05.04.2014 - Polish Dobermann Club Show

judge: Karl Erik Johansson (S)


MALES


Puppy class

Vp.1 - Dura Lex Polonia IVO (Dura Lex Polonia Gaudi - Dura Lex Polonia Copola)

Vp.2 - A BAD LOT Bobius Team (Tira Vento Foxtrott - Lena Bez Precedensu)


Youth class

Exc.1, Junior Winner, Junior Club Winner - Tira Vento ROLLS ROYCE (Oscar z Padoku - Tira Vento Becherovka) - finished Polish Junior Champion

Exc.2 - BENTLEY z Padoku (Juno van't Genebos - Greta z Padoku)

Exc.3 - Get To The Point DEVIL INSIDE (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berta)

absent - Eria Pro VOLTER (Pride of Russia Sidor - Eria Pro Quartz Style)


Intermediate class

Exc.1, CWC - Dura Lex Polonia HUSSARO AQUILAE ALA (Gangster Dandias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

Exc.2 - Legrant Land FREDDY FOSTER (Hummer Hoch Legrants - Legrant Land Dakota Dorman)


Working class

Exc.1, CWC - Santa Julf RUSSIAN BOY (Pride of Russia Kaspij - Santa Julf Ingrid)


Champion class

Exc.1, CWC, CLUB WINNER 2014 - Tira Vento FOXTROTT (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)

Exc.2 - Dura Lex Polonia GAUDI (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Imax z Padoku)



FEMALES


Puppy class

Vp.1, BEST PUPPY, BIS PUPPY I - Tahi-Reme JET (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Tahi-Reme Demi)

Vp.2 - GRETA de Terra Mirabili (Santa Julf Russian Boy - Cassidy de Terra Mirabili)

Vp.3 - DELICJA Bene Meritus (Kankan Tikrai Nauja - Teba Bene Meritus)


Youth class

Exc.1, Junior Winner, Junior Club Winner, Best Junior - Dura Lex Polonia HANNAH (Gangster-Danias de la Villa Valiano - Imax z Padoku)

Exc.2 - BRUGIA z Padoku (Juno van't Genebos - Greta z Padoku)

Exc.3 - ELEKTRA ELSI Błękitny Kanion (Napoleon Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)

Exc.4 - EMMA Desmodus Poland (Armani de Terra Mirabili - Amber Coco Chanel Desmodus Poland)

Vg. - ALICIA Rosser Reeves (Tira Vento Malibi - Napoli z Rancza Sutam)


Intermediate class

Exc.1, CWC - Imidz LADY EMMANUELE (Oksamit de Grande Vinko - Imidz Bella Ballada Dalores)

Exc.2 - ULKE NIKITA Miratio (Hummre Hoch Legrant - Axa Miratio)

Exc.3 - DAKOTA Alamaro (Ali Amaro de Terra Mirabili - Raya z Padoku)

Vg.4 - LATIHAF Elite House (Mitto del Nasi - Halle Berry Elite House)


Open class

disQ. - WIWA Z Padoku (Hiddo od Dvou Lvu - Wicki Gabi Vigo)


Working class

Exc.1, CWC - INGRID Ginga House (Oscar z Padoku - Anna Alegra Ginga House) - finished Polish Champion

Exc.2 - Tira Vento FINLANDIA (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)

Exc.3 - ENI Tirana (Oscar z Padoku - Birma Tirana)


Champion class

Exc.1, CWC, CLUB WINNER, BOB, BIS II - BEATRIX Il Conte Del Forte (Armani de Terra Mirabili - Karmen Majstersztyk)

Exc.2 - IVETTE IVY Elite House (Zordan Zewi del Citone - Ciara Elite House)


PAIRS

1st - Tira Vento FOXTROTT & Tira Vento FINLANDIA - BIS Pairs 3rd place

2nd - Dura Lex Polonia HUSSARO AQUILAE ALA& Dura Lex Polonia HANNAH


KENNEL

1st - Tira Vento  - BIS Breeding Group 4th place

2nd - Dura Lex Polonia