TDC

25.10.2014 - European Dog Show - Brno - Czech Republic

judge: Gabriela Ridarcikova (SK)

Gallery by Zarko Stojanovski (Facebook)



HOLLYWOOD STORY iz Zoosfery


BLACK MALES


Puppy class:

Vp.1, European Promise - VUITTON Halit Pasa (Batler de Grande Vinko - Nomi Halit Pasa)


Youth class:

Exc.1, CAJC, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2014 - Dura Lex Polonia IVO (Dura Lex Polonia Gaudi - Dura Lex Polonia Copola)

Exc.2 - DIAGHILEV iz Zoosfery (Ale Alamos de Citone - Eva Lotta iz Zoosfery)

Exc.3 - EDY OKSA from Fourteenth Meridian (Oksamit de Grande Vinko - A'Sara Nigre from Fourteenth Meridian)

Exc.4 - KAISER di Perlanera (Ulisse del Tibur - Ana Jaqina di Perlanera)

Vg. - DENZEL di Esposito (Chester v.d. Topferstadt - Olympia Onyx King of Darkness)

absent - THOR del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - Tira Vento ROLLING STONE (Oscar z Padoku - Tira Vento Becherovka)

Vg.2 - SONNY SILVER z Helfstyna (Dirk-Swanko de la Villa de Channes - Ilka Imara z Helfstyna)

Vg.3 - POWER di Gavrio Ahiles (Oscar z Padoku - Alpha Queen Ginga House)


Open class:

Exc.1, CAC, CACIB, EUROPEAN WINNER 2014, BOS - Dura Lex Polonia HUSSARO AQUILAE ALA (Gangster Dandias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

Exc.2, res.CAC - GAMON v. Gini House (Leo v. Markischen Land - Claudia v. Gini House)

Exc.3 - Lunascura PROTON (Pride of Russia Saphron - Sant Kreal Yuki)


Working class:

Exc.1, CAC, res.CACIB - Yacheero's PANDO PANDERO (Yacheero's Dero Descaro - Odette Hanired del Rio Bianco)

Exc.2, res.CAC - CASTOR BONO Bohemia Superb (Hiddo od Dvou lvů - Dara Darien Cherlin)

Exc.3 - ISILDUR v.h. Donauhof (Comet v. Burghof - Dhilaya v.d. Donauhof)

Exc.4 - AMOS v. Wachter Vinces (Leo v. Markischen Land - Jeannette Halit Pasa)

absent - BABY MAX (Maxim di Altobello - Birbakira di Villa Conte)


Champion class:

Exc.1, CAC - TORRO di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)


Veteran class:

Exc.1, EUROPEAN VETERAN WINNER 2014 - CARO Extra Elite (Energy Extra Moravak - Ira Extra Moravak)



BROWN MALES


Puppy class:

Vp.1, European Promise 2014 - ORFEUS od Dvou Lvu (Pride of Russia Urano - Ayoko Two Lions House)


Youth class:

Exc.1, CAJC, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2014 - NIKON NARCISSUS Dangerous Beauty (Ale Alamos del Citone - Bambina Bomba Dangerous Beauty)

absent - ATTILA

absent - BEREK EXECUTERS Black Dogs (Famous Fidel di Perlanera - Paris King of Darkness)

absent - CASANOVAS of Dobrott kennel (Archer Siculus Invicius - Gioellio D'Oro Di Altobello)

absent - ETTORE del Tibur (Ulisse del Tibur - Liquirizia di Prisconte)

absent - KONAN iz Gavaona (Lord Maximus iz Gavaona - Italia del Nasi)


Intermediate class:

Vg.1 - AKIM Navitas


Open class:

Exc.1, CAC - Dobergaarden Forever LOUIS (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)


Working class:

Exc.1, CAC - DRAGON DONNER v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)



BLACK FEMALES


Puppy class:

Vp.1, European Promise 2014 - ANNABETH Donsa Bohemia (Pride of Russia Saphron - Corina Donsa from Fourteenth Meridan)

absent - ANAITIS v. Arsidorf (Ulisse del Tibur - Arsinoe de Grande Vinko)

absent - DIOR of Dobrott Kennel (Digger Steinhage-Grad - Amora v. Morosso)


Youth class:

Exc.1, CAJC, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2014, BEST JUNIOR - TIJARA del Nasi (Jork Del Nasi - Otrada For Del Nasi De Grande Vinko)

Exc.2 - TSAREVNA ITALIA Tikrai Nauja (Gangster-dandias De La Villa Valiano - Italia Tikrai Nauja)

Exc.3 - ZOIA Daker (Oscar z Padoku - Taiga Daker Poland)

Exc.4 - ITALIKA iz Gavaona (Amor von der Dobiaue – Borislava Izgavaona)

Exc. - KIMBERLY di Caresi (Ale'alamos Del Citone - Ephira Di Caresi Nice)

Exc. - NELLY FURTADO Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Indhira Elite House)

absent - AFRICA

absent - AIKA delle Ombre Nere

absent - ANTIGUA delle Ombre Nere

absent - DOLCE VITA di Esposito (Chester v.d. Topferstadt - Olympia Onyx King of Darkness)

absent - Tira Vento TRINITY (Oscar z Padoku - Nabesna Nitra SavSan)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - MUSE MADNESS di Altobello (Rock'n Rolla di Altobello - Sade di Altobello)


Exc.2, res.CAC - Dura Lex Polonia HANNAH (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

Exc.3 - Destiny's Phoenix I'M JUST A GIRL (Oksamit de Grande Vinko - Destiny's Phoenix High Voltage)

Exc.4 - Yacheero's WENDY WEDZERA (Mezzrow's Pushkin - Yacheero's Tiara Tiandra)

absent - PIQUE DAME di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Ferrari Flying di Perlanera)


Open class:

Exc.1, CAC, CACIB, EUROPEAN WINNER 2014, BOB - HOLLYWOOD STORY iz Zoosfery (Oksamit de Grande Vinko - Eva Lotta iz Zoosfery)

Exc.2, res.CAC - LAMBADA di Altobello (Purgajs Porsche di Altobello - Sky Spirit di Altobello)


Exc.3 - AISHA v. Haus Viper (Pathos Delle Querce Nere - Sabba Di Altobello)

Exc.4 - MAY-B (Salubi della Ninfa Nobel - Danca Apache del Rio Boanco)

Exc. - BARONESSE Two Lions House (Pride of Russia Odin - Imma od Dvou Lvu)

absent - AKIRA di Esposito (Idane di Altobello - Ophra King of Darkness)

absent - DOROTHEA MAXSA from Fourteenth Meridian

absent - GREAT de Badea Gheo (Adler Del Rio Bianco - Focus Psychotherapy)


Working class:

Exc.1, CAC - CHERRIE Halit Pasa (Acondor v. Residenzschloss - Queen Halit Pasa)

Exc.2, res.CAC - Dobergaarden Forever GRAND PARIS (Grand Mollis Armani Lola Di Altobello)


Champion class:

Exc.1, CAC - THEODORA TITTA di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)


Exc.2, res.CAC - Sant Kreal PARIDA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Uslada)



BROWN FEMALES


Pupp class:

Vp.1, European Promise 2014, Best Puppy, BIS Puppy 3 - AREVIK v. Arsidorf (Ulisse del Tibur - Arsinoe de Grande Vinko)


Vp.2 - Dura Lex Polonia JULIA (Oscar z Padoku - Imax z Padoku)


Youth class:

Exc.1, CAJC, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2014 - GRETA de Terra Mirabili (Santa Julf Russian Boy - Cassidy de Terra Mirabili)

 


Exc.2 - CALIPSO BLONDI del Bosco delle Piane (Didier Caesar Del Bosco Delle Piane Giada Del Bosco Delle Piane)

Exc.3 - GINGER Extra Elite (Ataraxie's Capone - Fatima Extra Elite)

Vg.4 - ROZALIA Halit Pasa (Sylvester Halit Pasa - Odyssea Halit Pasa)

absent - BLOODY BANG BANG de Bade Gheo (Focus Shotgun - Focus Psychotherapy)

absent - EMILY del Tibur (Ulisse Del Tibur - Liquirizia Di Prisconte)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - ICY SLAYER des Brumes de Kahlan (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Destiny's Phoenix Highway to Heaven)

Exc.2, res.CAC - EUFORIA Coldplay (Atis z Rincelova - Dhilaya Coldplay)


Open class:

Exc.1, CAC - ALEXA v. Haus Viper (Pathos Delle Querce Nere - Sabba Di Altobello)

absent - DAKOTA Alamaro (Ali Amaro de Terra Mirabili - Raya z Padoku)


Working class:

Exc.1, CAC - FOLLY POLLY di Caresi (Tahi-reme Dali - Tahi-reme Yasmine)


Champion class:

Exc.1, CAC, res.CACIB - DESIDERA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)

Exc.2, res.CAC - ESTELLE del Bosco delle Piane (Solo Gomez Del Fiorsilva - Padme Del Bosco Delle Piane)

 

 

GROUP

Di Esposito kennel - 3rd place from 43 entered breeding group