judge: Martin Gschwindl (A)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - JOHNNYICE v. Maindreieck (Zamu Les Deux Peupliers - Lucia v.d. Burgstätte)
Youth class:
Vg.1 - TJAARD del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)
Vg.2 - CHIVAGO HERZOG v. d. Württemberg (Ale'Alamos del Citone - Ophelia v. Nemesis)
Vg.3 - NEYO v. Hellerwald (Franco v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
Vg.4 - ORKI v.d. TIdianshöhle (Maco Macaroni Tromelin - Independence v.d. TIdianshöhle)
Vg. - ERAGON v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Vg. - FLASH v. Spellen (Ascomannis Poker - Gilla v.d. Burgstätte)
Intermediate class:
Exc.1 - FAROH v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakareen v. Lehmannsfelsen)
Open class:
Exc.1, res.CAC - AMAROK v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Exc.2 - Semper Fidelis JAMES DEAN (Pride of Russia Kaspij - Semper Fidelis Cherie)
Exc.3 - GAVEN v. Dranonerreich (Devill v. Burghof - Hiska v.d. Burgstätte)
Exc.4 - CHARIK v. Kattenturm (Fago Flashived - Amy v. Kattenturm)
Exc. - ERROLFLYNN v. Kloster-Kamp (Balios v. Kloster-Kamp -Xira v. Kloster-Kamp)
Working class:
Exc.1, CAC - BRASIL v. Hohenzollern (Sato the Best Line - Armani v. Hohenzollern)
Exc.2 - LENNOX v.d. TIdianshöhle (Machico Ekoeby di Matario - Independence v.d. TIdianshöhle)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1 - NEILO v. d. Horringhauser Hoh (Yacheero's Pando Pandero - Alessandra Avasir)
Open class:
Exc.1, CAC - BANDIT v. Ambassador (Mitto del Nasi - Zemic's Arwen)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - MORTICIA v. d. Horringhauser Hoh (Brasil v. Hohenzollern - Ardens Chili)
Vp.2 - NIKITA Elite House (Oksamit de Grande Vinko - Indhira Elite House)
Youth class:
Vg.1 - CELINA v. Apoldastamm (Pride of Russia Odin - Aranka v. Apoldastamm)
Vg.2 - CARMAH v. Krukenberg (Dinico Assanto - Dinicotiara del Conte Drago)
Intermediate class:
Exc.1 - NIKA v. Hellerwald (Franco v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
Open class:
Exc.1, res.CAC - EVITA Malaika wa Vita (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa Vita)
Exc.2 - BONITA v. Haustenbach (Chester v.d. Töpferstadt - Gina v.d. TIdianshöhle)
Champion class:
Exc.1, CAC - ALLEGRA v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Veteran class:
Exc.1 - INDEPENDENCE v.d. TIdianshöhle (Falco Royal Bell - Yuhma v. Sabbatsveld)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - IRADA Capax Infinity (Pride of Russia Kaspij - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Vp.2 - ASTALAVISTA v.d. Schreckenstein (Index v. Hellerwald - Lucky v.d. Scheltheide)
Youth class:
Vg.1 - SAMANTHA v. Bullerbü (Orson v. Nemesis - Norma Jean v. Bullerbü)
Vg.2 - CASSANDRA v. Apoldastamm (Pride of Russia Odin - Aranka v. Apoldastamm)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - DHANEA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)
Exc.2 - ROSE v. Bullerbü (Orson v. Nemesis - Norma Jean v.Bullerbü)
Open class:
Exc.1, CAC - BLISSANY v. Apoldastamm (Mitto del Nasi - Hertogin Kayleigh v. Olympiastaete)