TDC

15.06.2014 - Grand Prix Golden Dobermann - Kamenny Mlyn - Slovakia

judge: Thomas Becht (D)


Photogallery

 

BLACK MALES


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2014 - DARK DIKTATOR v. Ashanti (Tahi-Reme Max - Veronika del Mediano)


Youth class:

Exc.1, CAJC, YOUTH CLUB WINNER 2014, GOLDEN DOBERMANN 2014 - EDY OKSA from Fourteenth Meridian (Oksamit de Grande Vinko - A'Sara Nigre from Fourteenth Meridian)

Exc.2 - FALCO FARANZANO de la Scytha (Iron di Casa Fox - Atia Aurelia de la Scytha)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - SYLVESTER STALLONE Morgantina (President King of Dakrness - Ola Olivia Morgantina)


Open class:

Exc.1, CAC - DIAMOND v. Zarowmoor (Pride of Russia Odin - Anja v. Zarowmoor)

Exc.2, res.CAC - EVANDER de la Scytha (Pride of Russia Urano - Suemi del Mediano)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2014, GOLDEN DOBERMANN 2014, BOB - Graphic Line NEARCO (Grand Mollis Armani - Graphic Line Florenzia)

Exc.2, res.CAC - Livonija Baron NOSTRADAMUS (Livonija Baron Heart of Hamlet - Livonija Baronesa Kingly Kassandra)


Champion class:

Exc.1, CAC - RONIN King of Darkness (Famous Fidel di Perlanera - Gem'Givveeon Rocca)

Exc.2, res.CAC - ROYAL-REZON vis Absoluta (Grand Mollis Armani - Petra Perla vis Absoluta)


Honour class:

Exc.1, Winner of Honory class 2014 - SAVON del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN 2014 - CARO Extra Elite (Energy Extra Moravak - Ira Extra Moravak)



BROWN MALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2014 - BEREK Executers Black Dogs (Famous Fidel di Perlanera - Paris King of Darkness)


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2014 - GORO Extra Elite (Ataraxie's Capone - Fatima Extra Elite)


Intermediate class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2014 - DRAGON DONNER v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)


Open class:

Exc.1, CAC - EVEREST de la Scytha (Pride of Russia Urano - Suemi del Mediano)


Champion class:

Exc.1, CAC - EGOISTE de la Scytha (Pride of Russia Urano - Suemi del Mediano)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2014 - DAPHNE v. Freyer Tal (Auron Aquila v. Residenzschloss - Brook v. Freyer Tal)

Vp.2 - DOMINA v. Freyer Tal (Auron Aquila v. Residenzschloss - Brook v. Freyer Tal)

Vp.3 - DREAM v. Freyer Tal (Auron Aquila v. Residenzschloss - Brook v. Freyer Tal)


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2014 - LIA L'AMOUR di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

absent - HADRINA de la Scytha (Dante delle Querce Nere - Suemi del Mediano)


Youth class:

Exc.1, CAJC, YOUTH CLUB WINNER 2014, GOLDEN DOBERMANN 2014 - BARBAROSSA v. Westwall (Ale'Alamos del Citone - Stella v. Klingbach)

Exc.2 - AL-PARI z Negraland (Royal Rezon vis Absoluta - Amira Abla Błękitny Kanion)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - CHRISSI v. Freyer Tal (Chriss z Padoku - Tahi-Reme Babine)

Exc.2, res.CAC - PIQUE DAME di Perlanera (Sant Kreal Zeus - Ferrari Flying di Perlanera)

Exc.3 - SUMMER SUNNY Morgantina (President King of Darkness - Ola Olivia Morgantina)


Open class:

Exc.1, CAC - JAFFA v. Karpatia (Ale'Alamos del Citone - Firenze v. Karpatia)

Exc.2, res.CAC - ETERNITY de la Scytha (Pride of Russia Urano - Suemi del Mediano)

Exc.3 - NAIR NENCIA z Helfsetyna (Armani de Terra Mirabili - Caia Claire z Helfstyna)

Vg.4 - JOSY v.d. Horringhauser Hoh (Sensei di Campovalano - Arden's Chili)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2014 - ENERGY EMISSION de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Jamais Vu de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC - CHILI v. Sentinel Hungary (Hilo v. Nemesis - Tahi-Reme Priscilla)


Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN 2014 - Semper Fidelis ALBANY (Lassa di Satti - Come As You Are Jade)

Exc.2 - Tahi-Reme PRISCILLA (Idane di Altobello - Tahi-Reme Bibiana)



BROWN FEMALES


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2014 - HAZEL de la Scytha (Dante delle Querce Nere - Suemi del Mediano)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - DESIDERA v. Hohenzollern (Pride of Russia Odin - Armani v. Hohenzollern)


Open class:

Exc.1, CAC - Tom-Dober SELENA (Pride of Russia Sidor - Tom-Dober Magita Muco)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2014, GOLDEN DOBERMANN 2014, BOS - ALFA ADELANTE v. Westwall (Orson v. Nemesis - Stella v. Klingbach)


Champion class:

Exc.1, CAC - ARUBA v. Sentinel Hungary (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)

absent - BUGATTI v. Freyer Tal (Yankee v. Klingbach - Carisma v. Frinkenhein)