24.06.2018 - Danish Grand Prix Show Dobermann Club - Horsens - Denmark

judge: Merete Dalgaard (Denmark)

 

 

 

MALES

 

Baby class:

Vp.1 - Royal Danish HOT SHOT (Dobergaarden Forever Noble Nero - Royal Danish Check This Out)

 

Puppy class:

Vp.1 - Dobergaarden Forever ICARUS (Toscano del Diamante Nero - Nyx di Altobello)

absent - Dobergaarden Forever IDAHO (Toscano del Diamante Nero - Nyx di Altobello)

 

Junior class:

Exc.1, Jun-CERT - Dobergaarden Forever HACHIKO (Dobergaarden Forever Maximus - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

Exc.2 - Dobergaarden Forever HERCULES (Dobergaarden Forever Maximus - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

Exc.3 - Dobergaarden Forever HECTOR (Dobergaarden Forever Maximus - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

 

Intermediate class:

Exc.1, CQ, 4th Best Male - Irinland BALTHASAR (Queenstone Betelges - POR Kalina)

 

Open class:

Exc.1, CQ, Best Mal, BOS - Los Hushers CHANTI (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Exc.2, CQ, 3rd Best Male - Dobergaarden Forever ZEUS (Pocho di Prisconte - Dobergaarden Forever Kalina)

absent - Dobergaarden Forever UNO (POR Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)

 

Working class:

Exc.1, CQ, CERT, 2nd Best Male - Los Hushers CESAR (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)

 

 

FEMALES

 

Junior class:

Exc.1, CQ, Jun-CERT - VIZAVI VEERA iz Zoosfery (Santiago iz Zoosfery - Holland Rose iz Zoosfery)

Exc.2, CQ - Los Hushers DEEQA (Paquito di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Exc.3, CQ - Dobergaarden Forever EMIKO (Kronos del Valle de las Aguila - Grusholm Nova)

Exc.4, CQ - Dobergaarden Forever GORGEOUS KEYLA (Dobergaarden Forever Loui - Dobergaarden Forever Grand Paris)

Exc. - Dobergaarden Forever FLEUR (Livonija Baron Amber Amulet - Dobergaarden Forever Rhea Rihanna)

 

Intermediate class:

Exc.1, CQ - Dobergaarden Forever ATHENA (Bentley z Padoku - Nyx di Altobello)

Exc.2, CQ - Royal Danish FINE MADNESS (Destiny's Phoenix In The Spotlight - Royal Danish Baronesse von Blixen)

 

Open class:

Exc.1, CQ, Danish Dobermann Club Winner, BOB - Swedish Pride AZELIA (Guntur v. Dockermann - Princess v. Nemesis)

Exc.2, CQ, 2nd Best Female - Dobergaarden Forever XINA (POR Taymir - Dobergaarden Forever Cila)

Exc.3, CQ - Torontos JAKITA (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Toronto's Bella II)

Exc.4, CQ - Torontos JOLIE (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Torontos Bella II)

 

Working class:

Exc.1, CQ, CERT, 3rd Best Female - Dobergaarden Forever YOSHIKO (Bentley z Padoku - Dobergaarden Forever Aicha)

Exc.2, CQ, res.CERT - Brown Chief CORA (POR Urano - Brown Chief Ayden)

 

Champion class:

Exc.1, CQ, 4th Best Female - Dobergaarden Forever XANTHEE (POR Taymir - Dobergaarden Forever Cila)

Exc.2, CQ - L'AURA di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)