TDC

28.04.2013 - Danish Dobermann Club Grandprix - Gribskov - Denmark

judge: Armin Hoppe (Germany)

entries: 31

results by: Ann-Christina Jensen


MALES


Baby class:

Vp.1 - Dobergaarden Forever MCCOY (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)


Puppy class:

Vp.1 - Dobergaarden Forever LORD MAXIMO (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Vp.2 - Dobergaarden Forever LANDAU (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)


Youth class:

Vg.1 - OLAX Les Deux Peupliers (Jaffier-Zarvann Les Deux Peupliers - Iris van't Duinezicht)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 1, BOS - Dobergaarden Forever DARKSTORM (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)

Exc.2, CQ, BEST MALE 3 - Brown Chief ASKO (Teraline Midgard - Arwen)

Exc.3, CQ, BEST MALE 4 - Dobergaarden Forever JADI SANDBLAZE (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)

Vg.4 - Brown Chief AKEEM (Teraline Midgard - Arwen)

Vg. - Be-Barong COBRA (Hakon v. Vele - Alteana Sheridano le Fano)

Vg. - Dobergaarden Forever CATCHING FOX (Xox di Altobello - Lola di Altobello)


Champion class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 2 - Torontos ZARGO (Falk v. Markischen Land - Torontos Ria)



FEMALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY - Torontos FAY (Leo v. Markischen Land - Torontos Cerina)

Vp.2 - Dobergaarden Forever MYSTIQUE MIKA (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)


Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY - Dobergaarden Forever LACE MERCEDES (Maxim di Altobello - Dobergaaren Forever Aicha)

P. - Proud Danish FLYING INDIAN GIRL (Oscar z Padoku - Master Mia v. Masterhof)

P. - ROYAL DANISH BARONESSE v. Blixen (Dobergaarden Forever  Catching Fox - Sant Kreal Russian Rubin)


Youth class:

Exc.1, CQ, JUNIOR CERTIFICATE - Dobergaarden Forever  KALINA (Dobergaarden Forever Athos - Tinker Bell di Altobello)

Exc.2, CQ - Grusholms ODETTE (Maxim di Altobello - Lucky di Altobello)

Exc.3 - Proud Danish EYE OF FRENCH KISS (Nanuk v. Noblesshof - Proud Danish Cool Casio)

Vg.4 - Jean Dark SWEETHEART (Yacheero's Pando Pandero - Jean Dark Kia Ora)

Vg. - ROSITA v. Silverkrohn (Leo v. Markischen Land - Miss Mystique v. Silverkrohn)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 2 - Dobergaarden Forever JOIE (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)

Exc.2, CQ - Brown Chief AMAYA (Teraline Midgard - Arwen)

Exc.3, CQ - Qui Terret ADDICTION (Oksamit de Grande Vinko - For Kai v. Wolf Stamm)

Exc.4, CQ - Dobergaarden Forever CIRA (Xox di Altobello - Lola di Altobello)

Exc. - Dobergaarden Forever GRAND PARIS (Grand Mollis Armani - Lola di Altobello)

Exc. - LEMIRA Betelges (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Galilea Betelges)


Working clas:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 1, CERTIFIKATE, BIS - Brown Chief AYDEN (Teraline Midgard - Arwen)

Exc.2, CQ, BEST FEMALE 3, res.CERTIFIKATE - Proud Dabish COOL CASIO (Ulisse delle Querce Nere - Faith Simply di Altobello)

Exc.3, CQ - Dobergaarden Forever CIKA (Xox di Altobello - Lola di Altobello)


Champion class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 4 - CLUB CERTIFIKATE - Dobergaarden Forever CAYA CARISMA (Xox di Altobello - Lola di Altobello)