judge: Anna Pakulska (PL)
BOB - Tahi-Reme TYRION, CACIB - Pride of Russia NAYARA, CAJC+BOS - Vivat de Vinko WONDERFUL AALIYAH
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, CAJC - JEAN VALJEAN iz Zoosfery (Noxx v.d. Donauhoeve - Rensdorff Liberty)
Exc.2 - CAPO DI TUTTI CAPI Two Lions House (Bentley z Padoku - Novalis od Dvou Lvu)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - MARIS del Nasi (Eutay del Nasi - Tijara del Nasi)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Vostra Altezza EXCALIBIR (Zet iz Galakuna - Catrina z Padoku)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - Tahi-Reme TYRION (Oz di Casa Giardino - Tahi-Reme Maya)
Exc.2, res.CAC - Santa Julf EINSTEIN (Livonija Baron Amber Amulet - Santa Julf Judara)
BROWN MALES
Minor puppy class:
absent - WILLIE WILLIAM Morgantina (Colt di Perlanera - Thelma Tea Morgantina)
Youth class:
Exc.1, CAJC - Pride of Russia PROKHOR (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Pride of Russia Kalina)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - Goodhead AKON (Castor Colt v. Ashanti - Afrodita)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - Vivat de Vinko YAGODA MALINA (Okean Elzy de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)
Vp.2 - AMIRA Valle di Rose (Ettore del Tibur - Ghana Velky Jarok)
Youth class:
Exc.1, CAJC, BOS - Vivat de Vinko WONDERFUL AALIYAH (Ayk v. Elbthor - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)
Exc.2 - CARISSMA Two Lions House (Bentley z Padoku - Novalis od Dvou Lvu)
Exc.3 - Pride of Russia PUTORANA (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Pride of Russia Kalina)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, CACIB - Pride of Russia NAYARA (Eutay del Nasi - Pride of Russia Rubina)
Exc.2, res.CAC - AMANI Diamanti Neri (Bismarck Vital Screen - Inborn Fortuna Miranda Media)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - PASADENA z Tomky (Pride of Russia Altay - Neva z Tomky)
Exc.2, res.CAC - Eria Pro HAPPINESS (Eria Pro Versailes - Eria Pro Arabika)
absent - HELENA Best Cerber (Harlequin Gumby - Genesis Best Cerber)
Working class:
Exc.1, CAC - Smart Wood Hills KENYA (Livonija Baron Amber Amulet - Smart Wood Hills Okhra)
Champion class:
Exc.1, CAC - INFINITY INDIRA di Perlanera (Oksamit de Grande Vinko - Fruthy Free di Perlanera)
Veteran class:
Exc.1 - ALASTRIONA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)
BROWN FEMALES
Youth class:
Exc.1, CAJC - Eria Pro TURMALIN (Quickstep King of Darkness - Eria Pro Verona)