judge: Nadjya Timmermans-Kadenko (NL)
BOB
BLACK MALES
Puppy
H - Arwen Bohemia Royal(Ares vom Stahlberg-Ofelie Cerny Trun)
Junior
Ex 1,CACj - Phoenix Bohemia Gotika(Asterix del Nasi-Cherrie Halit Pasa)
VG2 – Harvey Benvi from Fourteenth Meridian(Bentley z Padoku – C´Victoria Donsa from Fourteenth Meridian)
Intermedia
Ex1,CAC – Hagrid Benvi from Fourteenth Meridian(Bentley z Padoku – C´Victoria Donsa from Fourteenth Meridian)
Absent – Ocean Bohemia Gotika(Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)
Open
VG1 – Black Baddy z Vladarskeho udoli(Ronin King of Darkness-Afrodite z Vladarskeho udoli)
VG2– Gryf Hugo z Panstvi Dobrkacky(Grof Rodsved-O´Kata od Dvou Ivu)
VG3 – Colt European K9 training base(Ataraxie´s Erwin –Aero European K9 training base)
VG4 – Graff z Panstvi Dobrkacky(Grof Rodsved-O´Kata od Dvou Ivu)
Working
VG1 – Enzo Ebony Queen(Ataraxie´s Capone-De Luxe Ebony Queen)
Champion
Ex1,CAC,CACIB,BOS – Thor del Nasi (Jork del Nasi-Otrada for del Nasi de Grande Vinko)
BLACK FEMALES
Puppy
H1 - Amaya Bohemia Royal(Ares vom Stahlberg-Ofelie Cerny Trun)
H2 - Agnes Bohemia Royal(Ares vom Stahlberg-Ofelie Cerny Trun)
H3 - Maylo Antis(Druss Brittasgang-Queen Quinette Alary Aslar)
Junior
Ex1,CACj - Rebelie od Dvou Ivu(Bentley z Padoku-Latifa od Dvou Ivu)
Ex2 - Hermiona z Panstvi Dobrkacky(Heron Black Sagitta- O´Kata od Dvou Ivu)
Ex3 - Pinkie Pie Bohemia Gotika(Asterix del Nasi-Cherrie Halit Pasa)
VG4 - Pixie Bohemia Gotika(Asterix del Nasi-Cherrie Halit Pasa)
VG - Hera z Panstvi Dobrkacky(Heron Black Sagitta- O´Kata od Dvou Ivu)
Intermedia
Ex1,CAC – Fofinna del Fiorsilva(Thor del Nasi-Havana dei Due Intenti)
Open
Ex1,CAC - Gracie z Panstvi Dobrkacky(Grof Rodsved-O´Kata od Dvou Ivu)
VG2 - Original Bohemia Gotika(Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)
Absent - Caramba European K9 training base(Ataraxie´s Erwin –Aero European K9 training base)
Working
Ex1,CAC - Agila Achaoo via(Icon od Dvou Ivu- Zoe Pasecke udoli)
Champion
Ex1,CAC – Ofelie Cerny trun(Andy z Pampy-Muriel Cerny trun)
Veteran
Ex1,BOV – Afrodite z Vladarskeho udoli(Chriss z Padoku- Skarlet Pasecke udoli)
BROWN MALES
Junior
Ex1, CACj,Best Junior – Baccus Keep Moving(Thor del Nasi-Anastasia Altea Robostus)
Intermedia
Ex1,CAC,CACIBres. – Hero z Panstvi Dobrkacky(Heron Black Sagitta- O´Kata od Dvou Ivu)
Working
Ex1,CAC - Anos Keep Moving(Criss Royal Dux- Anastasia Altea Robostus)
BROWN FEMALE
Junior
Ex1,CACj,BOJ - Hanca z Panstvi Dobrkacky(Heron Black Sagitta- O´Kata od Dvou Ivu)
Intermedia
Ex1,CAC,CACIB-res. – Red Rose Jahrestal(Sant Kreal Idol-Cindy Crawford Jahrestal)
Champion
Exc.1, CAC, CACIB, BOB, BIG 5 - Cara Mia von Kontessina(Djambo vom Welfengarten-Dobshangrila Mia Kontessina)
Ex2 – Aprile Enyhed(Agen Sheridano le Fano-Gloria vom Burgenland)