17.11.2019 - Special Dobermann Show in Moscow - Russia

judge: Bojan Matakovic (Croatia)

 

 

BROWN MALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Brown Baby Male - Vivat de Vinko GREENVICH (Okean Elzy de Grande Vinko - Moonshine de Grande Vinko)

 

Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC, Club Winner, Best Brown Male - Vivat de Vinko ARMAGEDDON (SWH Boromir - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

 

 

BROWN FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, CW, Best Brown Baby Female, Best Baby - Vivat de Vinko GLORIA E VANTO (Okean Elzy de Grande Vinko - Moonshine de Grande Vinko)

 

Puppy class:

Vp.1, CW, Best Brown Puppy Female, Best Puppy - Vivat de Vinko BOHEMIA GOLD (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

 

Youth class:

Exc.1, CW, Junior Club Winner, Best Brown Junior - Smart Wood Hills LOVE STORY (SWH Boromir - SWH Yumi)

Exc.2, JCC - Vivat de Vinko ZOE TORRI (Ettore del Tibur - Oda Mi Alma de Grande Vinko)

 

Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC, Club Winner - Vivat de Vinko VITALE MARE NERO (Okean Elzy de Grande Vinko - Zarina Mare Nero de Grande Vinko)

 

Winner class:

Exc.1, CW, CCC - Pax Deorum CASSANDRA (Pax Deorum Rafel - RK Zenna)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills SARBONA (POR Hermes - SWH PRaga)

Exc.3, CC - Smart Wood Hills ODRI (Lucky Luciano Tikrai Nauja - SWH Nice)

 

Club Champion class:

Exc.1, Best Female, BOS, BOB Brown - Livonija Baronesa AMIDALA PADME (Oscar z Padoku - Livonija Baronesa Pia Pandora)

 

 

BLACK MALES

 

Puppy class:

Vp.1, CW, Best Black  Puppy Male - Jatland Fair VERMUT (Senator deGV - Koppod'Oro Sakura Sagora)

Vp.2 - Vivat de Vinko BRILLIANT BALTHAZAR (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

 

Youth class:

Exc.1, CW, Junior Club Winner, Best Black Junior Male - Smart Wood Hills MOHITO (SWH Boromir - SWH Unique)

Exc.2, JCC - Oreto Mia ORION (Oscar z Padoku - Nevskiy Tserber Yaponskaya Yena)

Exc.3, JCC - Smart Wood Hills MONTE-CHRISTO (SWH Boromir - SWH Unique)

 

Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC - Ars Longa HARD (Faruda Speranto Ontal Optimisto - Ars Longa Academia)

Exc.2, CC - Via Felicium ZEPPELIN (Colt di Perlanera - Tahi-Reme Kaylie)

Exc.3, CC - Ornatus Vitae IGREK (POR Konan - Ornatus Vitae Arkadia)

Exc.4, CC - Vivat de Vinko XANDER (Oksamit deGV - Karlotta di Prisconte)

 

Open class:

Exc.1, CW, CCC - Vivat de Vinko WISHMASTER (Ayk v. Elbthor - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Nevskiy Tserber BLACK DRAGON (Hazar di Altobello - Nevskiy Tserber Liz Gretchen)

Exc.3, CC - Smart Wood Hills DANTE (Asterix del Nasi - SWH Quinterra)

Exc.4, CC - Smart Wood Hills BANDERA (Santiago iz Zoosfery - SWH Organza)

Exc. - Nevskiy Tserber CIRO FERRARA (Livonija Baron Amber Amulet - Nevskiy Tserber Yaponskaya Yena)

 

Working class:

Exc.1, CW, CCC, Club Winer, Best Black Male, Best Black, BOB - SEBASTIAN iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc.2, CC - Tahi-Reme ZED (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Jameerah)

Vg. - Bolivar TRIUMPH (Appel di Fortuna Vern - Bolivar Azure Avis)

 

Winner class:

Exc.1, CW, CCC - DEMARCHE iz Zoosfery (Livonija Baron Amber Amulet - Anaconda s Bolshoy Volgi)

Exc.2, CW - Vivat de Vinko WARRIOR'S WAY (Ayk v. Elbthor - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)

Exc.3, CW - VILAND GROSS iz Zoosfery (Santiago iz Zoosfery - Holland Rose iz Zoosfery)

 

Champion class:

Exc.1, CW, CCC - Pride of Russia KRONOS (POR Dobrinya - POR Roksana)

Exc..2, CC - Pax Deorum EQUILIBRIUM (Apollo v. Elbthor - Pax Deorum Zarnitsa)

Exc.3, CC - Pax Deorum EMIDIUS (Apollo v. Elbthor - Pax Deorum Zarnitsa)

Exc.4, CC - Pride of Russia ARSENAL (Sant Kreal Elixir - POR Ishtar)

 

Veteran class:

Exc.1, CW, Best Veteran - Smart Wood Hills BOROMIR (Ale'Alamos del Citone - Dea Doloris v. Alpha Nordic)

 

 

BLACK FEMALES

 

Puppy class:

Vp.1, CW, Best Black Puppy - Vivat de Vinko BE QUEEN (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

Vp.2 - Barymar BERETTA (POR Chongar - Ex Boniger Sabina Senta)

 

Youth class:

Exc.1, CW, Junior Club Winner, Best Black Female, Best Black Junior, Best Junior - Vivat de Vinko YAGODA MALINA (Okean Elzy de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)

Exc.2, JCC - MONICA BELLUCCI iz Zoosfery (Sant Krel Bellator - Ava Gardner iz Zoosfery)

Exc.3, JCC - Smart Wood Hills JENNIFER (Filimamont Extra Terrestrial - Smart Wood Hills Okhra)

Exc.4, JCC - NOTA YARKAYA iz Zoosfery (Okean Elzy de Grande Vinko - Chio-Chio San iz Zoosfery)

Exc. - Oreto Mia OUR BLADES ARE SHARP (Oscar z Padoku - Nevskiy Tserber Yapoznaka Yena)

Vg. - Viva La VICTORIA (Filimamont Extra Terresntrial - Blesk Leo Zachetnaya Malyshka)

Vg. - Oreto Mia O'HARA VAIT (Oscar z Padoku - Nevskiy Tserber Yapoznaka Yena)

 

Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC - Smart Wood Hills ICE-N-FIRE (SWH Boromir - SWH Unique)

Exc.2, CC - CAPULETTI iz Zoosfery (Livonija Baron Amber Amulet - Holland Rose iz Zoosfery)

Exc.3, CC - ASTARTA v. Haus Erfullungen Vinschen (Hafel v. HEV - Platina v. HEV)

 

Open class:

Exc.1, CW, CCC - Ornatus Vitae ZHEMCHUG (Carlos Gerts di Prisconte - Future Line Felice Volta)

Exc.2, CC - Gretchendorf ARYA (Livonija Baron Amber Amulet - Nevskiy Tserber Liz Gretchen)

Exc.3, CC - ZATEA iz Zoosfery (Faberge of Devil Inside - Ava Gardner iz Zoosfery)

Exc.4, CC - BRONISLAVA v. Haus Erfullungen Vunschen (Ayk v. Elbthor - Meine Bomba v. HEV)

 

Working class:

Exc.1, CW, CCC - Den Smail CHERRY BERRY (Den Smail Tibery Gai - Freedom Forever Future Perfect)

 

Winner class:

Exc.1, CW, CCC, Club Winner, Best Black Female - MIRACLE OF GRACE de Grande Vinko (SWH Boromir - Diana Princess Warrior deGV)

Exc.2, CC - BRIZA Vital Screen (Livonija Baron Piter Pen - Greis Vital Screen)

 

Champion class:

Exc.1, CW, CCC - Ornatu Vitae DE LUX (Modus Ost Udo Uilliam - Ornatus Vitae Arkadia)

Exc.2, CC - Bredli Bo GILDA (Filimamont Extra Terrestrial - Gotic Genevera iz Zoosfery)

absent - Kim Zonnenberg SHEDOW WERWULF SHEELENA (Fatuda Speranto Ontal Optimisto - Kim Zonnenberg Yarda Tar)

absent - KATNISS EVERDEEN de Grande Vinko (Oksamit deGV - Alastriona deGV)

 

Club Champion class:

Exc.1, CW - PATRICIA de Grande Vinko (Filimamont Direct Hit - Alastriona deGV)

 

Veteran class:

Exc.1, CW, Best Black Female Veteran - ALASTRIONA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)

 

 

BEST KENNEL - VIVAT DE VINKO

BEST PRODUCER - ALASTRIONA de Grande Vinko