TDC

31.05.2014 - Special Dobermann Show Club Winner - Rostov on Don - Russia

judge: Hendel Eytan (Israel)



BIS Junior

 

BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, Best Black Baby, BIS Baby - Don Kagjust SAPFIR BOMBEY (Livonija Baron Ody De Saint Amand - Tequila Alba Elvare de Grande Vinko)

Vp.2 - Don Kagjust STARDAST SATYRN (Livonija Baron Ody De Saint Amand - Tequila Alba Elvare de Grande Vinko)

Vp.3 - Don Kagjust SUPERIOR BAKARDI (Livonija Baron Ody De Saint Amand - Tequila Alba Elvare de Grande Vinko)


Puppy class:

Vp.1, Best Black Puppy, BIS Puppy - Don Kagjust RAFERTI (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Don Kagjust Avgustina)


Working class:

Exc.1, CCC - REMI van Helsing (Ambassador Dali DAriy - Legans Velli Kia Kyara)


Winner class:

Exc.1, CLUB WINNER - Don Kaggjust IMPERIAL (Smart Wood Hills Dewars - Don Kagjust Dinastia)

Vg.2 - Chernyi Vals CHEYZAR (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Chernyi Vals Pastoral)


Champion class:

Exc.1, CCC - Smart Wood Hills MATTHEW (Yacheero's Pando Pandero - Smart Wood Hills Ezhena)


Club Champion class:

Exc.1 - Ak-Yar YASON (Ethos Steinhage Grad - Ak-Yar Raya)



BROWN MALES

 


Best Brown Male


Puppy class:

P.1 - BRUS LEE (Sant Kreal Dedal - Petra)


Intermediate class:

Exc.1, CCC - Don Kagjust LAMBORGHINI AVENTADOR (Pride of Russia Sidor - Tequila Alva Elvare de Grande Vinko)


Winner class:

Exc.1, CLUB WINNER - Appel Di Fortuna ZEST FOR LIFE (Mitto del Nasi - Kro'Ket Fortuna Semper)


Club Champion class:

Exc.1, BOB Brown - Don Kagjust DJENTELMEN (Graphic Line Souvenir for de Grande Vinko - Don Kagjust Iskuchenie)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1 - Don Kagjust SAYZA GOLD TEKILA (Livonija Baron Ody De Saint Amand - Tequila Alba Elvare de Grande Vinko)


Puppy class:

Vp.1 - Don Kagjust RAYF REVITAL (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Don Kagjust Avgustina)


Youth class:

Exc.1, JUNIOR CLUB WINNER, Best Black Junior - DonKagjust OLVIYA GRANDESSA BRAVO (Pride of Russia Angel - DonKagjust Dinastia)

Exc.2 - Don Kagjust NARINA DI ORA (Don Kagjust Zinger Nord - Dia Demma)


Intermediate class:

Exc.1, CCC - Don Kagjust LALIQUE ENCRE NOIRE (Pride of Russia Sidor - Tequila Alva Elvare de Grande Vinko)


Open class:

Exc.1, CCC - Don Kagjust MAGNOLIA (Ak-Yar Yason - Don Kagjust Hadzhera)

Exc.2, CC - YADVIGA iz MARIALGARDA (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Legans Velli Gaklin)


Working class:

Exc.1, CCC - Chernyi Vals CHEREMYHA (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Chernyi Vals Pastoral)


Winner class:

Exc.1, CLUB WINNER, BOB Black, BIS - FORTUNA DEL MARE NERO de Grande Vinko (Maxim di Altobello - Geretta de Grande Vinko)

Exc.2, CC - San Donato GLORIA (Pride of Russia Sidor - Ramona Rey)


Champion class:

Exc.1, CCC - Dobermundes FEERIYA GRAND PRIX (Oksamit de Grande Vinko - Dobermundes Amore Mia Koppod'Oro)

Exc.2, CC - Don Kagjust INFINITI DYUARS (Smart Wood Hills Dewars - Don Kagjust Dinastia)

Vg.3 - Smart Wood Hills SIBIR (Smart Wood Hills X-Trail - Pride of Russia Hali-Gali)


Veteran class:

Exc.1, Best Veteran - Paradiz Ronado MELODIYA (Ardens Gauguin - Gorgippiya Efrata)



BROWN FEMALES


Youth class:

Exc.1, JUNIOR CLUB WINNER, BEST Brown Junior, BIS JUNIOR - Appel di Fortuna KEY TO HEART (El Diablo v. Havelland - Kro'Kett Fortuna Semper)


Exc.2, JCC - Don Kagjust NOELLA DI ZAER (Don Kagjust Zinger Nord - Dia Demma)

Vg.3 - Volgskaya Zvezda VICTORIA (Teraline Indigo - Tayna iz Zvezdnych Vrat)


Intermediate class:

Exc.1, CLUB WINNER - Santa Julf JUGOSLAVA (Teraline Floydt - Santa Julf Ruslana)


Club Champion class:

Exc.1 - TEQUILA ALBA ELVARE de Grande Vinko (S'Lichobor Ermak - Playgirl de Grande Vinko)