26.08.2018 - European Dog Show - Kiev - Ukraine

judges: Carl Reisinger (Austria)

Photogallery on Facebook by Kate Vityuk

 

European Winner 2017 male - SEBASTIAN iz Zoosfery

European Winner 2017 female - Smart Wood Hills ISCHIA

European Junior Winner 2017 male - OKEAN ELZY de Grande Vinko

European Junior Winner 2017 female - Diamante de Luperca BELLA

 

MALES

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - A'Donikons LOBO LACOSTA (Santiago iz Zoosfery - A'Donikons Eyva)

Vp.2 - Destiny's Phoenix NORTH STAR (Ebay del Tibur - Destiny's Phoenix Jojoba)

 

Junior class:

Exc.1, JCAC, European Junior Winner 2017 - OKEAN ELZY de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

Exc.2 - KAYMAN Cherniy Shokolad (Ilane della Piancarda - Zhivanshi Cherniy Shokolad)

Exc.3 - CHE GUEVARA v. Kontessina (Djambo v. Welfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)

Exc.4 - Pride of Russia ZOY (Pride of Russia Konan - Fleur de Lys iz Zoosfery)

Exc. - Stay in Style TARO (Troy del Nasi - Stay in Style Jadore)

Vg. - Magnifisent DOLLAR

Vg. - MAKAR v. Venzoland (Hazar di Altobello - Tahi-Reme Unique)

 

Intermediate class:   VIDEO

Exc.1, CAC, res.CACIB - Pride of Russia CHONGAR (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

Exc.2, res.CAC - NORWOOD de Grande Vinko (Kriegerhof Urban Legend - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Exc.3 - COLT di Perlanera (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Trunka-Lunka di Perlanera)

Exc.4 - Pride of Russia CHEGEVAR (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

Exc. - Pride of Russia CHINGAY (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

Vg. - ONE DIRECTION de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

 

 

 

Open class:

Exc.1, CAC - PLATON from Splendid Family  (Vittorio s Mysa Hersones - Yuzhnaya Tsaritsa s Mysa Hersones)

Exc.2, res.CAC - Casa di Fera FOX (Sant Kreal Ra - Elegant Line Samba)

Exc.3 - SIDOR Golden Pack (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Shanni Printsessa Golden Pack)

Exc.4 - BISMARCK Vital Screen (Livonija Baron Piter Pen - Livonija Baronesa Lucretia Lourdes)

Exc. - Eria Pro MAXIMILLIAN BOSS (Oscar z Padoku - Eria Pro Quartz Style)

Vg. - FAVOURITE BOY iz Zamka Princessy (Oliver v.d. Ost Comitatus - Shona iz Zamka Princessy)

Vg. - HAZAR di Altobello (Da Vinci el Greco Nero - Tijana Daria di Altobello)

Vg. - LORIDREAM Argust Gold (Massimo v. Nemesis - Elen Eve s Mysa Hersones)

absent - CAESER VINCENT Legacy Stars (Massimo v. Nemesis - Olimpia Fire)

absent - Casa di Fera FRANKIE FIGS (Sant Kreal Ra - Elegant Line Samba)

absent - SAND DUNE Golden Pack (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Shanni Printsessa Golden Pack)

 

Working class:

Exc.1, CAC - EUTAY del Nasi (Pride of Russia Taymir - Eureka del Nasi)

Exc.2, res.CAC - Sant Kreal UNO (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Sant Kreal Diadema)

Exc.3 - FAHIR Giddy Blossom (Tahi-Reme Dali - Theodora Titta di Altobello)

Exc.4 - Pride of Russia STATUS (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)

Vg. - KNYAZHICH s Mysa Hersones (Faberge of Devil Inside - Yael s Mysa Hersones)

Vg. - Pride of Russia LUCHEZAR (Pride of Russia Konan - Pride of Russia Kralja)

Vg. - SAL'VATORE from Vista Verde (Aflame A'ron s Mysa Hersones - Diva Damasta Cherniy Shokolad)

Vg. - TAMERLAN iz Zamka Princessy (Wolfgang Winner de Grande Vinko - Lareina de la Belizza iz Zamka Princessy)

absent - Pride of Russia ALTAY (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)

 

Champion class:

Exc.1, CAC, CACIB, BOS, EUROPEAN WINNER 2017 - SEBASTIAN iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc.2, res.CAC - Korry-Korado TIMOTI TIML (Pride of Russia Red Devil - Korry-Korado Barbara Bruks)

Exc.3 - Pride of Russia SEVER (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)

Exc.4 - PREMIUM from Splendid Family  (Vittorio s Mysa Hersones - Yuzhnaya Tsaritsa s Mysa Hersones)

Exc. - Inborn Fortuna LANTWAR (Maxim z Padoku - Selena z Padoku)

Exc. - MILLION $ di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)

Exc. - PLAMENNYI PRINTS from Splendid Family  (Vittorio s Mysa Hersones - Yuzhnaya Tsaritsa s Mysa Hersones)

Vg. - HAPPY STACYLAND Baron Bright Soul (Teraline Midgard - Elegant Line Ornella)

Vg. - NIKON NARCISSUS Dangerous Beauty (Ale'Alamos del Citone - Bambina Bomba Dangerous Beauty)

absent - EGOIST ERCOLE v. Jahrestal (Toscano del Diamante Nero - Cindy Crawford v. Jahrestal)

 

Veteran class:

Exc.1, Best Veteran, BIS Veteran 3 - AFLAME A'RON s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

 

 

FEMALES

 

Puppy class:

 

Vp.1 - Filimamont GLANCE OF GLORY (Livonija Baron Piter Pen - Jarmjenna iz Zoosfery)

Vp.2 - Sant Kreal JANEGA

P. - OPIUM Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

P. - Vivat de Vinko TANAIS DE GRANDE VINKO (Faruda Speranto Ontal Optimisto - Whitney de Grande Vinko)

absent - JARANGA iz Zoosfery

 

Junior class:

Exc.1, JCAC, Best Junior, European Junior Winner 2017 - Diamante de Luperca BELLA (Asterix del Nasi - Santa Julf Russian Queen)

Exc.2 - MAO MAO v. Jahrestal (Zac Ginga House - Cindy Crawford v. Jahrestal)

Exc.3 - Pride of Kharukk ATIKA (Prince Piero di Perlanera - Sant Krea Klarissa)

Exc.4 - DIAMOND Betelges (Eutay del Nasi - Kalina Betelges)

Exc. - ALISE IN WONDERLAND de Grande Vinko (Filimamont Direct Hit - Xoramen de Grande Vinko)

Exc. - CARA MIA v. Kontessina (Djambo v. Welfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)

Exc. - EVITA PERON by Calliana

Exc. - Irinland BARCELONA BETELGES (Queenstone Betelges - Pride of Russia Kalina)

Exc. - ODA MI ALMA de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

Exc. - TIHUANA Giddy Blossm (Dura Lex Polonia Hussaro Aquilae Ala - Theodora Tita di Altobello)

Vg. - Casa di Fera GINA (Valdo from Lipar Land - Elegant Line Samba)

Vg. - FARAH FORTUNA di Altobello (Hazar di Altobello - Rihanna Nera di Altobello)

Vg. - Irinland BEATRICHE FOR DE GRANDE VINKO (Queenstone Betelges - Pride of Russia Kalina)

Vg. - Magnifisent DESTINO DONO

absent - ATLANTA Joemmis Prime (Joker Miratio - Zoemmi iz Galakuna)

absent - AURORA BOREALIS de Grande Vinko (Filimamont Direct Hit - Xoramen de Grande Vinko)

absent - GLORIA di Altobello (Million $ di Altobello - Alicia v. Haus Viper)

 

Intermediate class:

Exc.1, CAC - BLACK MAMBA Black Cartel di Orao (Million $ di Altobello - Vitara v. Dunav Stamm)

Exc.2, res.CAC - LADY-LAURA v. Anberi (Sant Kreal Ra - Ingrid-Indira v. Anberi)

Exc.3 - CRISTELL Rosti Slava

Exc.4 - Livonija Baronesa CREOLE CONTESSA (Oscar z Padoku - Livonija Baronesa Pia Pandora)

Vg. - AYRIS SPIRIT of Prowess (Egoist Ercole v. Jahrestal - Brima Delice iz Aleksandrovskoy Kreposti)

Vg. - Filimamont ENERGY EMOTION (Bentley z Padoku - May-B)

Vg. - KATANA Vital Screen (Tahi-reme Max - Absolute Winner Oregon Rivals)

Vg. - NICOLE de Grande Vinko (Kriegerhof Urban Legend - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Vg. - Pride of Russia CHERVONA VARTA (Pride of Russia Altay - Pride of Russia Shelma)

absent - Pride of Russia EYVA (Pocho di Prisconte - Pride of Russia Ishtar)

absent - Stay in Style TOFFI (Troy del Nasi - Stay in Style Jadore)

 

Open class:

Exc.1, CAC, CACIB, Best Female, BOB, European Winner 2017 - Smart Wood Hills ISCHIA (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Smart Wood Hills Sangria)

Exc.2, res.CAC - Aqvilon IRLANDIA (Aflame A'Ron s Mysa Hersones - Aqvilon Garmoniya)

Exc.3 - DONA Deorum Deya (Koppod'oro Ego Velichestvo Elir - Lady Larisa di Altobello)

Exc.4 - TI AMO TRINITI v.d. Ost Comitatus (Smart Wood Hills Ursus - Noch Nejna v.d. Ost Comitatus)

Vg. - BANG-BANG s Planety Saraksh (Sant Kreal Ra - Lacosta s Planety Saraksh)

Vg. - PRIMA PRIMADONNA from Splendid Family (Vittorio s Mysa Hersones - Yuzhnaya Tsaritsa s Mysa Hersones)

 

Working class:

Exc.1, CAC - KALINKA-MALINKA de Grande Vinko (Oksamit de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC - HABANERA'S SOUGH di Altobello (Da Vinci el Greco Nero - Tijana Daria di Altobello)

Exc.3 - Sant Kreal KLARISSA (Desert Storm di Baia Nera - Sant Kreal Jaantje)

 

Champion class:

Exc.1, CAC, res.CACIB - MAGDALENA NERA di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)

Exc.2, res.CAC - PAMELA Dangerous Beauty (Barbados v. Westwall - Kassiopeia Brilliant Dangerous Beauty)

Exc.3 - LETO v. Venzoland (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Unique)

Exc.4 - SALTIGA iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc. - ASTRUM Gloriam Hanako (Pride of Russia Moxito - Gayane)

Exc. - HAPPY STACYLAND Darling Daizy (Focus Shotgun - Elegant Line Ornella)

Exc. - SPIGEL v.d. Ost Comitatus

Exc. - TARA LIA Fail (Jerar - Masamy Miyoko de Grande Vinko)

 

Veteran class:

Exc.1 - Smart Wood Hills DAYHATSU (Smart Wood Hills Ellington Garry - Smart Wood Hills Glenmorangie)