)


Puppy class:

Vp.1 - CAMPARI C.C. od Telepa (Indio di Perlanera - Aphrodite Tina Aurora od Telepa)

absent - JOPLIN v. Havelland (Bojan v. Havelland - Modus Ost Isana)


Youth class:

Vg.1, JUNIOR CLUB WINNER - Get To The Point CALLIOPE (Tahi-Reme Gerett - Get To The Point Berenice)

Vg.2 - Rellaps REYA (Rellaps Google - Rellaps Enigma)

absent - REGATTA RE di Perlanera (Quickstep King of Darkness - Juanita di Perlanera)


Junior class:

Vg.1 - EV EVELLINE of Hoffmann House (Alfa by The Sea - Carrie del Nasi)

Vg.2 - Tom-Dober SELENA (Pride of Russia Sidor - Tom-Dober Monna Liza A Muzsa)


Intermediate class:

Exc.1 - LUNA del Nasi (Alpha By The Sea - Karma Kaja del Nasi)


Open class:

Exc.1, CLUB WINNER - MADONNA Betelges (Zedor del Nasi - Night Betelges)

Vg.2 - Csini Bana DIVA (F'Hiram-Abif Royal Bell - Pamela Daker)


Champion class:

Exc.1 - Tom-Dober PERSONA PEACH POLLY (Fedor del Nasi - Graphic Line Atlanta Alice)

Exc.2 - ALFETTA by The Sea (Trotyl de Black Shadow - Sienna Betelges)

Exc.3 - ARUBA v. Sentinel Hungary (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)


DOBERMANN CLUB ROMANIA Champion class males:

1st place, DCR CHAMPION 2013 - Destiny's Phoenix HIGHWAY TO HELL (Mitto del Nasi - Hazy Dream de Grande Vinko)

2nd place - BRANDENBURG v. Gini House (Falk v. Markischen Land - Focus Ishtar)

3rd place - Pride & Passion BENEDICTUS (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Florida di Modello)


DOBERMANN CLUB ROMANIA Champion class females:

1st place, DCR CHAMPION 2013 - Elegant Line STELLA (Zordan Zewi del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)

2nd place - CHILI v. Sentinel Hungary (Hilo v. Nemesis - Tahi-Reme Priscilla)