04.09.2016 - Danish Dobermann Club - Horsens - Denmark

judge: Merete Dalgaard (DK)


MALES


Youth class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 2, Club Junior Cert, DDKJV 2016 - Esbelto's CARABINIERI (Pride of Russia Taras - Quorro di Altobello)

Exc.2, CQ - Toronto's JOE (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Toronto's Bella)

Vg. - Toronto's JAGGER (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Toronto's Bella)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 3 - Los Hushers CHANTI (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Exc.2, CQ - Brown Chief BARTHEZ (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Exc.3 - Dobergaarden Forever SUPREME ROCKY (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)


Working class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 1, CERT, BOS, DDKV 2016 - Brown Chief BAKKI (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)


Veteran class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 4, Club Veteran Cert - Toronto's ZARGO (Falk v. Markischen Land - Toronto's Ria)



FEMALES


Youth class:

Exc.1, CQ, Club Junior Cert, DDKJV 2016 - Brown Chief CORA (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

Exc.2, CQ - Toronto's JOLIE (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Toronto's Bella)

Exc.3 - Toronto's JAKITA (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Toronto's Bella)

Exc.4 - Toronto's KIRA (Pride of Russia Altay - Toronto's Cerina)

Vg. - Brown Chief COI (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

Vg. - Toronto's KIKKI (Pride of Russia Altay - Toronto's Cerina)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 2 - L'AURA di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

Exc.2, CQ, BEST FEMALE 4 - Esbelto's BLUE BLOOD (Kriegerhof Antheus - Quorro di Altobello)

Exc.3, CQ - Brown Chief BAKIYA (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)

absent - Los Hushers CHICA (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)


Champion class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 1, CERT, BOB, DDKV 2016 - J'ADORE GUCCI v. Nobel Line (Purgaj's Porsche di Altobello - Becker's Mystique v. Nobel Line)

Exc.2, CQ, BEST FEMALE 3 - Los Hushers CERI (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)