judge: Hassi Assenmacher-Feyel (D)
CAC, CACIB, BUNDESSIEGER 2021, BOS - Tahi-Reme ATLAS (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, VDH-Jg.Ch.Anw. Bundesjugendsieger - KASPER v. Bismarck (Paxx v. Royaert - Pride of Russia Ryabina)
Exc.2, res.VDH-Jg.Ch. - AURELIUS MAXIMUS v. Residenzschloss (Tahi-Reme Zeus - Dobermundes Kamelia Kassis)
Vg.3 - BARUNANANDA v. Klostertal (Johnross v. Lehmannsfelsen - Zoraya Black Pearl del Naissus)
Vg.4 - BALKO v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Tahi-Reme Viviana)
Intermediate class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw. - MIRON v. Hohenzoller (Ebay del Tibur - Gucci v. Hohenzollern)
Exc.2, res.VDH-Ch.Anw. - VIRON Black Visual Script (Vostra Altezza Excalibur - Armani Diamante Neri)
Open class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw., res.CAC - Vivat de Vinko GRAN MAESTRO (Okean Elzy de Grande Vinko - Moonshine de Grande Vinko)
Working class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw. - XANERO MARADONA CHESUNA di Matario (Chester v.d. Topferstadt - Una Donna Tschethay di Matario)
Champion class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw, CAC, CACIB, BUNDESSIEGER 2021, BOS - Tahi-Reme ATLAS (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)
BROWN MALES
Youth class:
disQ. - HERMES v. Trokadero Vero (Thor del Nasi - Yokayuna v. Trokadero Vero)
Intermediate class:
Vg.1 - COOPER v. Starenweg (Boos Baltic Residence - Usha v. Aurachgrund)
Open class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw., CAC, res.CACIB - AGE v. SChwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di PerlanerA)
Exc.2, res.VDH-Ch.Anw., res.CAC - XAM v. Residenzschloss (Pride of Russia Taurus - Noraja v. Residenzschloss)
Exc.3 - Dobergaarden Forever QUATTRO (Fort Bellators El Guard - Dobergaarden Forever Una)
absent - IWO v. Bismarck (Djambo v. Welfengarten - Tira Vento Whisky)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - CATALEYA v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
Youth class:
Exc.1, VDH-Jg.Ch.Anw., Best Junior, Bundesjugendsiegerin 2021, BOB - ARMANI v. Residenzschloss (Tahi-Reme Zeus - Dobermundes Kamelia Kassis)
Exc.2, res.VDH-Ch.Anw. - BAILEY v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Tahi-Reme Viviana)
Intermediate class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw. - VANILLA CHOCOLATE Visual Script (Vostra Altezza Excalibur - Armani Diamante Neri)
Open class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw., CAC, CACIB, BUNDESSIEGERIN 2021 - ABIGAIL v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Exc.2, res.VDH-Ch.Anw. - PIKASS v. Eschenbruch (FranjoFreiherr v. Hohenzollern - Keep The Karma v. Elbauetal)
Working class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw., res.CAC, res.CACIB - FOFINHA del Fiorsilva (Thor del Nasi - Havana dei Due Intenti)
Veteran class:
Exc.1, VDH-Vet.Ch.Anw., Veteran Bundessiegerin 2021, Best Veteran - CELINA v. Apoldastamm (Pride of Russia Odin - Aranka v. Apoldastamm)
BROWN FEMALES
Intermediate class:
Vg.1 - JELLYBEAN v. Bismarck (Idol Best of Island - Tira Vento Whisky)
Champion class:
Exc.1, VDH-Ch.Anw., CAC - CARRARA v. Kontessina (Djambo v. Welfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)