TDC

30.08.2014 - Dobermann Club Winner Show - Moscow - Russia

judge: Sonia Kelveri Philippou (Cyprus)


BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, CW - ITON HOUK iz Zoosfery (Toscano del Diamante Nero - Greta Garbo iz Zoosfery)


Puppy class:

P. - CEYLONSKIJ CHAY (Teraline Heartland - Frau Madam Ukr-Bakkara)

absent - Nevskiy Tserber DANTE ALIGHIERI (Pride of Russia Hermes - Nevskiy Tserber Whitney Houston)


Youth class:

Exc.1, CW, JUNIOR CLUB WINNER - Filimamont DIRECT HIT (Teraline Heartland - May-B)

Exc.2, JCC - JORDAN iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)


Intermediate class:

Exc.1, CW, CCC - VARLAAM iz Zoosfery (Dante delle Querce Nere - Greta Garbo iz Zoosfery)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills AIVENGO (Pride of Russia Ferro - Smart Wood Hills Hitana)


Open class:

Exc.1, CW, CCC, BEST MALE BLACK, CLUB WINNE, BOB BLACK, BIS - TROY del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)


Winner class:

Exc.1, CW, CCC - Pride of Russia RADOMIR (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Dolce Vita)



BROWN MALES


Youth class:

Vg.1 - JAGUAR LIFE IN MOTION (Zhemchuzhina Chernozemia Rostislav - Trinity Zvezda Udachi)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, CW, BIS BABY - INESSA ARMAND iz Zoosfery (Toscano del Diamante Nero - Greta Garbo iz Zoosfery)

Vp.2 - Pride of Russia EUROPE (Tahi-Reme Max - Pride of Russia Dolce Vita)

Vp.3 - Teraline NIRVANA (Kenai Baghera - Teraline Montera)


Puppy class:

Vp.1, CW, BEST PUPPY BLACK, BIS PUPPY - Sant Kreal INFINITY LIFE (Sant Kreal Zeus - Stay in Style Czara Cachet)

Vp.2 - Ex Boniger GALATEYA COMPARARY (Sant Kreal Yustinian - Blossom Perl de Ma Ker)

P. - Sant Kreal KEROLAYN (Desert Storn di Baia Nera - Sant Kreal Jaantje)


Youth class:

Exc.1, CW, JUNIOR CLUB WINNER, BIS JUNIOR - Pride of Russia RUSLANA (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Dolce Vita)

Exc.2, JCC - JARMJENNA iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)

Exc.3, JCC - JE T'AIME iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)

Exc.4, JCC - From Island Korsika ARISHKA MON AMOUR (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Celtin Chelsea v. Jahrestal)


Working class:

Exc.1, CCC - SHAGANE TY MOYA iz Zoosfery (Graphic Line Suzdal - Rashel iz Zoosfery)


Winner class:

Exc.1, CCC, BEST BLACK FEMALE, CLUB WINNER - MADERA iz Zoosfery (Efendy iz Zoosfery - Lemira iz Zoosfery)



BROWN FEMALES


Puppy class:

Vp.1, CW, BEST PUPPY BROWN - Nevskiy Tserber DEVI DOMENIKA (Pride of Russia Hermes - Nevskiy Tserber Whitnay Houston)

Vp.2 - Livonija Baronessa AMIDALA PADME (Oscar z Padoku - Livonija Baronessa Pia Pandora)

Vp.3 - Smart Wood Hills PRAGA (Stinger v. Haus Erfullungen Vunschen - Smart Wood Hills Hamina)


Youth class:

Exc.1, JUNIOR CLUB WINNER, BEST JUNIOR BROWN - DEA SALOMEA iz Zoosfery (Ale'Alamos del Citone - Eva Lotta iz Zoosfery)


Intermediate class:

Exc.1, CCC, BEST BROWN FEMALE, CLUB WINNER - BRUTELLA iz Zoosfery (Santiago iz Zoosfery - Kabbalah iz Zoosfery)


Champion class:

Exc.1, CCC - Nevskiy Tserber AGATHA CHRISTIE (Stay in Style Jaguar - Nevskiy Tserber Uma Thurman)