judge: Armin Hoppe (D)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - FRANJO FREIHERR v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1, LG Jugendsieger - DEAN v.d. Schwarzen Garde (Bojan v. Havelland - Alina v.d. Schwarzen Garde)
Vg.2 - GARYMOORE v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Lady Lilitha)
Vg.3 - MESAJAH Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Ivette Ivy Elite House)
Intermediate class:
Vg.1 - JASPER v. Havelland (Bojan v. Havelland - Modus Ost Isana)
Open class:
Vg.1 - BELLINI v. Belvedere (Iram Les Deux Peupliers - Athena v. Belvedere)
Working class:
Exc.1, CAC, LG SIEGER - KAPEH v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Havelland)
BROWN MALES
Open class:
Exc.1, res.CAC - JOLLY JOKER Halit Pasa (A'Condor v. Residenzschloss - Ambrosia Halit Pasa)
Working class:
Exc.1, CAC, LG SIEGER - DRAGON DONNER v. Hohenzollern (Pride of Russi Odin - Armani v. Hohenzollern)
Veteran class:
1st place - EMPORO v. Avenida (Icon Ginga House - Bella v. Lowendom)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - FURIA FEMINA v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Vp.2 - DREAM v. Freyer Tal (Auron Aquila v. Residenzschloss - Brooke v. Freyer Tal)
Youth class:
Vg.1, LG Jugendsiegerin - GRETA v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Lady Lilitha)
Vg.2 - KIKKY v. Havelland (Guti v. Havelland - Modus Ost Isana)
absent - GINGER v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Lady Lilitha)
Intermediate class:
Exc.1 - NIKA v. Hellerwald (Franco v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
Open class:
Exc.1, CAC, LG SIEGERIN, BOB - ISANA v. Havelland (Tahi-Reme Max - Belize v. Havelland)
Exc.2, res.CAC - RUBY v. Bullerbu (Orson v. Nemesis - Norma Jean v. Bullerbu)
Vg.3 - EWITA Malaika wa Vita (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa Vita)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1 - DEA PESAFIO Anubis Army (LeLetton Ilay Daminescy - Golden Granite Unreachables)
Youth class:
Vg.1, LG Jugendsiegerin - CASSANDRA v. Apoldastamm (Pride of Russia Odin - Aranka v. Apoldastamm)
absent - IRADA Capax Infiniti (Pride of Russia Kaspij -Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Intermediate class:
Exc.1 - Dobergaarden Forever LAQUICHA (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)
Open class:
Exc.1, res.CAC - BLISSANY v. Apoldastamm (Mitto del Nasi - Kayleigh v, Olympiastaete)
Exc.2 - AWA AFRIKA Guardian Dogs (Pride of Russia Odin - Kimi Kimberly Tromelin)
Working class:
Exc.1, CAC, LG SIEGERIN - CARISMA v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)