judge: Hans-Erhard Gruttner (Germany)
Tahi-Reme Atlas - CAC, CACIB
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1 - AMADEUS v. Platinumcor (Xanero Maradonna Chesuna di Matario - Cocoherzogin v. Wurttemberg)
Youth class:
Exc.1, BOB - UNESCO v. Residenzschloss (Oksamit de Grande Vinko - Chiesa Halit Pasa)
Vg.2 - GHOST v. Schloss Tenneberg (Ramonburg's Leiko - Nikita v. Residenzschloss)
Intermediate class:
Vg.1 - CAPO DI TUTTI CAPI Two Lions House (Bentley z Padoku - Novalis od Dvou Lvu)
absent - ASIR Black Nephrite (Falco Faranzano de la Scytha - Annabeth Donsa Bohemia)
Open class:
Exc.1 - Alminoris CATANO (Bentley z Padoku - Imperatrice Elite House)
Vg.2 - NAVALON v. Residenzschloss (Sanramiro v. Residenzschloss - Chiesa Halit Pasa)
Vg.3 - OCEAN Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB - Tahi-Reme ATLAS (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)
BROWN MALES
Intermediate class:
absent - ISIDOR v. Malaika wa Vita (Lex v. ROyaert - Gamba v. Malaika wa Vita)
Working class:
Exc.1 - CHOSE Black Sagitta (Ijuri v. Warringhof - Grynia Black Sagitta)
BLACK FEMALES
Puppy class:
absent - AKOYA v. Platinumcor (Xanero Maradonna Chesuna di Matario - Cocoherzogin v. Wurttemberg)
Youth class:
Exc.1 - PIK ASS v. Eschenbruch (Franjo Freiherr v. Hohenzollern - Keep The Karma v. Elbauetal)
Vg.2 - KIM KISS de Badea Gheo (Carbon de Badea Gheo - Destiny's Phoenix I'm Just A Girl)
Vg.3 - WERDI v. Sachsen-Anhalt (Thor del Nasi - Udette v. Sachsen-Anhalt)
Intermediate class:
Vg.1 - KATIE BELL Opus Meum (Oscar z Padoku - Giulietta Opus Meum(
Vg.2 - CARISSIMA Two Lions House (Bentley z Padoku - Novalis od Dvou Lvu)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOS - JESSY PRINCESS v. Lehmannsfelsen (Asterix del Nasi - Dobergaarden Forever Penny Lou)
Exc.2 - Dobermundes KAMELIA KASSIS (Oksamit de Grande Vinko - Dobermundes Nodame Cantabile)
Exc.3 - LILLITH LADY v. Lehmannsfelsen (Jovanotti Unreachables - Escada v. Lehmannsfelsen)
Exc.4 - FOFINHA del Fiorsilva (Thor del Nasi - Havana dei Due Intetni)
Veteran class:
Exc.1 - Nightwish Mystic ELEANOR (Fedor del Nasi - Come As You Are Oksana)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - QUEEENMARRYGISLINDE v. Eschenbruch (Rudi v. Warringhof - Jutta v. Eschenbruch)
Intermediate class:
Exc.1 - AXANDRA v. Renania (Valdo from Lipar Land - Alminoris Bruna Borussia)
Open class:
Exc.1 - Get To The Point NIA (Hazar di Altobello - J'Adore of Devil Inside)
Champion class:
Exc.1, CAC. R.CACIB - BASHA Grareva (Quiz v. Schwarze Kraft - Hugs & Kisses de Grande Vinko)