TDC

17.06.2012 - DV Siegerschau - Germany

judge: Dr Pierluigi PEZZANO (I)

entries: 78

results by: Dobermann-Verein e.V.


PHOTOGALLERY by Olga Gendler

 

BLACK MALES


Puppy class:

Vp.1 - GULLIVER v.d. Böllenruthen (Hilo v. Nemesis - Cabana v.d. Böllenruthen)


Youth class:

Vg.1, DV JUGENDSIEGER - GANDOR v. Residenzschloss (A'Condor v. Residenzschloss - Thia Tacara v. Residenzschloss)

Vg.2 - MAILOW v.d. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escobar v. Larimar)

Vg.3 - KIRK THE ORIGINAL GOLDEN dei Nobili Nati (Sarras dei Nobili Nati - Goldengoal dei Nobili Nati)

Vg.4 - GINOBELLO di Altobello (Maxim di Altobello - Lemira Shade di Altobello)

Vg. - MURDOCK v.d. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escada v. Larimar)

Vg. - GRAF ENZO de Ferignis (Enzo v.d. Donauhoeve - Berenice Kalina de Ferignis)

Vg. - APOLLO v. Eichtal (Yankee v. Klingbach - Ilex v.d. Rheinaue)

Vg. - NEVIO v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)


Intermediate class:

Exc.1 - CHOGAN Diamant von Batorkeszy (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Angelina Diamant von Batorkeszy)

Exc.2 - Pride of Russia YAROSLAV (Teraline Midgard - Pride of Russia Barracuda Boomaje)

Exc.3 - CALVIN CANDOR v. Jaspis (Obelix v.d. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)

Exc.4 - FILIPPO v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Yna v.d. Böllenruthen)


Open class:

Exc.1, res.CAC - CUMA v. Kunstadt (Hilo v. Nemesis - Anjuli v. Kunstadt)

Exc.2 - KRISTO v.d. Tafelrunde (Chivago v. Wilden Süden - Escada v. Larimar)


Working class:

Exc.1 - BENGAL v. Hohenzollern (Sato The Best Line - Armani v. Hohenzollern)


Champion class:

Exc.1, CAC, DV SIEGER - ORSON v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)

Exc.2 - Dobergaarden Forever ATHOS (Fedor del Nasi - Lola di Altobello)


Veteran class:

Exc.1 - ODO v. Assindia (Gatsby v. Assindia - Channa v. Assindia)



BROWN MALES


Puppy class:

Vp.1 - CALLISTO v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)

Vp.2 - Dobergaarden Forever JADI SANDBLAZE (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)

Vp.3 - GORDON v.d. Böllenruthen (Hilo v. Nemesis - Cabana v.d. Böllenruthen)

Vp.4 - DAKAR v. Eschenbruch (Briskas Arcon - Terror v. Eschenbruch)


Youth class:

Vg.1, DV JUGENDSIEGER - OZ di Casa Giardino (Varenne di Casa Giardino - Black Tessa di Casa Giardino)

Vg.2 - URAN di Altobello (Bandit di Altobello - Xantipa di Altobello)


Intermediate class:

Vg.1 - CANDOR v. Jaspis (Obeliz v.d. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)


Working class:

Exc.1 - BENJI del Rio Bianco (Ramonburg's Chinji - Pranma di Carmina Burana)

Exc.2 - Kontessina KEKS (Tahi-Reme Gerett - Evropa Dob Shangri La)

 

Champion class:

 

Exc.1, CAC, DV SIEGER - A'CONDOR v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)

Exc.2, res.CAC - AURON AQUILA v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)

Exc.3 - Dobergaarden Forever BOY (Ale'Alamos del Citone - Fortuna di Altobello)

absent - ARAGON v. Hohenzollern (Latino Lorenco v. Cobra - Pebbles The Best Line)


Honour class:

Exc.1 - Pride of Russia KASPIJ (Fedor del Nasi - Euro Dinamika iz Zoosfery)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1 - GIVE ME FIVE of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Dolce of Devil Inside)

Vp.2 - BELLADONNA v.d. Dobiaue (Hilo v. Nemesis - Avrora Arriva Aldman)

Vp.3 - DAVINA v.d. Leibgarde (Bosz v. Burghof - Zarina v.d. Böllenruthen)


Puppy class:

Vp.1 - Dobergaarden Forever KALINA (Dobergaarden Forever Athos - Tinker Bell di Altobello)

Vp.2 - Dobergaarden Forever INCREDIBLE HOP (Icarus di Altobello - Lola di Altobello)


Youth class:

Vg.1, DV JUGENSIEGERIN - BANJA v. Nobelungenring (Hilo v. Nemesis - Inouk v. d. Rheinaue)

Vg.2 - Dobergaarden Forever GRAND PARIS (Grand Mollis Armani - Lola di Altobello)

Vg.3 - KLEO v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerwald)

Vg.4 - BAJA v. Fenris (Pathos delle Querce Nere - Naemi v. Klingbach)

Vg. - KASSANDRA KEIRA dei Nobili Nati (Sarras dei Nobili Nati - Goldengoal dei Nobili Nati)

Vg. - NAHLA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)

Vg. - OLGA di Casa Giardino (Varenne di Casa Giardino - Blacktessa di Casa Giardino)

Vg. - CILLI v. Nibelungenring (Hilo v. Nemesis - Ischta v. Klingbach)


Intermediate class:

Exc.1 - ELEKTRA v. Brunkenstein (Pako Daker - Poison Pearl de Gagnant)

Vg.2 - Dobshangrila MIA KONTESSINA (Kontessina Keks - S'Lichobor Kenzo)

Vg.3 - KORBONISH v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerwald)

Vg.4 - CHIVAARMANI v. Jaspis (Obelix v. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)


Open class:

Exc.1, without DV SIEGERIN - KYRANA v. Bavaria (Hilo v. Nemesis - Jamaica v. Nemesis)

Exc.2, res.CAC - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)

Exc.3 - OPHELIA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)

Exc.4 - EMMA v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Chiara v. Avalon)


Working class:

Exc.1 - Dobergaarden Forever AICHA (Fedor del Nasi - Lola di Altobello)

Exc.2 - FAST'N'FURIOUS of Devil Inside (Mitto del Nasi - Rossiiskiy Kolorit Tsar'a Bella)

Exc.3 - DEA del Nasi (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Dasha)


Exc.4 - Dobergaarden Forever CAYA CARISMA (Maxim di Altobello - Lola di Altobello)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exc. - UMI v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckachtal)

Exc. - AMY v.d. Leibgarde (Orthos v. Aurachgrund - Zarina v.d. Böllenruthen)


Champion class:

Exc.1 - KERRYSUE v.d. Tafelrunde (Chivago v. Wilden Süden - Escada v. Larimar)

absent - Pride of Russia MERCEDES (Fedor del Nasi - Pride of Russia Barracuda Boomaje)



BROWN FEMALES


Puppy class:

Vp.1 - QUEEN v. d. Rheinaue (Pride of Russia Odin - Fenja v. d. Rheinaue)

Vp.2 - TASHA v. Utgard (Calle v.d. Burgstätte - Ancaru v. Niederberg)

absent - CARISMA v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)


Youth class:

Vg.1, DV JUGENDSIEGERIN - GWENDA v. Steinigerweg (Hilo v. Nemesis - Jamaha v. Nemesis)

Vg.2 - Pride of Russia ENERGY (Pride of Russia Odin - Pride of Russia Kralja)

Vg.3 - AESPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)

Vg.4 - GWAYNIX of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Deka Chabada of Devil Inside)

Vg. - Semper Fidelis JE TAIME (Pride of Russia Kaspij - Semper Fidelis Cherie)

Vg. - NOURIA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)


Intermediate class:

Exc.1, res.CAC - JAMAHA Elite House (Pride of Russia Kaspij - Arizona Elite House)

Exc.2 - FEMI v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Yna v.d. Böllenruthen)


Open class:

Exc.1, without DV SIEGERIN - PASSOA v.d. Rheinaue (Iron v. Klingbach - Ilex v.d. Rheinaue)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exc.2 - ULLA v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckachtal)

Exc.3 - JAMIE v. Hellerwald (Arak Amaruk du Feu d'Aramon - Ajoko v. Avalon)


Working class:

Exc.1 - ODAMAE v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)

Exc.2 - ZARINA v.d. Böllenruthen (Quincy v.d. Böllenruthen - Sally v.d. Böllenruthen)

Vg.3 - CABANA v.d. Böllenruthen (Prinz Paris v. Residenzschloss - Chiara v. Avalon)