10.08.2014 - Danish Dobermann Club Show - Gribskov - Denmark

judge: Helmut Redtenbacher (SA)


 

MALES


Baby class:

Vp.1, Best Baby 1 - Brown Chief BAKKI (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Vp. - Dobergaarden Forever RENO (Pride of Russia Saphron - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

Vp. - Brown Chief BARTHEZ (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Vp. - Be-Barong EINSTEIN (Kalle v. Ferrenberg - Alteana Sheridano Le Fano)


Puppy class:

Vp.1, Best Puppy 1 - Dobergaarden Forever QUINTO (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)

Vp.2, Best Puppy 3 - Dobergaarden Forever QUARK (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)


Youth class:

Exc.1, CQ, DANISH DOBERMANN CLUB JUNIOR WINNER 2014 - Destiny's Phoenix IN THE SPOTLIGHT (Oksamit de Grande Vinko - Destiny's Phoenix High Voltage)

absent - Torontos HANNU (Juno van't Genebos - Torontos Cerina)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 1, BOB, DANISH DOBERMANN CLUB WINNER 2014 - Dobergaarden Forever CATCHING FOX (Xox di Altobello - Lola di Altobello)

Exc.2, CQ, BEST MALE 2 - Dobergaarden Forever LORD MAXIMO (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Exc.3 - Dobergaarden Forever LOUIS (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Exc.4 - Dobergaarden Forever LANDAU (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Vg. - Proud Danish FANTASTIC FIGHTER (Oscar z Padoku - Master Mia v. Masterhof)


Working class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 3, CERTIFICATE - Dobergaarden Forever DARKSTORM (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)


Champion class:

Exc.1, CQ, BEST MALE 4 - JESSE JAMES v. Nobel Line (Purgajs Porsche di Altobello - Beckers Mystique v. Nobel Line)

Exc.2 - Torontos ZARGO (Falk v. Markischen Land - Torontos Ria)



FEMALES


Baby class:

Vp.1, Best Baby 2 - Brown Chief BAKIYA (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Vp.2, Best Baby 3 - Royal Danish CHECK THIS OUT (Efes Eto Ginga House - Qui Terret Addiction)

Vp.3, Best Baby 4 - Dobergaarden Forever RHEA RIHANNA (Pride of Russia Saphron - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

Vp. - Be-Barong ELLA OF FRELL (Kalle v. Ferrenberg - Alteana Sheridano Le Fano)

absent - Royal Danish CONSTANZA CORLEONE (Efes Eto Ginga House - Qui Terret Addiction)


Puppy class:

Vp.1, Best Puppy 2 - Dobergaarden Forever QUICHA (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)

P. - Dobergaarden Forever QALA (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)


Youth class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 1, BOS, DANISH DOBERMANN JUNIOR WINNER 2014, DANISH DOBERMANN WINNER 2014 - Torontos HAICA (Juno van't Genebos - Torontos Cerina)

Exc.2 - Destiny's Phoenix INVISIBLE TOUCH (Oksamit de Grande Vinko - Destiny's Phoenix High Voltage)

Exc.3 - Flame Danois AVICII WAKE ME UP (Aragorn v. Nobel Line - Proud Danish Cool Casio)

Exc.4 - Torontos GEA (Torontos Zargo - Torontos Akita)

Exc. - L'AURA Di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

Exc. - Qui Terret BLACK MAMBA v. NOBEL LINE (Aragorn v. Nobel Line - For Kai v. Wolf Stamm)


Open class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 3 - Dobergaarden Forever INCREDIBLE HOPE (Icarus di Altobello - Lola di Altobello)

Exc.2 - Torontos BELLA (Chester v.d. Topferstadt - Torontos Ria)

Exc.3 - Torontos FAY (Leo v. Markischen Land - Torontos Cerina)

Exc.4 - Royal Danish BARONESSE v. Blixen (Dobergaarden Forever Catching Fox - Sant Kreal Russian Rubin)


Working class:

Exc.1, CQ, BEST FEMALE 2, CERTIFICATE - Dobergaarden Forever GRAND PRIX (Grand Mollis Armani - Lola di Altobello)

Exc.2, CQ, BEST FEMALE 4 - Dobergaarden Forever KALINA (Dobergaarden Forever Athos - Tinker Bell di Altobello)


Champion class:

Exc.1, CQ - Grusholm NOVA (Yankee v. Klingbach - Lucky di Altobello)

Exc.2 - Qui Terret ATTRACTION (Oksamit de Grande Vinko - For Kai v. Wolf Stamm)

Exc.3 - Brown Chief AYDEN (Teraline Midgard - Arwen)