judge: Detlef Köhler (D)
BLACK MALES
Youth class:
Vg.1, Jugend Sieger, Best Junior - GRAF v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Vg.2 - SCOTTY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.3 - IDEFIX v. Londorf (Franco v. Harten Kern - Ivette Les Deux Peupliers)
Vg.4 - QUAD v.d. Tafelrunde (Ascomannis Poker - Lunamae v.d. Tafelrunde)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - PRINCE v. Nemesis (Orson v. Nemesis - Novalis v. Nemesis)
Exc.2 - IDEAL Capax Infiniti (Pride of Russia Kaspij - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Vg.3 - ENZO v. Nibelungenring (A'Condor v. Residenzschloss - Romy v. Klingbach)
Open class:
Exc.1, res.CAC, res.CACIB - TJAARD del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)
Vg.2 - JEDERMANN v.d. Bruggenern (Camelot v. Burgenland - Bavaria v.d. Bruggenern)
absent - HARLEY v. Elbauetal (Wizard of Oz de Grande Vinko - Quirina de Grande Vinko)
Working class:
Exc.1 - ATTILA v. Ambassaodr (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
BROWN MALES
Youth class:
Vg.1, Jugend Sieger - SULTAN v.d. Rheinaue (Orson v. Nemesis - Queen v.d. Reinaue)
disQ. - SCARAMANGA'S GOLDEN GUN v. Marosk (Wizard of Oz de Grande Vinko - Flair Opus Meum)
Champion class:
Exc.1, CAC - BALDUR HERZOG v. Württemberg (Hilo v. Nemesis - Scenta v.d. Ritterburg)
BLACK FEMALES
Youth class:
Vg.1, Jugend Siegerin - HEIDI LOUBERRY v. Lehmannsfelsen (Orion Ekoive di Matario - Escada v. Lehmannsfelsen)
Vg.2 - HANNAH v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Inouk v.d. Rheinaue)
Vg.3 - ARUSHA v. Dimmelsbach (Pride of Russia Urano - Passoa v.d. Rheinaue)
Vg.4 - ISABELLA v. Kondorf (Franco v. Harten Kern - Ivette Les Deux Peupliers)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - CECILIA HERZOGIN v. Württemberg (Ale'Alamos del Citone - Ophelia v. Nemesis)
disQ. - FARINA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Quida v. Klingbach)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - BARBAROSSA v. Westwall (Ale'Alamos del Citone - Stella v. Klingbach)
Exc.2 - HESTELLA VITA de Ferignis (Orson v. Nemesis - Kalina de Ferignis)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp. - ISY v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Quida v. Klingbach)
Youth class:
Vg.1, Jugend Siegerin - GABANA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Vg.2 - ARIELLE v. Dimmelsbach (Pride of Russia Urano - Passoa v.d. Rheinaue)
Vg.3 - CARA v. Westwall (Orson v. Nemesis - Cilli v. Nibelungenring)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB - DOROTHEA v. Nibelungenring (Orsonv v. Nemesis - Vilja v. Klingbach)
Exc.2 - CLARA HERZOGIN v. Württemberg (Ale'Alamos del Citone - Ophelia v. Nemesis)
absent - BARBARINA v. Westwall (Ale'Alamos del Citone - Stella v. Kligbach)