22.07.2018 - Luxembourg Dobermann Trophy Show

judges: Paul Jentgen (LUX), Dragan Stojanovic (BIH)

 


BOB

 

BLACK MALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Baby - PISTORIUS di Prisconte

absent - O'THAO EL Casella Pandora

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - ASIR Black Nephrite

 

Junior class:

Exc.1, Junior Champion Luxembourg, Best Male, BOS - QUANTIN del Munt Marin

Exc.2 - Iz Valkirii NAZAR

Exc.3 - Dobergaarden Forever FEIN SAKO

Exc.4 - Korifey DARK KNIGHT

absent - NASTY El Casella Pandora

absent - Iz Valkirii NERIUS

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL - Shalissa's Siriusly COSTLY AI

Exc.2, res.CACL - MISTER AVE v. Jagerhohle

 

Open class:

Exc.1, CACL - Russkaja Mechta AZART

Exc.2, res.CACL - KASSIUS PEAK dei Nobili Nati

Exc.3 - JASKIER JARD Błękitny Kanion

Exc.4 - JOCKER del Munt Marin

Exc. - Holyhells Blue STEEL

Exc. - MOSES MAGNUM DIT MAILO of Dark Ancestor

Exc. - JAFAR de Chardmethee

 

Working class:

Exc.1, CACL - PHALCO v.d. Donauhoeve

absent - Joudoji Orchideja FENIX

 

Champion class:

Exc.1, CACL - ICE AASSLAN v.h. Wantij

 

 

BROWN MALES

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - Newfords XHIBITIONIST at Tilnasia

 

Junior class:

Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - QUBO du Sang Sacre

Exc.2 - Shalissa's Siriusly NUTTY AL

absent - ISIDOR v. Malaika Wa Vita

 

Open class:

Exc.1, CACL - MAD MAX of Devil Inside

Exc.2, res.CACL - M AND MEE v. Jagerhohle

Exc.3 - CHE GUEVARA v. Kontessina

 

Champion class:

Exc.1, CACL - LIMONCELLO des Brumes de Kahlan

 

 

BLACK FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Baby - Santa Julf MANON

Vp.2 - OMG URSULA Wot a Thriller

Vp.3 - ONNY Des Larmes de Feu

absent - Holyhells PIGALLE

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - HAYLIN di Altobello

Vp.2 - QADIRA MY LOVE of Momirbo

 

Junior class:

Exc.1, Junior Champion Luxemburg - Livonija Baronesa ENIGMA

Exc.2 - NEVERMIND of Devil Inside

Exc.3 - OLA CHICA dei Nobili Nati

Exc.4 - NORA v. Jagerhohle

Exc. - HERTOGIN OKSANA v. Olympiastaete

Exc. - BABY BEE v. Ranisberk

absent - NESSA El Casella Pandora

absent - NAUGHTY NINA Wot a Thriller

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL - PICCA v.h. Donauhof

Exc.2, res.CACL - Shalissa's Siriusly STININ AI

absent - Casa di Fera GORRISSEN'S GIRL

absent - MEGARAH de Chardmethee

 

Open class:

Exc.1, CACL, BEST FEMALE, BOB - Ruholfia GIORGIA

Exc.2, res.CACL - Russkaja Mechta VICI VICTORIA

Exc.3 - LEICA Capax Infiniti

Exc.4 - MARLEY of Dark Ancestor

Exc. - Remescas GONE PLATINUM at Dabell's

Exc. - PERLA NERA v.d. Donauhoeve

Exc. - JAGUEERAH de Chardmethee

 

Working class:

Exc.1, CACL - Ruholfia GAVRIELLA

Exc.2, res.CACL - LOMBARDIA Capax Infiniti

Exc.3 - JAGUAR JOYRIDE del Munt Marin

 

Champion class:

Exc.1, CACL - MONA LISA van't Duinezicht

Exc.2, res.CACL - NAELLE of Ioximaxx

Exc.3 - MARUSSIA Capax Infinity

 

 

BROWN FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Baby - OOPSA DAISY Wot a Thriller

absent - OI DORIS Wot a Thriller

 

Junior class:

Exc.1, Junior Champion Luxembourg - Russkaja Mechta DONA DARONA

Exc.2 - Casa di Fera HERA

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL - NIOBE des Larmes de Feu

Exc.2, res.CACL - Pride of Russia RYABINA

Exc.3 - MY LITTLE FIRST BABY des Yeux de la Revanche

Vg.4 - Korifey TREASURE

 

Open class:

Exc.1, CACL - MOD-COOL v. Jagerhohle

Exc.2, res.CACL - CARRARA v. Kontessina

Exc.3 - MADJE EYOTA v. Jagerhohle

 

Working class:

Exc.1, CACL - FREE STYLE dei Nobili Nati

Exc.2, res.CACL - HERTOGIN MELISSA v. Olympiastaete

 

Champion class:

Exc.1, CACL - Russkaja Mechta SURPRIZ SOLNTSE

Exc.2, res.CACL - MAKSSIMA of Devil Inside

Exc.3 - CARA MIA v. Kontessina

absent - LUVLY JUBLY Wot a Thriller