TDC

25.04.2014 - XVIII Ukrainian National Dobermann Championship - Kiev - Ukraine

judge: Rudi Killmaier (D)


PHOTOGALLERY by Inna Goncharova - on Facebook

 

BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, Best Black Baby Male - Elegant Line ILLINOIS (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Elegant Line Roksolana)

Vp.2 - TSYGANSKIJ ROMANS Ukr-Bakkara (Teraline Heartland - Frau Madam Ukr-Bakkara)

Vp.3 - Korry-Korado CHE GEVARRA (Sant Kreal Ra - Korry-Korado Manuel Martini)

Vp.4 - Korry-Korado CHARLY CHESTER (Sant Kreal Ra - Korry-Korado Manuel Martini)


Puppy class:

Vp.1, Best Black Puppy Male - TAMERLAN iz Zamka Princessy (Wolfgang Winner de Grande Vinko - Lareina de la Belliza iz Zamka Princessy)

Vp.2 - Korry-Korado ZIBERT ZEST (Elegant Line Santiago - Korry-Korado Impressa Image)


Youth class:

Exc.1, JCAC, Best Black Junior Male, Character Test + - OZZY OZBOURN Grand Azaro (Pride of Russia Moxito - Kalina Krasnaya Grand Azaro)

Exc.2 - Elegant Line GUNS 'N' ROSES (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Elegant Line Korsika)

Exc.3 - HAN SOLO de Grande Vinko (Tahi-Reme Gerett - Valdora Valour de Grande Vinko)

Exc.4 - STEFANO del Nasi (Mitto del Nasi - Eureka del Nasi)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - Elegant Line ARTUR (Korry-Korado Boss Boston - Elegant Line Jewel)

Exc.2, res.CAC - EXCELSIOR de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Jamais Vu de Grande Vinko)

Vg.3 - Elegant Line BRIGHT (Pride of Russia Ferro - Elegant Line Roksolana)

absent - FAT-FRUMOS de Grande Vinko (Maxim di Altobello - Gina Geretta de Grande Vinko)


Working class:

Exc.1, CAC, Character Test + - YAROSLAV MUDRYJ de Grande Vinko (Oro Y Plata de Grande Vinko - Odisseya de Grande Vinko)


Winner class:

Exc.1, CAC, Character Test + - Alphapride ASTERIX (Fedor del Nasi - Barhat-Bayadera v. Anberi)

Exc.2, res.CAC - CORIOLANUS de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Fravola Fragrante de Grande Vinko)

Exc.3 - Character Test + - ZHANDARM (Gomer Golden Pack - Amazoniya)


Champion class:

Exc.1, CAC, BEST MALE, BIS BREED CHAMPION, "Bombastic v. Hanseaten Cup", "Aqvilon Dorian Den Dias Winner Cup", "Memory Lyudmila Morozova Cup" - WOLFGANG WINNER de Grande Vinko (Questo Betelges - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)

Exc.2, res.CAC - Livonija Baron ODY DE SAINT AMAND (Icarus di Altobello - Livonija Baronesa Infinity Fly)



BROWN MALES


Baby class:

Vp.1, Best Baby Male - SAFINO Grand Azaro (Grand Mollis Armani - Mazerati Grand Azaro)


Youth class:

Exc.1, JCAC, Best Junior Male, Junior Breed Champion, "Ambassador Cup" - NIKON NARCISSUS Dangerous Beauty (Ale'Alamos del Citone - Bambina Bomba Dangerous Beauty)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - Korry-Korado TIMOTI TIMBL (Pride of Russia Red Devil - Barbara Brucks Korry-Korado)

Exc.2, res.CAC - KAISER POWERFUL Dangerous Beauty (Aqvilon Dorian Den Dias - Astarta Arwen Dangerous Beauty)


Open class:

Exc.1, CAC - FOKUS-POKUS Ukr-Bakkara (Sant Kreal Zvenislav - Mokko Ukr-Bakkara)

absent - SAL'VATORE From Vista Verde (Aflame A'Ron s Mysa Hersones - Diva Damasta Cherniy Shokolad)


Working class:

Exc.1, CAC, Best Brown Male, Best Working dog of the Character test, "Sharman Princess iz Velikogo Knyazhestva Cup", "Tsarevich iz Slavnoi Stai Cup" - AMBER ADMIRABLE s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)


Winner class:

Exc.1, CAC - Sant Kreal RA (Maxim di Altobello - Sant Kreal Terpsichore)


Champion class:

Exc.1, CAC - Alphapride ARMANDO (Fedor del Nasi - Barhat-Bayadera v. Anberi)


Veteran class:

Exc.1, Character Test + - BORNEO BRONKO v. Anberi (Tahi-Reme Gerett - Atenais-Avrora v. Anberi)

Exc.2 - Elegant Line AMBASSADOR (Livonija Baron Honour Hex - Gertruda iz Zvezdnoy Stai)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, Best Baby - Pride of Russia ARISTOKRATIA (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)

Vp.2 - Elegant Line IRIS (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Elegant Line Roksolana)


Puppy class:

Vp.1, Best Puppy - TRINITY iz Zamka Princessy (Wolfgang Winner de Grande Vinko - Lareina de la Belliza iz Zamka Princessy)


Youth class:

Exc.1, JCAC, Best Black Junior Female "YUNA KRASA Cup" - Elegant Line GOTIKA (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Elegant Line Korsika)

Exc.2 - IMMORTAL GLORY de Grande Vinko (Yaroslav Mudryj de Grande Vinko - Royal Rose de Grande Vinko)

Vg.3 - NOCH NEJNA v.d. Ost Comitatus (Faberge of Devil Inside - Funny Gammy v.d. Ost Comitatus)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - DAMARIS-DOMINIQUE de Grande Vinko (Pride of Russia Sidor - Modus Ost Wis Wespera)


Exc.2, res.CAC - Elegant Line BAGIRA (Pride of Russia Ferro - Elegant Line Roksolana)

Vg.3 - MARLEN v.d. Ost Comitatus (Mustang Bodnergas iz Zoosfery - Elizra Ekspresja)


Open class:

Exc.1, CAC - DIANA PRINCESS WARRIOR de Grande Vinko (Pride of Russia Sidor - Modus Ost Wis Wespera)


Working class:

Exc.1, CAC, Character Test + - MAZERATI Grand Azaro (Fan-Fan de Grande Vinko - Kalina Krasnaya Grand Azaro)

Vg.2, Character Test + - LAREINA de la Belliza iz Zamka Princessy (Golden Boy iz Zamka Princessy - Aelita iz Zamka Princessy)

Vg.3, Character Test + - Elegant Line YASNOYE SOLNISHKO (Massimo v. Nemesis - Elegant Line Korsika)


Winner class:

Exc.1, CAC, Best Black Female, "Bombiastichansa Ultimatum Ursa Cup" - FORTUNA DEL MARE NERO de Grande Vinko (Maxim di Altobello - Gina Geretta de Grande Vinko)

absent - ALISON ALAMA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)


Champion class:

Exc.1, CAC - BOZENA de Grande Vinko (Zedor del Nasi - Ukrainka de Grande Vinko)

Exc.2, res.CAC, Character Test + - ENJOY SUN s Mysa Hersones (Pride of Russia Maradona - Fire Lady s Mysa Hersones)


Veteran class:

Exc.1, Best Veteran - GEKATA DE VINKO iz Doliny Dalmenov (Pluto de Grande Vinko - Aida de Grande Vinko)

Exc.2 - KIRELLA iz Velikogo Knyazhestva (Imperator de Grande Vinko - Anais Viola)

absent - FERRONA iz Velikogo Knyazhestva (Nitro del Rio Bianco - Grethen)



BROWN FEMALES


Baby class:

Vp.1, Best Brown Baby Female - YALTA QUEEN MON AMORE Golden Pack (Sant Kreal Ra - Nefertiti Charyyuschaya Golden Pack)


Puppy class:

Vp.1, Best Brown Puppy Female - ODDFRID v.d. Ost Comitatus (Sant Kreal Ra - Jojoba v.d. Ost Comitatus)


Youth class:

Exc.1, JCAC, Best Junior Female, Junior Breed Champion - GALADRIEL ELVEN QUEEN de Grande Vinko (Jork del Nasi - Celebrita di Crimea de Grande Vinko)


Open class:

Exc.1, CAC - ILLIADA IRIDA v. Anberi (Caliandro v. Nemesis - Gledis-Gratsiya v. Anberi)


Champion class:

Exc.1, CAC, Best Female, Breed Champion, "Ak-Yar Andromeda Cup" - BRINA BAHILU de Grande Vinko (Zedor del Nasi - Ukrainka de Grande Vinko)



KENNEL COMPETITION

1st - Best Kennel - De Grande Vinko


2nd - Elegant Line