TDC

05.05.2012 - CAC "Dobermann Star 2012" Lódz - Poland

judge: Thord Bystrom (S)

entries: 94

results by: Dobermann Star


PHOTOGALLERY by Martyna Górkiewicz

"iz Zoosfery" dobermanns at Dobermann Star 2012

VIDEOS

 

 

BIS - Grand Mollis ARMANI

 

MALES


Baby class:

Vp.1 - Dura Lex Polonia GAUDI (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Imax z Padoku)


Puppy class:

Vp.1, BEST PUPPY - KANYE Elite House (Dante delle Querce Nere - Arizona Elite House)


Vp.2 - EVGRAF iz Gavaona (Lord Maximus iz Gavaona - Nibiru iz Gavaona)


Youth class:

Exc.1, CAJC - Stay In Style JAGUAR (Fedor del Nasi - Irria del Mediano)

Exc.2 - ERMAK iz Kniazhestva Polotskogo (Grand Mollis Armani - Sant Kreal Optima)


Exc.3 - Teraline FLOYDT (Ethos Steinhage Grad - Teraline Montera)


Exc.4 - ROYAL-REZON vis Absoluta (Grand Mollis Armani - Petra-Perla vis Absoluta)


Exc. - HIDALGO v. Havelland (Modus Ost Wild Wind - Edna v. Havelland)

Exc. - Octavian's BEE-FIFTY TWO (Leo v. Markischen Land - Kayla Hellfire)


Vg. - AGIO ADELANO of Guardian Dogs (Pride of Russia Odin - Kimi Kimberly Tromelin)

Vg. - NATAN Miratio (Hummer Hoch Legrant - Selema Miratio)

absent - ARLEE DE WYZE Centipede (Teraline Midgard - Eria Pro Andante Barcarolla)

absent - RADZIVILL iz Zoosfery (Efendy iz Zoosfery - Rashel iz Zoosfery)


Intermediate class:

Exc.1, CWC - MAXIMILIANO Miratio (Tahi-Reme Zebulon - Dea Darielle Miratio)


Exc.2 - AMOR v.d. Dobiaue (Hilo v. Nemesis - Avrora Arriva Aldman)


Exc.3 - Sant Kreal GELIOS (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Yuvelira)


Exc.4 - Octavian's BADO BISMARK (Leo v. Markischen Land - Kayla Hellfire)


Exc. - OLYMP v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)


Vg. - AFONABRI v. Kristalldrachen (Pako Daker - Jailalee v. Excalibur)

absent - YAROSLAV MUDRYJ de Grande Vinko (Oro y Plata de Grande Vinko - Odisseya de Grande Vinko)


Open class:

Exc.1, CWC - KRASNY DRAKON Dar Felven (Stay in Style Axiro - Zolotaya Nika Dar Felven)


Exc.2 - Tira Vento SORBET (Carlos z Padoku - Tira Vento Mexicana)

Exc.3 - Dura Lex Polonia ECCO (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)


Exc.4 - Pride of Russia MOXITO (Fedor del Nasi - Pride of Russia Barracuda Boomaje)


Exc. - Dura Lex Polonia EFFENDI (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)


Vg. - ARISON ARIES Blekitny Kanion (Napoleon-Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)


Vg. - Dura Lex Polonia ELI'VADIM (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)

Vg. - Dura Lex Polonia ESPRESSO (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)


Vg. - KENSHIRO v. Excalibur (Pako Daker - Imidz Gwendoline Great)

absent - DANIEL iz Zoosfery (Pirat Pireira iz Zoosfery - Sant Kreal Java)


Working class:

Exc.1, CWC, BEST WORKING DOG, BEST MOVEMENT, BEST BLACK DOG - Teraline MIDGARD (Pako Daker - Teraline Aurora)


Exc.2 - Aqvilon DORIAN DEN DIAS (Zolotaya Liga Artur - Aqvilon Cherry)


Exc.3 - Tira Vento BALANTINES (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Hacima z Padoku)


Champion class:

Exc.1, CWC, BOS, BOB, BEST HEAD, BEST BROWN DOG, BIS - Grand Mollis ARMANI (Teraline Indigo - Sant Kreal Monna Liza)


Exc.2 - WOLFGANG WINNER de Grande Vinko (Questo Betelges - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)


Exc.3 - FABERGE of Devil Inside (Mitto del Nasi - Rossiiskiy Kolorit Tsar'a Bella)


Exc.4 - EL CID du Wot A Thriller (Pako Daker - Keyalas Wot a Dream)


Exc. - COLIN COHEN de Terra Mirabili (Ale'Alamos del Citone - Vivienne Miratio)


absent - FAN-FAN de Grande Vinko (Tamerlan iz Slavnoi Stai - Notrdam de Vinko)


Veteran class:

Exc.1 - Rensdorff EVSEY (Tamerlan iz Slavnoi Stai - Rensdorff Amaridge)



FEMALES


Baby class:

Vp.1, BEST BABY - Casa di Fera ASTERIA (Ale'Alamos del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)


Vp.2 - FLEUR DE LYS iz Zoosfery (Teraline Indigo - Kabbalah iz Zoosfery)

Vp.3 - Dura Lex Polonia GOBI OD OBI (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Imax z Padoku)

Vp.4 - MIROSLAVA Dar Felven (Krasny Drakon Dar Felven - S'Lichobor Elgava)


Vp. - INGRID Ginga House (Oscar z Padoku - Anna Alegra Ginga House)


Vp. - VIVA VICTORIA iz Gavaona (Lord Maximus iz Gavaona - Grafinja Dream iz Gavaona)


absent - INES Ginga House (Oscar z Padoku - Anna Alegra Ginga House)


Puppy class:

Vp.1 - GUCCI Wot a Thriller (Pride of Russia Kaspij - Elenya du Wot a Thriller)


P.2 - HEPATIA Diamond Day (Alea By The Sea - Elizar Hawana)


Youth class:

Exc.1, CAJC, BEST JUNIOR, BIS JUNIOR - Grand Mollis CAMPARI (Efendy iz Zoosfery - Sant Kreal Bellissima)


Exc.2 - Tira Vento FINLANDIA (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)


Exc.3 - Stay in Style JADORE (Fedor del Nasi - Irria del Mediano)


Exc.4 - ORBITA iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Ethna Mons iz Zoosfery)


Exc. - AVANTASIA di Perlanera (Leo v. Markischen Land - Tahi-Reme Ruthy)


Exc. - BAGIRA BAFIA Blekitny Kanion (Napoleon-Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)

Exc. - CALIPSO Desmodus Poland (Tahi-Reme Zebulon - Envira Punta Perla Brzeszcz)


Exc. - CASIOPEA Desmodus Poland (Tahi-Reme Zebulon - Envira Punta Perla Brzeszcz)


Exc. - ENI Tirana (Oscar z Padoku - Birma Tiran)


Exc. - Teraline FERRA (Ethos Steinhage-Grad - Teraline Montera)

Vg. - AWA AFRIKA of Guardian Dogs (Pride of Russia Odin - Kimi Kimberly Tromelin)

Vg. - WIUDA Asli Han (Oscar z Padoku - Elegant Line Nera)


absent - AMICA ANDELUSIA of Guardian Dogs (Pride of Russia Odin - Kimi Kimberly Tromelin)


Intermediate class:

Exc.1, CWC - AMIRA ABLA Blekitny Kanion (Napoleon-Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)


Exc.2 - Elegant Line SORBONNA (Zordan Zewi del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)


Vg.3 - DONA LUISE Tirana (Tahi-Reme Zebulon - Birma Tirana)


absent - Pride of Russia ANGARA (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)

absent - TAIGA Daker (Fedor del Nasi - Ornella de Grande Vinko)

absent - ZARINA MARE NERO de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Gina Geretta de Grande Vinko)


Open class:

Exc.1, CWC - ARSINOE de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)


Exc.2, BEST NOT CROPPED DOG - Pin Dob's GUCCI (Grand Mollis Armani - LeLetton Control Kiss Arlett)


Exc.3 - ZHENEVA iz Zoosfery (Draiv iz Zoosfery - Rashel iz Zoosfery)

Exc.4 - FIRENZE du Wot A Thriller (Pathos delle Querce Nere - Keyalas WOt a Dream)


Exc. - BAMBINA-BOMBA Dangerous Beauty (Leib Solond Dark Devil - Dilaila Dangerous Beauty)

Exc. - Eria Pro QUARTZ STYLE (Teraline Midgard - Eria Pro Marillion)


Exc. - PAM z Padoku (Armani de Terra Mirabili - Wicki Gabi Vigo)

Exc. - Stay in Style HERA-HECATE (Urbano del Diamante Nero - Irria del Mediano)

Vg. - ALISHA ASHLAN Blekitny Kanion (Napoleon-Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)


Vg. - INDHIRA Elite House (Zordan Zewi del Citone - Ciara Elite House)


Vg. - LOMAIRE LIBERYA Akagera (Elton Extra Moravak - Anaconda Akagera)

absent - ATHENA Apologeta (Kasanowa King Tromelin - Nota Bene Apologeta)

absent - ROCCO z Padoku (Sant Kreal Jago - Sharon z Padoku)


Working class:

Exc.1, CWC - Bombastichansa ULTIMATUM URSA (Falco v. Nemesis - Leib Solond Dear Bo Bambina)

Exc.2 - Sant Kreal HENNESSY (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Vivache)


Exc.3 - Pride of Russia FILADELFIA (Urbano del Diamante Nero - Sharon iz Zoosfery)


Champion class:

Exc.1, CWC, BOS, BEST BLACK FEMALE - ZHORZH SAND iz Zoosfery (Draiv iz Zoosfery - Rashel iz Zoosfery)


Exc.2 - LAGARTA de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Playgirl de Grande Vinko)


Exc.3, BEST BROWN FEMALE - Chaldonne CHEKPOIT CHARLI (Doriental Ferenc Faramachance at Donnehaus - Chaldonne Vicky)


Exc.4 - Modus Ost MARFA (Modus Ost Wild Wind - Modus Ost Torpeda)


Exc. - ALFA-ARIADNA Dangerous Beauty (Fedorhorst Orion - Demetra Dangerous Beauty)


Exc. - DONOSTIA du Wot a Thriller (Rensdorf Evsey - Keyala Wot a Helsinki)

Exc. - Elegant Line STELLA (Zordan Zewi del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)

Exc. - IVETTE IVY Elite House (Zordan Zewi del Citone - Ciara Elite House)


Exc. - Tira Vento BECHEROVKA (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Hacima z Padoku)


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN, BIS VETERAN - HACIMA z Padoku (Varak du Clos des Grognards - Gravin Hana z Padoku)

 

 

FINAL COMPETITIONS

 

Best Breeders Group:

1 - TIRA VENTO

2 - BŁĘKITNY KANION

 

Best Brace:

1st - Miniature Pinscher - Nasha Marka DMITRIY DONSKOY & Nasha Marka DUSHA KOMPANII

2nd - Dobermann - Dura Lex Polonia ESPRESSO & AMIRA ABLA Błękitny Kanion

3rd - German Pinscher - ELTON Del Farma Zon & EVE del Farma Zon

4th - Dobermann - OLYMP v. Nemesis & PAM z Padoku