judge: Hans Wiblishauser (D)
BLACK MALES
Youth class:
Vg.1, Kurpfalzjugendsieger - OLEG v. Royaert (Orson v. Nemesis - Kena v. Royaert)
Vg.2 - GANYMED v. Westwall (Prince v. Nemesis - Stella v. Klingbach)
Vg.3 - Dobergaarden Forever ULISSE DUCATI (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)
Vg.4 - TYSON v. Rheinaue (Orson v. Nemesis - Diana de la Casa Alina)
Open class:
Exc.1, CAC, Kurpfalzsieger, BOB - GRAF v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Exc.2, res.CAC - CHIVAGO HERZOG v. Württemberg (Ale'Alamos del Citone - Ophelia v. Nemesis)
Vg.3 - Ataraxie's EGON (Axel v. Schattenjager - MC Performance Claudette)
Working class:
Vg.1 - CAIUS v. Klingbach (Dinico Yoda - Diana de la Casa Alina)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever XYLON (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Cika)
Youth class:
Vg.1 - FERDINAND v. Westwall (Pride of Russia Sidor - Alfa Adelante v. Westwall)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - Pride of Russia SILVESTR (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - ELEKTRA Daker (Pride of Russia Altay - Rihana Daker)
Vp.2 - VESTELLA v. Rheinaue (Orson v. Nemesis - Barbarossa v. Westwall)
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever WU SHU (Pride of Russia Altay - Dobergaarden Forever Incredible Hope)
Vp.2 - ZOE v. Seckachtal (Silver Stone dei Nobili Nati - Ulla v. Seckachtal)
Youth class:
Vg.1, Kurpfalzjugendsiegerin - GUNDEL v. Westwall (Prince v. Nemesis - Stella v. Klingbach)
Vg.2 - Dobergaarden Forever UNA (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)
Vg.3 - LEICA Capax Infiniti (Pride of Russia Altay - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Vg.4 - NEYLA-FIABA de Darkness (Pride of Russia Urano - Sant Kreal Nuova-Fabia)
Vg. - GIESA v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
absent - JAVA v. Klingbach (Oksamit de Grande Vinko - Dorothea v. Nibelungenring)
Intermediate class:
Exc.1 - QUIRINA v. Nemesis (Ale'Alamos del Citone - Novalis v. Nemesis)
Open class:
Exc.1, CAC, Kurpfalzsiegerin - HANNAH v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Inouk v.d. Rheinaue)
Exc.2 - CECILIA v. Württemberg (Ale'Alamos del Citone - Ophelia v. Nemesis)
Working class:
Exc.1 - Dobergaarden Forever QUICHA (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)
Veteran class:
1st place - INOUK v.d. Rheinaue (Bellini v. Nemesis - Fenja v.d. Rheinaue)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever XINA (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Cika)
Youth class:
Vg.1 - OLYMPIA v. Bavaria (Pocho di Prisconte - Kyrana v. Bavaria)
Open class:
Exc.1, CAC - GABANA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Exc.2, res.CAC - XIDRA v. Seckachtal (San Ramiro v. Residenzschloss - Ulla v. Seckachtal)