judge: Martin Gschwindl (Austria)
entries: 43
results by: Dobermann.com
Photogallery by Sarah Jennifer Beck on Facebook
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - PALADIN Castle Vania (Bull di Casa Giardino - Pride of Russia Uriel)
Vp.2 - HAYDN v. Burgenland (Brasil v. Hohenzollern - Elisa v. Burgenland)
Youth class:
Vg.1 - EL SANTOS v. Füllbach (Modus Ost Muzhik - Cola v. Füllbach)
Vg.2 - ZEZERON King of Darkness (Pride of Russia Odin - Nefretiti King of Darkness)
Vg.3 - RICARDO v. Silverkrohn (Leo v. Markischen Land - Miss Mystique v. Silverkrohn)
Vg.4 - ALFONS v. Elbthor (Chester v.d. Topferstadt - Emy v.d. Topferstadt)
Vg. - AYK v. v. Elbthor (Chester v.d. Topferstadt - Emy v.d. Topferstadt)
Vg. - MAXIMUS v. Südharz (Franco v. Harten Kern - Fleur v. Südharz)
Vg. - JASPER v. Havelland (Bojan v. Havelland - Modus OSt Isana)
Vg. - FLASH v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakareen v. Lehmannsfelsen)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - HANCOCK v. Residenzschloss (Arrow v.h. Wantij - Dakota v. Residenzschloss)
Exc.2 - DIAMOND v. Zarowmoor (Pride of Russia Odin - Anja v. Zarowmoor)
Exc.3 - GORDON v.d. Bruggenern (Leo v. Markischen Land - Dharma v.d. Bruggenern)
Exc.4 - RIDDICK v. Waldwinkel (Pride of Russia Odin - Olegra v. Waldwinkel)
Open class:
Exc.1 - ELKING v. Lehmannsfelsen (Murphy - Lady Lilitha)
Exc.2 - QUORY v. Waldwinkel (Juwel v. Waldwinkel - Grace v. Waldwinkel)
Champion class:
Exc.1, CAC - FERENCIVO v. d. Rosenhöhe (Latino Lorenco v. Cobra - Emily v.d. Rosenhöhe)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1 - PAUL v. Bayrischen Löwen (Ataraxie's Capone - Lovis v. Bayrischen Löwen)
Youth class:
Vg.1 - DJONATHAN v. Hohenzollner (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Open class:
Exc.1 - AZURO AMIGO of Anubis Army (Bentley s Mysa Hersones - Precious Pearl Daker)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - DARKPEPPER v.d. Schwarzen Garde (Bojan v. Havelland - Alina v. d. Schwarzen Garde)
Vp.2 - HELENA v. Burgenland (Brasil v. Hohenzollern - Elisa v. Burgenland)
Vp.3 - PRADA Castle Vania (Bull di Casa Giardino - Pride of Russia Uriel)
Youth class:
Vg.1 - FIBBI Apologeta (Orson v. Nemesis - Drussie Star of Bedea)
Vg.2 - ETANA v. Malaika wa Vita (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa Vita)
Vg.3 - ALICE v. Elbthor (Chester v.d. Topferstadt - Emy v.d. Topferstadt)
Vg.4 - JUICE v. Havelland (Bojan v. Havelland - Modus Ost Isana)
Vg. - DAYANA v. Kunstadt (Zordan Zewi del Citone - Anjuli v. Kunstadt)
Vg. - LATOYA Elite House (Mitto del Nasi - Halle Berry Elite House)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, BOB - ISANA v. Havelland (Tahi-Reme Max - Belize v. Havelland)
Exc.2 - EVITA v. Malaika wa Vita (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa Vita)
Exc.3 - RHONDA v. Waldwinkel (Pride of Russia Odin - Olegra v. Waldwinkel)
Exc.4 - JOSY v. Horringhauser Höh (Sensei di Campovalano - Ardens Chili)
Open class:
Exc.1, res.CAC - DIVA v. Burgenland (Santa Julf Efrat - Amalia v. Burgenland)
Exc.2 - Pride of Russia URIEL (Urbano del Diamante Nero - Barselona Brava iz Doma Domeni)
Exc.3 - GRACIA STELLA di Campovalano (Muro Muro di Campovalano - Ghita di Campovalano)
Exc.4 - EMY v.d. Topferstadt (Don Diego v. Harten Kern - X-Tony Hellfire)
Working class:
Exc.1 - OLEGRA v. Waldwinkel (Juwel v. Waldwinkel - Filou v. Waldwinkel)
Champion class:
Exc.1 - HALLE BERRY Elite House (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Arizona Elite House)
Veteran class:
1st place- AIMEE v.d. Justinenburg (Angelo v. Karat - Witess v. Amtmannsgarten)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - DESIDERA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Intermedaite class:
Exc.1, CAC - CHARISMA v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Open class:
Exc.1, res.CAC - ROXANA v. Waldwinkel (Pride of Russia Odin - Olegra v. Waldwinkel)