TDC

07.04.2018 - CACIB Luxembourg

judge: Armin Hoppe (Germany)

 

BLACK MALES

 

Minor puppy class:

Vp.1, Best Minor Puppy - Pride of Russia ODYSSEUS (Pride of Russia Dobrynia - Pride of Russia Astoria)

Vp.2 - Aritaur SLINGSBY (Bledig Broadsword - Aritaur Love You Long Time)

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy, BIS Puppy Male 3 - Korifey DARK KNIGHT (Sant Kreal Certero - Korifey Black Diamond)

Vp.2 - YORGOS di Orao (Fort Bellators Ivanquisher for Arsidorf - Monty di Orao)

Vp.3 - Holyhell's SERBIAN NIGHT FEVER at Tffarbach (Marienburg's Dutch Romeo - Celtic Chelsea Jahrestal)

absent - Ars Longa GENIUS (Ak-Yar Yason - Ars Longa Academia)

 

Youth class:

Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - Tahi-Reme ATLAS (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)

Exc.2 - IDOMENIUS del Mare Nero (Livonija Baron Amber Amulet - Zarina Mare Nero de Grande Vinko)

Exc.3 - NASTY el Casella Pandora (Ianez dei Due Intenti - Latoya Lorentz Blacknovak)

Exc.4 - SAMURAI DIAMONDS v. Lady Fraggle Rock (Jasper d'Chardmethee - Jeanne d'Are v. Lady Fraggle Rock)

Exc. - AOKI Grareva (Zac Ginga House - Destiny's Phoenix Inayra Inaya)

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL, res.CACIB - PRINS PHENYO v.h. Donauhof (Noxx v. d. Donauhoeve - Aurora v. Ambassador)

Exc.2, res.CACL - PORTHOS v. ROyaert (Asterix del Nasi - Kena v. Royaert)

Exc.3 - Stay in Style ULAN AT KRIEGER (Ilane della Piancarda - Stay in Style Hera Hecate)

Exc.4 - MOSES MAGNUM of Dark Ancestor (Lucino del Diamante Nero - Jean Dark Touch of Pink)

Exc. - Get To The Point USHER (Wizard of Oz de Grande Vinko - Get To The Point Berenice)

Exc. - Lateagain SATISFACTION (Funky Noodles du Wot a Thriller - Lateagain Jazzs Delight)

absent - BUCK (Eduardo of Looking at Me Baby - Athena Vovs Backa Mupet)

 

Open class:

Exc.1, CACL - PHIL v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)

Exc.2, res.CACL - ILAY di Altobello (Purgaj's Porsche di Altobello - Dreamgirl di Altobello)

Exc.3 - Jojavik BULLETPROOF BOMB (Chancepixies Locomotive - Tronjheim Belladonna)

Exc.4 - Holyhell's BLUE STEEL (Adamsons Love Affair by The Sea - Celtic Chelsea v. Jahrestal)

Vg. - BAAL v. Lady Fraggle Rock (Baron Echo da Cruz Alta - Arrbass Cegris)

absent - JOHNROSS v. Lehmannsfelsen (Asterix del Nasi - Dobergaarden Forever Penny Lou)

absent - LEMPO v. Jagerhohle (Elko v. Jagerhohle - H'Diva v. Jagerhohle)

 

Working class:

Exc.1, CACL - PHALCO v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)

 

Champion class:

Exc.1, CACL - Focus COOL CARDHU (Oscar Z Padoku - Focus Whole Lotta Love)

Exc.2, res.CACL - Pride of Russia ALTAY (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)

Exc.3 - XANERO MARADONA CHESUNA di Matario (Chester v.d. Topferstadt - Una Donna Tschethay di Matario)

Exc.4 - Tahi-Reme TYRION (Oz di Casa Giardino - Tahi-Reme Maya)

Vg. - Vostra Altezza EXCALIBUR (Zet iz Galakuna - Catrina z Padoku)

absent - Sant Kreal HUGO BOZZ IZ FITZKIN (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jaantje)

 

 

BROWN MALES

 

Minor puppy class:

Vp.1, Best Minor Puppy - Newfords XHIBITIONIST (Hollyhell's Blue Steel - Issabella Wot a Thriller)

 

Youth class:

Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - Nordsea Pride QUINCY EROS (Nordsea Pride Mister Maestro - Nordsea Pride Kontessa)

Vg.2 - QUBO du Sang Sacre (Largo-Heryo du Parc des Marais - Irka de Rouge-Sang)

absent - REY ARTURO v. Lady Fraggle Rock (Ball v. Lady Fraggle Rock - Baby Blue Lvy d'Grandvishnu)

 

Open class:

Exc.1, CAC, CACIB, BEST MALE, BOS - MAX MAX of Devil Inside (Pride of Russia ALtay - Alfetta by The Sea)

Exc.2, res.CACL - CHE GUEVARA v. Kontessina (Djambo v. Welfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)

disQ. - EVOLUTION del Nasi (Pride of Russia Taymir - Eureka del Nasi)

 

Champion class:

Exc.1, CACL - STORMHOLD ELITE WARLORD for Toffarbach (Italo Elite House - Diego's Tempations with Stormhold)

absent - LIMONCELLO des Brumes de Kahlan (Dante delle Querce Nere - Icy Slayer des Brumes de Kahlan)

 

 

BLACK FEMALES

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - ZEEGEEZ WALKS IN BEAUTY (Sant Kreal Horatio of Chopitea - Otago Angel Dreamz for Zeegeez)

 

Youth class:

Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - NARNJA des Brumes de Kahlan (Harry de Molino Blanco - Just The One des Brumes de Kahlan)

Exc.2 - ARENITE Another Vice (Dura Lex Polonia Hussaro Aquiale Ala - Newfords Kiss Kiss Bang Bang)

Exc.3 - NYX ASTERI Wot a Thriller (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Hellfire Annie Wot A Thriller)

Exc.4 - Tahi-Reme AURA (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)

Exc. - Sant Kreal BRIANNA OF CHOPITEA (Ebay del Tibur - Sant Kreal Centara)

cannot be judged - THALIS v. Lady Fraggle Rock (Jasper de Chardmethee - Leilah v. Lady Fraggle Rock)

absent - AMANI Diamti Neri (Bismarck Vital Screen - Inborn Fortuna Miranda Media)

absent - COVERGIRL de Grande Vinko at Debison (Dalgo di Perlanera - Galadriel Elven Queen de Grande Vinko)

absent - NAUGHTY NINA Wot a Thriller (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Hellfire Annie Wot A Thriller)

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL - Get To The Point URANIA (Wizard of Oz de Grande Vinko - Get To The Point Berenice)

Exc.2, res.CACL - PICCA v.h. Donauhof (Noxx v.d. Donauhoeve - Aurora v. Ambassador)

Exc.3 - FEIRY Home of Dawn (BenAffleck Angel Demon - Defender of Bulgaria Deya)

Vg.4 - Pride of Russia PAKITA (Oreto Mia Bagration - Pride of Russia Luna Nera)

 

Open class:

Exc.1, CACL, res.CACIB - PERLA NERA v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)

Exc.2, res.CACL - Kiev Style AIDA (Excelsior de Grande Vinko - Elegant Line Bagira)

Exc.3 - Pride of Russia FEODORA (Pride of Russia Luchezar - Pride of Russia Pikovaya Dama)

Exc.4 - KATHE KRUSE v. Elbauetal (Pride of Russia ALtay - Quirina de Grande Vinko)

Exc. - ENIGMA del Nasi (Pride of Russia Taymir - Eureka del Nasi)

absent - JAGUEERAH de Chardmethee (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Denderah V'Ummanaq du Reflet des Songes)

absent - JODYFEE v. Lehmannsfelsen (Asterix del Nasi - Dobergaarden Forever Penny Lou)

 

Working class:

Exc.1, CACL, CACIB, BEST FEMALE, BOB - Ruholfia GAVRIELLA (Lucino del Diamante Nero - Ruholfia Bardot)

 

Champion class:

Exc.1, CACL - INFINITY INDIRA di Perlanera (Oksamit de Grande Vinko - Fruthy Free de Grande Vinko)

Exc.2, res.CACL - SALTIGA iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc.3 - Newfords KISS KISS BANG BANG (Tamlands Valentino Garavani - Newfords Just Dance)

absent - LIBERTA VIVA v. Heckendorf (Halonzo Graf Vivario v. Steinnigerweg - Hannah Happy v. Heckendorf)

 

 

 

BROWN FEMALES

 

Minor puppy class:

absent - Fitzkin INSPIRED (Sant Kreal Hugo Boss - Sant Kreal My Dream)

 

Youth class:

Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - BASHA Grareva (Quiz v. Schwarze Kraft - Hugs & Kisses de Grande Vinko)

Exc.2 - NIOBE des Larmes de Fue (Pride of Russia Stalker - Ice-T de Chardmethee)

Exc.3 - Korifey YREASURE (Aritaur Philosophy - Amaon Russian Romance)

Vg.4 - From Island Korsika EVA (Colt di Perlanera - Elegant Line Yasnoye Solnyshko)

absent - THEA d'TROYA v. Lady Fraggle Rock (Jasper de Chardmethee - Leilah v. Lady Fraggle Rock)

 

Intermediate class:

Exc.1, CACL - Pride of Russia RYABINA (Pride of Russia Truvor - Pride of Russia Aristokratia)

Exc.2, res.CACL - MY LITTLE FIRST BABY des Yeux de la Revanche (Highway To Hell Jekyl Devil Isnide - First Baby des Yeux de la Revanche)

 

Open class:

Exc.1, CACL - CARRARA v. Kontessina (Djambo v. WElfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)

absent - JACKIE BROWN de Grande Vinko (Ulisse del Tibur - Bozena de Grande Vinko)

 

Champion class:

Exc.1, CACL - MAKSSIMA of Devil Inside (Pride of Russia Altay - Half Blood Princess of Devil Inside)

Exc.2, res.CACL - Chancepixies ANGELENA (Grand Mollis Armani - Chancepixies Serenity)

Exc.3 - CARA MIA v. Kontessina (Djambo v. Welfengarten - Dobshangrila Mia Kontessina)

Exc.4 - Stay In Style SHELBY AT KRIEGER (Stay In Style Jaguar - Stay in Style O'Nuty)

Exc. - GORCHISTA de Grande Vinko (Jork del Nasi - Celebrita di Crimea de Grande Vinko)

absent - LUVLY JUBLY Wot a Thriller (Pride of Russia Altay - Firenze Wot a Thriller)

absent - Sant Kreal MY DREAM IZ FITZKIN (Oscar z Padoku - Sergius-Aleksandrija Fabula)

 

Veteran class:

absent - KARAKORUM v.d. Tidianshohle (Gordon Royal Bell - Habi v.d. Tidianshohle)