judges: Rada Istvan (Hungary), Maria Joao Gallino Mella (Portugal)
Photos made by: Vladimir Vlada Dimić
BOB - TISA di Altobello
BROWN MALES
Baby class:
absent - FUJI Best of Serafimi (Yanick del Colle della Guardia - Sant Kreal Yugoslavia)
Junior class (9-13 months):
Vg. - NAJK Armageddon Angels (Arxangel v. Schwarze Kraft - Izmir Pride of Kharuk)
Vg. - PRINCE di Mariduste (Tobias Black Cartel - Animalia di Mariduste)
Junior class (13-18 months):
Exc.1, JUNIOR BALKAN SIEGER - Barymar CALCIFER (Tahi-Reme Ix - Pride of Russia Mercana)
Intermediate class:
Exc.1 - RZA WU-TANG od Zvezdanog Gaja (Russel de Noche Negro - Black Night di Bolazo)
Exc.2 - DAC Best of Serafimi (Maximus from House of Emperor - Destiny's Phoenix Noir Desire)
Vg. - NUMERO UNO from Loris Land (Rus Rulet - Bruna from Loris Land)
Open class:
Exc.1, BALKAN SIEGER - Giddy Blossom QQQ (Giddy Blossom Pizzuco - Giddy Blossom Zone)
Exc.2 - ASTOR di Altobello (Victor di Altobello - Omega Nera di Altobello)
Exc.3 - NOVAK from Loris Land (Rus Rulet - Bruna from Loris Land)
Working class:
Exc.1 - RUS RULET (Invictus Ink Of Look At Me Baby - Lea)
Champion class:
Exc.1 - DEXTER v. X-Ta-Sea (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Arriel Solo Gomez v. X-Ta-Sea)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1 - HAZEL Betelges (Colt di Perlanera - Irinland Barselona Betelges)
Vp..2 - FANTA Black Cartel (Napoleon Betelges - Mamba Black Cartel)
Vp.3 - YAMAHA di Diwinum (Fort Bellators Zinedine - Quest di Diwinum)
absent - FILA Black Cartel (Napoleon Betelges - Mamba Black Cartel)
Puppy class:
Vp.1 - SUPER STAR Angel of Shaytan (Igor del Gran Sasso D'Abruzzo - Anna Angel of Shaytan)
Vp.2 - MEAN-YA de Imperium Vita (Freakystyley v. Hohenzollern - Anya de Imperium)
Vp.3 - ENYA Betelges (Napoleon Betelges - Havana Betelges)
Vp.4 - FOrt Bellators RUBINA (Napoleon Betelges - Fort Bellators Savarona Valour)
Vp. - MYKONOS del Cuore Nero (Ghost Gamon v. Ashanti - Delta del Naissus)
Junior class (9-13 months):
Exc.1, JUNIOR BALKAN SIEGERIN - COCO QUEEN Ginga House (Itann Kruz Ginga House - Tatyana Anya Ginga House)
Exc.2 - UNA Royal Forest Rogot (Napoleon Betelges - Ester Emy Royal Forest Rogot)
Junior class (13-18 months):
Exc.1 - VISNJA di Diwinum (Aristotel Ares La Mia Casa - Mission di Diwinym)
Exc.2 - COCA Shades of Black (Angel of Shaytan Sky No Limit - Oliva from Lipar Land)
Exc.3 - TIABEANIE TINA Cherry's Wild (Tyron Giddy Blossom - Omega Nera di Altobello)
Exc.4 - ROSABLECKWOLF MASTER (Tahi-Reme Ix - Figerunivorwueen)
Exc. - Pride of Russia AZZURA (Versailles Marquis Beringard - Pride of Russia Teyz)
absent - ANNA Ginga House (Itann Kruz Ginga House - Lusi Zorya di Stelle)
absent - ASTAREA v. Alsterhof (Jeff di Perlanera - Fort Bellators Viva La Vida)
Intermediate class:
Exc.1 - Steel Dragon FOCY (Eutay del Nasi - Steel Dragon Shigella)
Exc.2 - LARA Angel of Shaytan (Angel of Shaytan Shark - Angel of Shaytan Irma)
Exc.3 - Izrafel JAZZY JADE (Fahir Giddy Blossom - Izrafel X5 Xaya)
Exc.4 - WAKAN TANKA Alba Avis (Itann Kruz Ginga House - Perry Alba Avis)
Exc. - MISS QUEEN (Eagle Spirit from Lipar Land - Darija Lili Koko)
absent -HABANERA VERA di Altobello (Baxter Medico Haus - Pink di Altobello)
Open class:
Exc.1 - Izrafel WICCA WITCHKRAFT (Maximilian di Assolutonero - Izrafel X5 Xaya)
Exc.2 - RUBY ROYAL Forest Rogot (Chico Betelges - Ester Emy Royal Forest Rogot)
Exc.3 - Love Kraft EVA EDISON (Rocky v. Frankenburg - Sculptor's Dobermann Gina Gershon)
Exc.4 - LETOILE IMPERIUM DE Kekonix (Destiny's Phoenix No Doubt - Elena Atina Porta Vittoria)
Exc. - MADONA Rio Royal (Maverik d'Islamorada - Rita Oro di Altobello)
absent -KALINA di Fahinera (Tyron Giddy Blossom - Habanera's Sough di Altobello)
Working class:
Exc.1 - LUNA LAGERTHA v. Ashanti (Destiny's Phoenix Nadal - Inka Infinity v. Ashanti)
Exc.2 - KASY Cherry's Wild (Victor di Altobello - Irines Cherry's Wild)
Champion class:
Exc.1, BALKAN SIEGERIN - VODKA VANILLA Brutal Dragons (Aristotel Ares La Mia Cosa - Malina Cake Ginga House)
Exc.2 - YAZZ di Altobello (Hazar di Altobello - Cinderella di Altobello)
Exc.3 - BARONESA v. Frankenburg (Dino v. Frankenburg - H'Arya Night Fever)
Exc.4 - Guardians Of Olympus ALPHA (Pride of Russia Taymir - Cora v. Traumfantasy)
absent -GABANNA (Vivaro di Casa Montenegro - Lilly Marlen of Evel Freedom)
Honour class:
Exc.1 - ESTER EMY Royal Forest Rogot (Efes Eto Ginga House - Anabell Tea Royal Forest Rogot)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, BEST BABY - UNDERTAKER del Naissus (Fort Bellators Ivanquisher - Milla del Naissus)
Vp.2 - WALTER Angel of Shaytan (Destiny's Phoenix Pixel Orion - Sunshine Angel of Shaytan)
Vp.3 - FANTOM Black Cartel (Napoleon Betelges - Mamba Black Cartel)
Vp.4 - SOLO LIMITED EDITION el Greco Nero (Narkos del Monte Aspro - Daria v. X-Ta-Sea)
Vp. - ALAN FORD of Nigrina (Russel de Noche Negro - Sahara Giddy Blossom)
can not be judge - TIRRUS from Invictus Dobermann House (Napoleon Betelges - Talia Tia Medico Haus)
absent -BRUNO di Fahinera (Hektor Angel of Shaytan - Kalina di Fahinera)
Puppy class:
Vp.1, BEST PUPPY - BOOMER Stella di Fortuna (Simba Ginga House - Verona Stella di Fortuna)
Vp.2 - BILLY BUTCHER Stella di Fortuna (Simba Ginga House - Verona Stella di Fortuna)
P. - BANDIT from Loris Land (Angel of Shaytan Sky No Limit - Red Ruby)
absent -HUND (Ajax Milko - Angelika Beatrice)
Junior class (9-13 months):
Exc.1 - PSIHOPATA Angel of Shaytan (Victor del Nasi - Triona Angel of Shaytan)
Junior class (13-18 months):
Exc.1, JUNIOR BALKAN SIEGER - ALADIN Della Ama-Gi (Simba Ginga House - Forever Freedom di Altobello)
Exc.2 - ORION Angel of Shaytan (Wakano v. Residenzschloss - Sevdah Baby Angel of Shaytan)
Exc.3 - Shaytan's Angel FAUST (Shaytan's Angel Tamyan - Angel of Shaytan Chigolina)
Exc.4 - KRISTO BRUTALE Giddy Blossom (Apolon di Fahinera - Nina Giddy Blossom)
Exc. - FALKO NERO di Perlanera (Jeff di Perlanera - Rumba Nera di Perlanera)
Exc. - GEPETTO della Andasi (Eagle Black di Casa Phoenix - Padrina Giddy Blossom)
Exc. - GOLDEN BOY di Altobello (Hector di Altobello - Magdalena Nera di Altobello)
Exc. - Vukasin TITO (Jerk York Royal Forest Rogot - Vukasin Felicia)
Exc. - WUKASIN Betelges (Hilton Betelges - Larissa Betelges)
absent -Izrafel LORD TSUNAMI (Angel of Shaytan Sky No Limit - Izrafel Felicia Farah)
Intermediate class:
Exc.1 - HECTOR Angel of Shaytan (Asterix del Nasi - Triona Angel of Shaytan)
Exc.2 - ROBERTO RODRIGUES od Zvezdanog Gaja (Russel de Noche Negro - Black Night di Bolazo)
Exc.3 - BOSCO v. Mrdak (Fahir Giddy Blossom - Zebra v. Mrdak)
Exc.4 - ORBI v. Frankenburg (Barymar Apraksin for Frankenburg - Lea v. Frankenburg)
Exc. - ADES (Draco Dominus Ares - Lea)
Exc. - BLAKE di Vinter (Yanick del Colle della Guardia - Olivia der Spitze Stehend Stamm)
Exc. - KONSTANTIN FORTOBELLA (Quiz v. Schwarze Kraft - Desire of Djarmati)
Exc. - TOMMY Royal Forest Rogot (Hilton Betelges - Olly Zoe v. Mrdak)
absent -JUG od Stevanovica (Vukasin Midnight Express - Cona od Stevanovica)
Open class:
Exc.1, BALKAN SIEGER - SIMBA Ginga House (Efes Eto Ginga House - Elen Ely Ginga House)
Exc.2 - HEKTOR di Fahinera (Apolon di Fahinera - Caprice di Altobello)
Exc.3 - Fort Bellators ZINEDINE (Fort Bellators Ivanquisher - Fort Bellators Magie Noir)
Exc.4 - Bel Nome VUK (Tahi-Reme Vito - Tahi-Reme Ita)
Exc. - OSHO Renewal (Ares dei Nobili Nati - Absolute Adventage Tejat Posterior)
Exc. - PABLO del Nasi (Victor del Nasi - The Notorious del Nasi)
Exc. - RIHAN de Akido San (Thor de Akido San - Judith Salute di Fero)
Exc. - Shaytan's Angel TIBET (Pride of Russia Taymir - Pride of Russia Chernika)
Exc. - TESLA di Altobello (Dion Dante - Gloria di Altobello)
absent -LA HRON del Cuore Nero (Iz Valkirii Rasputin - Hajabusa di Altobello)
absent -SIMBA de Chardmethee (Yanick del Colle della Guardia - Viva de Vinko Xannah)
Working class:
Exc.1 - AHIL of Incredible Diamonds (Pride of Russia Taymir - Angel of Shaytan Aurelia)
Exc.2 - Angel of Shaytan SKY NOLIMIT (Victor del Nasi - Triona Angel of Shaytan)
Exc.3 - Draco Dominus ARES (Pride of Russia Chingay - Steel Dragon Leones)
Champion class:
Exc.1 - OZREN Giddy Blossom (Mateo Giddy Blossom - Nina Giddy Blossom)
Exc.2 - OSCAR TAYGRAF Royal Forest Rogot (Grafit di Perlanera - Ester Emy Royal Forest Rogot)
Exc.3 - NAPOLEON Betelges (Chico Betelges - Irinland Barselona Betelges)
Exc.4 - BAKSTER el Diablo Negro (Dionis di Diwinum - Betty Boop el Diablo Negro)
Exc. - Guardians of Olympus AEGON TARGARYEN (Pride of Russia Taymir - Cora v. Traumfantasy)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - CHRISTIE di Maximiliano Nero (Fort Bellators Zinedine - Angel of Shaytan Eleanor)
Vp.2 - Shaytan's Angel UNA (Shaytan's Angel Tib - Angel of Shaytan Ma)
Vp.3 - YOANNA Angel of Shaytan (Destiny's Phoenix Pixerl Orion - Pina Silvestra v. Schwarze Kraft)
Vp.4 - FREYA Black Cartel (Napoleon Betelges - Mamba Black Cartel)
Vp. - Anima Vero BARONESSA BELIALLA (Fort Bellators Ivanquisher - Anima Vero Kera)
Vp. - AYLEEN EVERGREEN of Nigrina (Russel de Noche Negro - Sahara Giddy Blossom)
Vp. - CHELSEA ID di Maximiliano Nero (Fort Bellators Zinedine - Angel of Shaytan Eleanor)
Vp. - FORTUNA Black Cartel (Napoleon Betelges - Mamba Black Cartel)
Vp. - Tahi-Reme UNICA (Dura Lex Polonia King Crimson - Tahi-Reme Hien)
Vp. - TERRA from Invictus Dobermann House (Napoleon Betelges - Talia Tia Medico Haus)
Vp. - ZOE Shades of Black (Berendey - Oliva from Lipar Land)
absent -NELI Icey Black (Gotti v. Mrdak - Aurora)
Puppy class:
Vp.1 - BARONERA Akali Algiz (Rihan de Akido San - Ramona de Las Armonias)
Vp.2 - SEXY LADY Angel of Shaytan (Igor del Gran Sasso d'Abruzzo - Anna Angel of Shaytan)
Vp.3 - ARIA Pride of Royal (Princip Salute di Fero - Arijana)
Vp.4 - Vukasin SENKA (Love Kraft Gondor Doctor - Vukasin Senka)
Vp. - CALIFORNIA Betelges (Napoleon Betelges - Jamaica Betelges)
Vp. - MAYA del Cuore Nero (Ghost Gamon v. Ashanti - Delta del Naissus)
Vp. - PATRICIA de Noche Negro (Ghost Gamon v. Ashanti - Beretta de Noche Negro)
Junior class (9-13 months):
Exc.1, JUNIOR BALKAN SIEGERIN - MERRSY (Love Kraft Gondor Doctor - Fiery Sparta di Altobello)
Exc.2 - FILLA del Naissus (Gamon Ghost v. Ashanti - Milla del Naissus)
Exc.3 - NINNA Angel of Shaytan (Victor del Nasi - Barakuda Extreme Revelation)
Exc.4 - PANDORA Astur Galian (Krampus de Astur Galian - Horror History de Astur Galian)
Exc. - ANABELLA ANNYA (Artur La Mia Cosa - Kesidi Misti Kid di Orao)
Exc. - DONA v. Royal Haus Fipe (Set v. Royal Haus Fipe - Smicy RHF)
absent -VICTORY VERA Ginga House (Colt di Perlanera - Larissa Zorya di Stelle)
Junior class (13-18 motnsh):
Exc.1 - TASHA del Nasi (Eutay del Nasi - Alexa del Nasi)
Exc.2 - Shaytan's Angel FANTASY (Shaytan's Angel Tamyan - Angel of Shaytan Chingolina)
Exc.3 - OLIMPIA Angel of Shaytan (Wakano v. Residenzschloss - Sevdah Baby Angel of Shaytan)
Exc.4 - EMA del Naissus (Michigan di Modello - Julija del Naissus)
Exc. - ANKARA della Ama-Gi (Simba Ginga House - Forever Freedom di Altobello)
Exc. - Fort Bellators KATANA (Astor Unreachables - Fort Bellators Vendetta Vera)
Exc. - HARMONIC HAIDY v. Nollyzor (Bel Nome Bodin - Harmony Haidy Ginga House)
Exc. - OCTAVIA Angel of Shaytan (Wakano v. Residenzschloss - Angel of Shaytan Sevdah Baby)
Exc. - OLLY ONE OMEGA Black Novak (Dalgo di Perlanera - Zara Zebra Black Novak)
Exc. - PAPI (Sergej Giddy Blossom - Opal Renewal)
Exc. - Vivat de Vinko CLASICA (Colt di Perlanera - Vivat de Vinko Fleur Forsyte)
Exc. - Vukasin TEA RFR (Jery York Royal Forest Rogot - Vukasin Felicia)
Exc. - Vukasin UNA (Vukasin Midnight Express - Vukasin Fargo)
absent -Izrafel LADY CIRI (Angel of Shaytan Sky No Limit - Izrafel Felicia Farah)
absent -Izrafel JOY IS THE KEY (Fahir Giddy Blossom - Izrafel Felicia Farah)
absent -OCTAVIA KALI di Altobello (Love Kraft Gondor Doctor - Honey Moon di Altobello)
Intermediate class:
Exc.1 - PRIMA Cherry's Wild (Fahir Giddy Blossom - Jamaha Cherry's Wild)
Exc.2 - Vukasin TARIS (Jery York Royal Forest Rogot - Vukasin Felicia)
Exc.3 - TASANA di Fahinera (Kalashnikov of Djarmati - Aida di Fahinera)
Exc.4 - OLIMPIA Le Nostre Ali (Franyo Freiher v. Hohenzollern - Branka le Nostre Ali)
Exc. - Anima Vero NERA (Pride of Russia Trayan - Anima Vero Aura)
Exc. - BLOOM POWER di Vinter (Yanick del Colle della Guardia - Olivia der Spitze Stehend Stamm)
Exc. - GEORGINA Angel of Shaytan (Angel of Shaytan Sky No Limit - Angel&Demon i Berliafa)
Exc. - Guardians Of Olympus BLACK BEAUTY (Xanero Maradona Chesuna di Matario - Cora v. Traumfantasy)
Exc. - NORA from Loris Land (Rus Rulet - Bruna from Loris Land)
absent -KASABLANKA Fortobella (Quiz v. Schwarze Kraft - Desire of Djarmati)
Open class:
Exc.1 - Giddy Blossom ABRAKADABRA (Victor di Altobello - Giddy Blossom Fela)
Exc.2 - Shaytan's Angel TARA (Pride of Russia Taymir - Angel of Shaytan M. Lenna)
Exc.3 - MADAMOISELLE Boba House (Jery York Royal Forest Rogot - Alexis Boba House)
Exc.4 - ZENA ZARINA di Altobello (Hazar di Altobello - Weronica di Altobello)
Exc. - A-SAMI (Draco Dominus Ares - Lea)
Exc. - BERTA Unique Jewel (Angus Young di Altobello - Lola Unique Jewel)
Exc. - DESTINY v. Hasof (Mateo Giddy Blossom - Amida Alma of Tanderberg)
Exc. - GRETA di Diwinum (Asterix del Nasi - Divina di Diwinum)
Exc. - ORNELA Renewal (Ares dei Nobili Nati - Absolute Adventage Tejat Posterior)
Exc. - SUNSHINE Angel of Shaytan (Victor del Nasi - TrionaAngel of Shaytan)
Exc. - VILLA VISTA Alba Avis (Jery York Royal Forest Rogot - Quba Alba Avis)
Exc. - ZARA Jogi House (Itann Kruz Ginga House - Dalila Ever Lune)
absent -MONA of Famous Cubes (Mateo Giddy Blossom - Charlotte Lucy of Famous Cubes)
absent -TRAVIATA TARA di Orao (Maximis from House of Emperor - Zarina di Altobello)
Working class:
Exc.1 - MIA Cherry's Wild (Maverik d'Islamorada - Rita Oro di Altobello)
Exc.2 - ANARHIA Angel of Shaytan (Eutay del Nasi - Triona Angel of Shaytan)
Exc.3 - FOREVER FREEDOM di Altobello (Sant Kreal Ra - Farah Fortuna di Altobello)
Exc.4 - Draco Dominus ANGEL (Pride of Russia Chingay - Steel Dragon Leones)
Champion class:
Exc.1, BALKAN SIEGERIN, BOB - TISA di Altobello (Fireghost Fantast di Altobello - Joy di Altobello)
Exc.2 - ANNA Angel of Shaytan (eutay del Nasi - Triona Angel of Shaytan)
Exc.3 - Defender of Bulgaria SASHA (Giddy Blossom Festus - Defender of Bulgaria Ramea)
Exc.4 - IVY v. Frankenburg (Clark v. Frankenburg - Maxim v. Frankenburg)
Exc. - ROJKA Alba Avis (Fort Bellators Ivanquisher - Parta Alba Avis)
Exc. - VERONA STELLA di Fortuna (Pride of Russia Hronos - Asteriya Baby di Stella di Fortuna)
disQ. - SOFIA Vincitore del Mondo (Hugo Boss di Altobello - Ana di Altobello)
COURAGE TEST
Brown males:
1st - RUS RULET
2nd - NOVAK from Loris Land
Brown females
1st - COKA Shades of Black
Black males:
1st - Guardians of Olympus AEGON TARGARYEN
2nd - HECTOR Angel of Shaytan
3rd - Angel of Shaytan SKY NO LIMIT
Black females:
1st - SUNSHINE Angel of Shaytan
2nd - ROJKA Alba Avis
3rd - ANNA Angel of Shaytan
ANARHIA Angel of Shaytan
GRETA di Diwinum
NORA from Loris Land
OLIMPIA le Nostre Ali
VERONA Stella di Fortuna
BREEDING GROUP:
1st - LORIS LAND
2nd - GUARDIANS OF OLYMPUS
ESTER EMY
PROGENY GROUP
1st - Toyal Forest Rogot