27.05.2017 - National Dobermann Show - Moscow, Russia

judge: Hans Wiblishauser (D)

 

Pride of Russia Dobrinya & Pride of Russia Taras

 

 

 

BLACK MALES

 

Baby class:

Vp.1, CW, Best Black Baby - SENATOR de Grande Vinko (Guard de Marine de Grande Vinko - Pride of Russia Reginleiv)

Vp.2 - Pride of Russia ANGEL (Sant Kreal Elixir - Pride of Russia Ishtar)

Vp.3 - Pax Deorum EKVILIBRIUM (Apollo v. Elbthor - Pax Deorum Zarnitsa)

 

Puppy class:

Vp.1, CW, BOB Puppy - RAMSES REFINED s Mysa Hersones (Onore s Mysa Hersones - Nefertti s Mysa Hersones)

 

Junior class:

Exc.1, JCC, Junior National Club Champion, BOB Junior - NORWOOD de Grande Vinko (Kriegerhof Urban Legend - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Exc.2, JCC - Iz Valkirii LOWENBRAU (Ak-Yar Avgur - Iz Valkirii Granda)

Exc.3, JCC - Eria Pro ISKANDER (Asterix del Nasi - Eria Pro Verona)

Exc.4, JCC - Pride of Russia FERDINAND (Pride of Russia Luchezar - Pride of Russia Pikovaya Dama)

Exc. - FILIBUSTER iz Zoosfery (Eria Pro Versailles - Chio-Chio San iz Zoosfery)

Exc. - Nevskiy Tserber BLACK DRAGON (Hazar di Altobello - Nevskiy Tserber Liz Gretchen)

absent - Oreto Mia EARTHQUAKE (Kreigerhof Extempore Eliot - Umnitsa Krasavitsa de Grande Vinko)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - Pax Deorum RAFEL (Kaiser di Perlanera - Pax Deorum Sicily)

Vg.2 - Pride of Russia CHONGAR (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

 

Open class:

Exc.1, CCC - San Donato IRENEUS (Sant Kreal Urus - Riolita Rina)

Exc.2, CC - SEBASTIAN iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc.3, CC - NORTE DEL LUCES de Grande Vinko (Kriegerhof Urban Legend - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Exc.4, CC - LANDROVER iz Gavaona (Lord Maximus iz Gavaona - Venezia iz Galakuna)

 

Working class:

Exc.1, CCC - Oreto Mia BAGRATION (Pride of Russia Sidor - Umnitsa Krasavitsa de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills CHURCHILL (Smart Wood Hills Boromir - Smart Wood Hills Ono)

 

Winner class:

Exc.1, CCC - Bolivar TRIUMPH (Appel di Fortuna Vern - Bolivar Azure Avis)

Exc.2, CC - ESCO z Padoku (Oscar z Padoku - Paloma Picasso Tromelin)

Exc.3, CC - Sant Kreal ELIXIR (Pride of Russia Sidor - Sergius-Aleksandrija Fabula)

Exc.4, CC - Smart Wood Hills AMAROK (Oreto Mia Bagration - Smart Wood Hills Sangria)

 

Champion class:

Exc.1, CCC, National Club Champion, BOB, BIS 1 - Pride of Russia DOBRINYA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Quirina)

Exc.2, CC - Rensdorff LAVR (Stinger v. Haus Erfullungen Vunschen - Filimamont Barbarella for Rensdorff)

 

 

BROWN MALES

 

Baby class:

Vp.1, CW, Best Baby, BIS Baby 1 - Pride of Russia UZOR (Pride of Russia Luchezar - Pride of Russia Zarnitsa)

 

Junior class:

Exc.1, JCC, Junior National Club Champion - OKEAN ELZY de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

Exc.2, JCC - Nevskiy Tserber BORN TO WIN (Hazar di Altobello - Nevskiy Tserber Liz Gretchen)

 

Intermediate class:

Exc.1, National Club Champion, Best Brown Male - URAGAN iz Zoosfery (Filimamont Direct Hit - Shagane ty Moja iz Zoosfery)

Vg.2 - Pax Deorum RAMBALDO (Kaiser di Perlanera - Pax Deorum Sicilia)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Eria Pro BOSS MAXIMILLIAN (Oscar z Padoku - Eria Pro Quartz Style)

 

Winner class:

Exc.1, CCC - Oreto Mia VOLODAR (Oreto Mia Bagration - Almira iz Zoosfery)

 

Champion class:

Exc.1, CCC - Nevskiy Tserber TAISHET YOKO (Oreto Mia Bagration - Nevskiy Tserber Yaponskaya Yena)

 

Honour class:

Exc.1, CW, Best Brown Male - Pride of Russia TARAS (Pride of Russia Sidor - Teraline Impreza)

 

 

BLACK FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, CW - ACAVALLO NERO iz Zoosfery (Faberge of Devil Inside - Konstantsiya iz Zoosfery)

Vp.2 - Pax Deorum ENIGMA (Appolo v. Elbthor - Pax Deorum Zarnitsa)

 

Puppy class:

Vp.1, CW - Pride of Russia YASHMA (Pride of russia Taras - Pride of Russia Sasha)

Vp.2 - Nevskiy Tserber DEMI MOORE (Troy del Nasi - Nevskiy Tserber Agatha Christie)

 

Junior class:

Exc.1, JCC, Junior National Club Champion - Sant Kreal SHAMBALA (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Avrora)

Exc.2, JCC - Irinland BEATRICE FOR DE GRANDE VINKO (Queenstone Betelges - Pride of Russia Kalina)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - Pride of Russia DEMOCRATIA (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Irish)

Exc.2, CC - LAKSHMI METIDA (Lion Power Tristan Dangerous Beauty - Selga Kenita)

Exc.3, CC - Smart Wood Hills ISCHIA (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Smart Wood Hills Sangria)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Sant Kreal MAGENTA (Oscar z Padoku - Sergius-Aleksandrija Fabula)

Exc.2, CC - MIRACLE OF GRACE de Grande Vinko (Smart Wood Hills Boromir - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Exc.3, CC - TAVRIA iz Galakuna (Demid iz Galakuna - Faruda Speranto Sanain Satin)

 

Working class:

Exc.1, CCC - HABANA iz Zoosfery (Oksamit de Grande Vinko - Eva Lotta iz Zoosfery)

 

Winner class:

Exc.1, CW, National Club Champion, Best Female - MI-6 v. Haus Erfullungen Vunschen (Stinger v. Haus Erfullungen Vunschen - Yrmala v. Haus Erfullungen Vunschen)

Exc.2, CC - Pride of Russia CHERNAYA MAGIA (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

Exc.3, CC - UPOITEL'NAYA NOCH iz Zoosfery (Filimamont Direct Hit - Shagane Ty Moja iz Zoosfery)

 

Champion class:

Exc.1, CCC - MOONSHINE de Grande Vinko (Smart Wood Hills Boromir - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

 

Honour class:

Exc.1, CW - Pride of Russia ARISTOKRAIA (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)

Exc.2 - Pax Deorum SHELBI (Pride of russia Graaf Nero - Pax Deorum Siberia)

absent - KARLOTTA di Prisconte (Pocho di Prisconte - Pride of Russia Chervona Ruta)

 

 

BROWN FEMALES

 

Puppy class:

Vp.1, Best Brown Puppym BIS Puppy - Adal Esker GRANDESSA  (Layf Meyt Belladzhio - Adal esker Valtoriya)

Vp.2 - Smart Wood Hills SARBONA (Pride of Russia Hermes - Smart Wood Hills Praga)

 

Junior class:

Exc.1, Junior National Club Champion, Best Junior, BIS Junior 1 - Pride of Russia NAVARA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Astoria)

Exc.2, JCC - ODA MI ALMA de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

Exc.3, JCC - ABBIBI HAPPY (Livonija Baron Alter Ego - Akai Mystery Ceyra)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - USLADA MEDOVAYA iz Zoosfery (Filimamont Direct Hit - Shagane Ty Moja iz Zoosfery)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Pax Deorum UDACHA (Kaiser di Perlanera - Pax Deorum Ekaterina Velikaya)

Vg.2 - Nevskiy Tserber TINA TURNER (Oreto Mia Bagration - Nevskiy Tserber Yaponkaya Yena)

 

Winner class:

Exc.1, CCC - Nevskiy Tserber LIZ GRETHEN (Lucky Luciano Tikrai Nauja - Nevskiy Tserber Angelina Jolie)

 

Champion class:

Exc.1, CW, National Club Champion, Best Brown Female - Pax Deorum KALISTA KASSIDI (Pax Deorum Agir - Pax Deorum Siberia)

 

Honour class:

Exc.1, CW - Pride of Russia KALINA (Punsh iz Doma Domeni - Pride of Russia One More)

 

 

BEST KENNEL

1st place - Pride of Russia

 

 

Puppies

Puppies