judge: Anna Tits (Russia)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby - GERMANO v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Vp.2 - ARREST v. Enyhed (Agen Sheridano le Fano - Gloria v. Burgenland)
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - HUGO v.d. Topferstadt (Bruno v. Markischen Leo - Minna)
Youth class:
Vg.1, Junior Winner - FREAKY STYLEY v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Vg.2 - SCOTTY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.3 - FLEMMING v.d. Schwarzen Garde (Modus Ost Mushik - Alina v.d. Schwarzen Garde)
Vg.4 - LECTOR v. Havelland (Tahi-Reme Max - Hypnotize v. Havelland)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - FRANJO FREIHERR v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Exc.2 - KNOX v. Havelland (Gutti v. Havelland - Isana v. Havelland)
Open class:
Exc.1, res.CAC - GINO GULIO v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Lady Lilitha)
Working class:
Exc.1 - AYK v. Elbthor (Chester v.d. Topferstadt - Emy v.d. Topferstadt)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Pride of Russia SILVESTER (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)
Veteran class:
1st place - EPORO v. Avenida (Icon Ginga House - Bella v. Lowendom)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby - GINGER v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Vp.2 - GUCCI v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Vp.3 - GRETA GARBO v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - HAPPY v.d. Topferstadt (Bruno v. Markischen Leo - Minna)
Youth class:
Vg.1, Junior Winner - SILLYLADY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.2 - PAULA ABDUL Elite House (Kanye Elite House - Ivette Ivy Elite House)
Vg.3 - ENEMY MINE v. Eichkamp (Chingachcook v. Eichkamp - Bonanza v. Eichkamp)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - NIKITA Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Indhira Elite House)
Exc.2 - FUNA FERMINA v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Open class:
Exc.1 - GRETA v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Lady Lilitha)
Exc.2 - ISANA v. Havelland (Tahi-Reme Max - Belize v. Havelland)
Exc.3 - FELICIA v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakareen v. Lehmannsfelsen)
Exc.4 - NELLY FURTADO Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Indhira Elite House)
Vg. - BIZZI v. Strengbach (Wizard of Oz de Grande Vinko - Taminafurstin v. Strenbach)
Working class:
Exc.1, CAC, BOB, BEST WORKING DOG - CHANTALL v. Strengbach (Wizard of Oz de Grande Vinko - Usanafurstin v. Strengbach)
Vg.2 - GERALDINE de Ferignis (Enzo v.d. Donauhoeve - Berenice K'Alina de Ferignis)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1, Junior Winner - BEAUTY BONA Dark Chokolade (Pride of Russia Urano - Get To The Poit Calliope)
Vg.2 - SONJALADY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - Dobergaarden Forever PENNY LOU (Toscano del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)
Open class:
Exc.1 - DHANEA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Working class:
Exc.1, res.CAC - BERENICE v. Eulenkluft (Vittorio de Ferignis - Bella v. Beuchower Hof)