judge: Hans Wiblishauser (Germany)
Quantin del Munt Marin & Crudelia del Mon del Fiorsilva
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, Best Junior - BYRON Guelfi Neri (Ilane della Piancarda - Zewita del Monte Aspro)
Exc.2 - EL PABLO Della Ninfa Nobel (Next della Ninfa Nobel - Is Mayla della Ninfa Nobel)
Exc.3 - LEE MARVELL d'Islamorada (Hazar di Altobello - Agata Aloys d'Islamorada)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Arce Deos AXEL (Pride of Russia Kaspij - Teraline Pantera)
Exc.2 - ARES (Kevin di Prisconte - Theodora di Prisconte)
Exc.3 - DORIAN di Casa Phoenix (Alibi di Fierro di Casa Maj - All Blue Aurora)
Open class:
Exc.1, res.CAC - YORK del Cesenate (Attilio Perez Moreno del Canale di Pirro - Defender of Bulgaria Dulcinea)
Vg.2 - VASCO del Verdiano (Vindo del Verdiano - Grafin del Verdiano)
Vg.3 - CESARE (Randon di Tamalu - Ulriche del Canale di Pirro)
absent - ATHOS-GOLDEN BLACK (Alejandro Black - Farahgolden of Hoffmann House)
Working class:
Exc.1, CAC - TYCOON del Fiorsilva (Tahi-Reme Max - Malanoche del Fiorsilva)
Exc.2, res.CAC - WILSON del Cesenate (Asterix del Nasi - Pilar del Cesenate)
Exc.3 - NEXT della Ninfa Nobel (Nex di Campovalano - Quna della Ninfa Nobel)
Champion class:
Exc.1, CACIB, BOB - QUANTIN del Munt Marin (Thor del Nasi - Nikenaike dei Nobili Nati)
BLACK FEMALES
Youth class:
Exc.1 - CARA v. Steindorf (Mythos del Rio Bianco - ClaraHerzogin v. Wurttemberg)
absent - ZARA del Cesenate (Sirius Dorian del Colle della Guardia - Defender of Bulgaria Dulcinea)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Ak-Yar ISTEL (Ak-Yar Yaraslan - Ak-Yar Barocca)
Open class:
Exc.1, res.CAC - XANJA del Cesenate (Thor del Nasi - Pandora del Cesenate)
Working class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOS - CRUDELIA DE MON del Fiorsilva (Thor del Nasi - America del Fiorsilva)
Exc.2, res.CAC - BROOMHILDA del Fiorsilva (MC Madness Peak Performance - Malanoche del Fiorsilva)
Exc.3 - CASSANDRA del Monte Conero (Mythos del Rio Bianco - Cleo-Levante)
Exc.4 - ELIJHA del Gran Sasso D'Abruzzo (Memmo Fierro del Fiorsilva - Princesa delle Querce Nere)
Champion class:
Exc.1 - Defender of Bulgaria DULCINEA (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Tarabee)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Dinadob TOKYO (Fort Bellators Ivanquisher - Cassandra del Monte Conero)
Youth class:
absent - ZARON del Cesenate (Sirius Dorian del Colle della Guardia - Defender of Bulgaria Dulcinea)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - DALI della Ninfa Nobel (Ilane della Piancarda - Ewa della Ninfa Nobel)
Open class:
Exc.1, res.CAC - BRUTUS del Rio Bianco (Mythos del Rio Bianco - Zelda del Nasi)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - ZOE del Cesenate (Sirius Dorian del Colle della Guardia - Defender of Bulgaria Dulcinea)
Intermediate class:
Exc.1 - ELETTRA MIURA (Bum Bum Mancini - Aida Black Eagle)
Open class:
Exc.1, CAC - CLARISSA del Rio Bianco (Toscano del Diamante Nero - Veronika del Rio Bianco)
Exc.2, res.CAC - TRULY TREASURE del Munt Marin (Marte del Fiorsilva - Booghe Booghe)
Working class:
Exc.1, CAC - CALAMITY del Fiorsilva (Thor del Nasi - America del Fiorsilva)
Exc.2, res.CAC - ANASTASIA del Rio Bianco (Mythos del Rio Bianco - Sant Kreal Yulduze)
Champion class:
Exc.1 - BONNIE BROWN (Italico del Fiorsilva - Doris Dea del Rio Bianco)