04.05.2013 - Dobermann Star - Łódź - Poland

judges: males - Allan Berling Christensen (Denmark); females - Ilona Ostenk-Schenk (Netherlands)

entries: 59

results by: Dobermann Star

 

Participants show training: defence:

helper: Marcin Pogorzelski (Poland)

Santa Julf RUSSIAN BOY (Poland)

AMBER ADMIRABLE s Mysa Hersones (Ukraine)

Livonija Baron PITER PEN (Belaruss)

Livonija Baronessa ORA BELLA (Latvia)

Stay in Style HERA-HECATE (Estonia)

MAZERATI Grand Azaro (Ukraine)

Eria Pro QUARTZ STYLE (Russia)


Photogallery on Facebook - Defence show by Martyna Górkiewicz

Photogallery on Facebook - Defence show by Joanna Cedziwoda

Photogallery on Facebook - by Dura Lex Polonia kennel


Photogallery on Facebook - by Martyna Górkiewicz - males

Photogallery on Facebook - by Martyna Górkiewicz - females

 

MALES


Baby class:

Vp.1 - Dura Lex Polonia HUSSARO AQUILAE ALA (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

absent - CASINO Bene Meritus (Kankan Tikrai Nauja - Klodia Bene Meritus)


Youth class:

Exc.1, JUNIOR WINNER - URMAS II iz Zoosfery (Faberge of Devil Inside - Fontein Margo iz Zoosfery)

Exc.2 - Livonija Baron SOLOMON WISE KING (Livonija Baron King-Lion Heart - Livonija Baronessa Marvel Montserrat)

Exc.3 - Dura Lex Polonia GAUDI (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Imax z Padoku)

Exc.4 - ERAGON EAST de Terra Mirabili (Santa Julf Russian Boy - Vivienne Miratio)

Vg. - DAEMON v.d. Leibgarde (Bosz v. Burghof - Zarina v.d. Böllenruthen)


Intermediate class:

Exc.1, CWC - ERMAK iz Kniazhestva Polotskogo (Grand Mollis Armani - Sant Kreal Optima)

Exc.2 - KANYE Elite House (Dante delle Querce Nere - Arizona Elite House)

Exc.3 - Livonija Baron PITER PEN (Oksamit de Grande Vinko - Livonija Baronessa Kaelyn Kell)


Open class:

Exc.1, CWC - SANTIAGO iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Tais Afinskaya iz Zoosfery)

Exc.2 - Livonija Baron ODY DE SAINT AMAND (Icarus di Altobello - Livonija Baronessa Infinity Fly)

Exc.3 - BILL BARON Apologeta (Elton Extra Moravak - Drussie Star of Bedea)

Exc.4 - LeLetton GOLD GOLDIROY (Imidz Bronko Barbados - Irma Katrin Berg)

Exc. - FALK FESTUS Allegro (Yacheero's Pando Pandero - Holly od Dvou Lvu)


Working class:

Exc.1, CWC - Teraline FLOYDT (Ethos Steinhage-Grad - Teraline Montera)

Exc.2 - COLIN COHEN de Terra Mirabili (Ale'Alamos del Citone - Vivienne Miratio)

Exc.3 - AMBER ADMIRABLE s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

absent - ROYAL REZON vis Absoluta (Grand Mollis Armani - Petra Perla vis Absoluta)


Champion class:

Exc.1, CWC, BEST BROWN MALE, BEST MALE - Grand Mollis ARMANI (Teraline Indigo - Sant Kreal Monna Liza)

Exc.2, BEST BLACK MALE - Stay in  Style JAGUAR (Fedor del Nasi - Irria del Mediano)

Exc.3 - Dura Lex Polonia EFFENDI (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)

absent - Tira Vento FOXTROTT (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)


Honour class:

Exc.1, BEST HONOUR - Santa Julf RUSSIAN BOY (Pride of Russia Kaspij - Santa Julf Ingrid)

absent - ARMANI de Terra Mirabili (Fedor del Nasi - Vivienne Miratio)



FEMALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY, BIS BABY - Dura Lex Polonia HANNAH (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

Vp.2 - MARKIZA SavSan (Teraline Floydt - Nevada SavSan)

P.3 - Grand Mollis OMEGA (Kreigerhof Extempore Eliot - Grand Mollis Atlanta)


Youth class:

Exc.1, JUNIOR WINNER, BEST JUNIOR, BIS JUNIOR - Livonija Baronessa SOLOMEA SUNNY DAY (Livonija Baron King-Lion Heart - Livonija Baronessa Marvel Montserrat)

Exc.2 - Imidz LADY EMMANUELE (Oksamit de Grande Vinko - Imidz Bella Ballada)

Exc.3 - HOLLYWOOD STORY iz Zoosfery (Oksamit de Grande Vinko - Eva Lotta iz Zoosfery)

Exc.4 - KALIPSO QUEEN for Zoosfera (Dobergaarden Forever Athos - Vivien iz Zoosfery)

Exc. - Imidz LADY EVELYN (Oksamit de Grande Vinko - Imidz Bella Ballada)

Vg. - LATIFAH Elite House (Mitto del Nasi - Halle Berry Elite House)

Vg. - ULKE NIKITA Miratio (Hummer Hoch Legrants - Axa Miratio)

absent - GIRA Vital Screen (Tahi-Reme Gerett - Santa Julf Paskal)

absent - LAMBRINI Elite House (Mitto del Nasi - Halle Berry Elite House)


Intermediate class:

Exc.1, CWC - Livonija Baronessa PRIMA PATRICIA (Oksamit de Grande Vinko - Livonija Baronessa Kaelyn Kell)

Exc.2 - ELIZE Tirana (Oscar z Padoku - Birma Tirana)

Vg.3 - ERMILA iz Knyazhestva Polotskogo (Grand Mollis Armani - Sant Kreal Optima)


Open class:

Exc.1, CWC - SEVILIA iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Tais Afinskaya iz Zoosfery)

Exc.2, BEST NOT CROPPED DOBERMANN - Stay in Style JADORE (Fedor del Nasi - Irria del Mediano)

Exc.3 - Grand Mollis CAMPARI (Efendy iz Zoosfery - Sant Kreal Bellissima)

Exc.4 - Livonija Baronessa ORA BELLA (Icarus di Altobello - Livonija Baronessa Infinity Fly)

Exc. - ARABELLA Centipede (Teraline Midgard - Eria Pro Andante Barcarolla)

Exc. - CALIPSO Desmodus Poland (Tahi-Reme Zebulon - Envira Punta Perla Brzeszcz)

Vg. - Tira Vento SANGRIA (Carlos z Padoku - Tira Vento Mexicana)

G. - LOMAIRE LIBERIYA Akagera (Elton Extra Moravak - Anaconda Akagera)

absent - LeLetton HARLET HARRA (Leo v. Markischen Land - Irma Katrin Berg)


Working class:

Exc.1, CWC - MAZERATI Grand Azaro (Fan-Fan de Grande Vinko - Kalina Krasnaya Grand Azaro)

Exc.2 - Eria Pro QUARTZ STYLE (Teraline Midgard - Eria Pro Marillion)


Champion class:

Exc.1, CWC, BEST BROWN FEMALE, BEST FEMALE, BOB, BEST HEAD, BEST MOVEMENT, BIS - Grand Mollis INNOVA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Koroleva Margo)

Exc.2 - IVETTE IVY Elite House (Zordan Zewi del Citone - Ciara Elite House)

Exc.3 - ROCCO z Padoku (Sant Kreal Jago - Sharon z Padoku)

absent - BEATRIX Il Conte del Forte (Armani de Terra Mirabili - Karmen Majstersztyk)

absent - Tira Vento FINLANDIA (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)


Honour class:

Exc.1 - VIVIENNE Miratio (Tahi-Reme Lucifer - Karrien Miratio)


Veteran class:

Vg.1 - YALLA iz Slavnoi Stai (Tigr iz Slavnoi Stai - U'Wembly iz Slavnoi Stai)

 

 

BREEDERS GROUP

1st - Grand Mollis

2nd - Dura Lex Polonia

Puppies

Puppies