judge: Avi Marshak (Israel)
BLACK MALES
Minior puppy class:
Vp.1 - Proud Danish HIGHLANDER (Tahi-Reme Jedi - Proud Danish Flying Indian Girl)
Puppy class:
Vp.1 - LEADER v. Venzoland (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Unique)
Vp.2 - Korifey BRAVE A.I. (Supeta's Ozzy Osborne - Amazon Russian Romance)
Vp.3 - ZOLTAN v. Schwarze Kraft (Sant Kreal Zeus - Zoe Copper Ginga House)
Youth class:
Exc.1, JCACL, Junior Champion fo Luxembourg - Focus COOL CARDHU (Oscar z Padoku - Focus Whole Lotta Love)
Exc.2 - Jojavik BULLETPROOF BOMB (Chancepixies Locomotive - Tronjheim Belladonna)
Exc.3 - Jekyl'devil Inside Highway To Hell (Dante delle Querce Nere - Give Me Five of Devil Inside)
Exc.4 - OLEK v. Royaert (Orson v. Nemesis - Kena v. Royaert)
Exc. - Newfords PANDEMONIUM (Chancepixies Locomotive - Newfords One Vision)
Vg. - AMADEUS v. Ranisberk (Isaak delle Due Donne - Semper Fidelis I'M The One Issey)
Vg. - LARGO-HERYO du Parc des Marais (Furyo Zeldor des San Marin - Hera-Gangsta of Sweet Black Dreams)
Vg. - LORD of Bachus ikolay (X-Facotr Eyes of Darkness - Hara Zamolxis)
Intermediate class:
Exc.1, CACL - LUCINIO del Diamante Nero (Toscano del Diamante Nero - Nirvana del Diamante Nero)
Exc.2, res.CACL - NOXX v.d. Donauhove (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)
Exc.3 - Alminoris BAROSSA (Pride of Russia Saphron - Imperatrice Elite House)
Exc.4 - BEAUREGARD Eye Dragon King of Romania (Zet iz Galakuna - Rellaps Midnight)
Open class:
Exc.1, CACL - Smart Wood Hills GHINO (Stay in Style Jackpot - Smart Wood Hills Xantia)
Exc.2, res.CACL - Dobergaarden Forever MAXIMUS (Dobebrgaarden Forever Athos - Amazing Grade di Altobello)
Exc.3 - Pride of Russia ALTAY (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)
Working class:
Exc.1, CACL - Tahi-Reme JEDI (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Tahi-Reme Demi)
Exc.2, res.CACL - Pride & Passion AZAR (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Inka di Modello)
Exc.3 - HUMPHREY du Reflet des Songes (Orson v. Nemesis - Eidy de Ferignis)
Exc.4 - Pride of Russia TRUVOR (Pride of Russia Sidor - Teraline Impreza)
Exc. - ARES dei Nobili Nati (Toscano del Diamante Nero - Mira Sharon dei Nobili Nati)
Exc. - Get Ready for EVAN (Quickstep King of Darkness - Andora)
Exc. - Nordseam Pride MISTER MAESTRO (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Nordsea Pride Farrahgiva)
Vg. - IDEAL Capax Inifniti (Pride of Russia Kaspij - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
absent - Vaydee MIDNIGHT DJINN (Yacheero's Pando Pandero - Vaydee Joie de Vivre)
absent - YAROSLAV MUDRYJ de Grande Vinko (Oro y Plata de Grande Vinko - Odisseya de Grande Vinko)
Champion class:
Exc.1, CACL, CACIB, LUXEMBOURG CHAMPION, BOB - Livonija Baron AMBER AMULET (Oscar z Padoku - Livonija Baronessa Pia Pandora)
Exc.2, res.CACL - Pride of Russia DOBRINYA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Quirina)
Exc.3 - DARK de la Vallee de la Seine (Elgoseros du Clos des Grognards - Tara Onyx of Djarmati)
Exc.4 - BILL BARON Apologeta (Elton Extra Moravak - Drussie Star of Bedea)
absent - Tahi-Reme GANDALF (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Holly)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - Russkaja Mechta XAN XIRIL (BlackJack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mina Malina)
Youth class:
Exc.1, JCACL, Junior Champion of Luxembourg - Pride of Russia TAURUS (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Kalina)
Exc.2 - Prid eof Russia SILVESTR (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)
Exc.3 - LINDAS Wot A Thriller (BlackJack Bluffer v. Jahrestal - Donostia Wot a Thriller)
Exc.4 - EVOLUTION del Nasi (Pride of Russia Taymir - Eureka del Nasi)
Exc. - Focus CARTIER CHARM (Oscar z Padoku - Focus Whole Lotta Love)
absent - ROCK RULES Black Novak (Efes Eto Ginga House - Libero Lybra Black Novak)
Intermediate class:
Exc.1, CACL - LOHENGRIN de Grande Vinko (Oreto Mia Bagration - Xoramen de Grande Vinko)
Exc.2 - res.CACL - NARCO v.d. Donauhoeve (Oscar z Padoku - Aurora v. Ambassador)
Open class:
Exc.1, CACL - Get To The Point ENDLESS EMPIRE (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berta)
Vg.2 - MAGNUM v. Crowded House (Nordsea Pride Limoncello - Nordsea Pride Kajira)
Champion class:
Exc.1, CACL, res.CACIB - Pride of Russia TARAS (Pride of Russia Sidor - Teraline Impreza)
BLACK FEMALES
Minor puppy class:
Vp.1 - Proud Danish HOPE OF DENMARK (Tahi-Reme Jedi - Proud Danish Flying Indian Girl)
Vp.2 - ELEKTRA Daker (Pride of Russia Altay - Rihana Daker)
Puppy class:
Vp.1 - Russkaja Mechta XUSCHA XLANSE (BlackJack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mina Malina)
Vp.2 - LUXE v. Venzoland (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Unique)
Vp.3 - Korifey ENVY (Supeta's Ozzy Osborne - Amazon Russian Romance)
Vp.4 - NEYLA-FIABA Shadow of The Darkness (Pride of Russia Urano - Sant Kreal Nuova-Fabia)
Vp. - PROMES FOR PANDORA Black Novak (Mitch Michigen Black Novak - Irais el Casella Pandora)
Youth class:
Exc.1, JCACL, Junior Champion of Luxembourg - MOONSHINE de Grande Vink (Smart Wood Hills Boromir - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)
Exc.2 - TEXAS di Prisconte (Pride of Russia Sidor - Ursula di Prisconte)
Exc.3 - LOMBARDIA Capax Infiniti (Pride of Russia Altay - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Exc.4 - EXPLICIT del Nasi (Pride of Russia Taymir - Eureka del Nasi)
Exc. - Dobshangrila REBELLION (Korifey Onyx A.I. - Casa di Fera Amadea)
Exc. - LEICA Capax Infiniti (Pride of Russia Altay - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Exc. - Nordsea Pride NENA NICOLETTA (Orson v. Nemesis - Nordsea Pride Kontessa)
Exc. - Sant Kreal PIA DESIDERA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jaantje)
Exc. - TOXINE TOXIC Black Noval (Asterix del Nasi - Belle de Jour Black Novak)
Intermediate class:
Exc.1, CACL, CACIB - KALINKA-MALINKA de Grande Vinko (Oksamit de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)
Exc.2, res.CACL, res.CACIB - Get To The Point ELEKTRA (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berta)
Exc.3 - Newfords LINDA LOVELACE (Newfords Eleventh Hour - Newfords One Vision)
Exc.4 - JAHANARA BABY des Yeux de la Revanche (Get To The Point Bright Knight - Gayota Baby des Yeux de la Revanche)
Exc. - HEIDI LOUBERRY v. Lehmannsfelsen (Orion Ekoive di Matario - Escada v. Lehmannsfelsen)
Exc. - NAELLE of Ioximaxx (Oksamit de Grande Vinko - Ken-Ti's Iota)
absent - NENUPHAR v.d. Donauhoeve (Oscar z Padoku - Aurora v. Ambassador)
Open class:
Exc.1, CACL - ELIDE del Diamante Nero (Toscano del Diamante Nero - Pupa del Diamante Nero)
Exc.2, res.CACL - Taevas BLACK VELVET (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Ruzuna Precious Princess)
Exc.3 - Russkaja Mechta TAINAJA TA'IS (Oksamit de Grande Vinko - Russkaja Mechta Mina Malina)
Exc.4 - MONA LISA van't Duinezicht (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Gini van't Duinezicht)
Exc. - Nordsea Pried MIRA MODELLA (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Nordsea Pride Farrahgiva)
Exc. - Tahi-Reme BEAUTY (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Roxana)
Working class:
Exc.1, CACL - Pride of Russia ARISTOKRATIA (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)
Exc.2, res.CACL - BAJA v. Fenris (Pathos delle Querce Nere - Naemi v. Klingbach)
Exc.3 - NIKE NAIKE dei Nobili Nati (Brembo dei Nobili Nati - Noblesse dei Nobili Nati)
Exc.4 - INDIAN SUMMER de Ferignis (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Berenice K'Alina de Ferignis)
Champion class:
Exc.1, CACL - Sant Kreal INFINITY LIFE (Sant Kreal Zeus - Stay in Style Czara Cachet)
Exc.2 - HETTY HOSHI du Wot a Thriller (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Crystal du Wot a Thriller)
absent - Tahi-Reme TYRA (Hero di Casa Fox - Tahi-Reme Ameeriah)
BROWN FEMALES
Minor puppy class:
Vp.1 - LUCKY LADY Wot a Thriller (Elcid Wot a Thriller - Hellfire Annie)
Vp.2 - Sant Kreal HIGHLIGHT (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jaantje)
Youth class:
Exc.1, JCACL, Junior Champion of Luxembourg - LUVLY JUBLY Wot A Thriller (Pride of Russia Altay - Firenze Wot a Thriller)
Exc.2 - GOSSIP GIRL GOLSHA del Munt Marin (MC Madness Explosive Excalibur - Vega dei Nobili Nati)
Exc.3 - Destiny Phoenix LADY PINK (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berenice)
Exc.4 - MISS BOUNTY v. Masterhof (Proud Danish First Masterhof's Max - Stars at Sea v. Masterhof)
Exc. - LEXIE de Rouge Sant (M-Anakin du Clos des Grognards - George de Rouge Sang)
Exc. - ONA v. Royaert (Orson v. Nemesis - Kena v. Royaert)
Vg. - JADE v. Jagerhohle (Gocci v. Jagerhohle - H'Diva v. Jagerhohle)
Intermediate class:
Exc.1, CACL - JACKIE BROWN de Grande Vinko (Ulisse del Tibur - Bozena de Grande Vinko)
Exc.2, res.CACL - AMNESIA de Perolla Costa de PRata (El Gringo del Diamante Nero - Ulana del Diamante Nero)
Exc.3 - HIGHWAY TO HELL JAMAHA Devil Inside (Get to The Point Devil Inside - Alfetta by The Sea)
Exc.4 - Alminoris BRUNA BORUSSIA (Pride of Russia Saphron - Imperatrice Elite House)
absent - Livonija Baronesa BALTCI BREEZE (Pride of Russia Sidor - Livonija Baronesa Prima Patricia)
Open class:
Exc.1, CACL - Russkaja Mechta SURPRIZ SOLNTSE (BlackJack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mera Madera)
Exc.2, res.CACL - Chancepixies ANGELENA (Grand Mollis Armani - Chancepixies Serenity)
Exc.3 - GORCHISTA de Grande Vinko (Jork del Nasi - Celebrita di Crimea de Grande Vinko)
Exc.4 - JAMAHA v. Noblesshof (Hobby v. Noblesshof - Wanta v. Noblesshof)
absent - Jean Dark TOUCH OF PINK (Dark de la Valle de la Seine - Jean Dark Kia Ora)
absent - LATOYA LORENZ Black Novak (Zedor del Nasi - Belle de Jour Black Novak)
Working class:
Exc.1, CACL - HERTOGIN MELISSA v. Olympiastaete (Bentley s Mysa Hersones - Hertogin Lorraine v. Olympiastaete)
Vg.2 - BIG BUBBLE Golsha (Herbie dei Nobili Nati - Glamour Girl dei Nobili Nati)
Champion class:
Exc.1, CACL, Luxembourg Champion - Livonija Baronesa AMIDALA PADME (Oscar z Padoku - Livonija Baronesa Pia Pandora)
Exc.2, res.CACL - Pride of Russia KALINA (Punsh iz Doma Domeni - Pride of Russia One More)
Exc.3 - ILIANA Wot a Thriller (Destiny's Phoenix Highway To Hell - Firenze Wot a Thriller)
Exc.4 - URUK-HAI URISSA del Jardin de Elfos (Zion Betelges - Larissa del Jardino de Elfos)
Exc. - Proud Danish FLYING INDIAN GIRL (Oscar z Padoku - Master Mia v. Masterhof)
absent - Ruholfia BILION DOLLAR BEBE (Dark de la Vallee de la Seine - Fiastra Wot a Thriller)