judge: Rudi Killmaier (D)
entries: 52
results by: Dobermann Sport & Zucht
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1 - EVGRAF iz Gavaona (Lord Maximus iz Gavaona - Nibiru iz Gavaona)
Vp.2 - VICO v. Trokadero (Urbano del Diamante Nero - Ona Orfea v. Trokadero)
Vp.3 - HANCOCK v. Residenzschloss (Arrow v.h. Wantij - Dakota v. Residenzschloss)
Vp.4 - VINCOVITO v. Trokadero (Urbano del Diamante Nero - Ona Orfea v. Trokadero)
Youth class:
Vg.1 - MAILOW v. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escada v. Larimar)
Vg.2 - ELKING v. Lehmannsfelsen (Murphy - Lady Lilitha)
Vg.3 - APOLLO v. Eichtal (Yankee v. Klingbach - Ilex v.d. Rheinaue)
Vg.4 - AMAROK v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
absent - ICARUS v.d. Schwarzen Lady (Pride of Russia Odin - Fiby v. d. Schwarzen Lady)
absent - GANDOR v. Residenzschloss (A'Condor v. Residenzschloss - Thiatacara v. Residenzschloss)
Intermediate class:
Exc.1 - CUMA v. Kunstadt (Hilo v. Nemesis - Anjuli v. Kunstadt)
Exc.2 - Kriegerhof EXTEMPORE ELIOT (Pride of Russia Kaspij - Smart Wood Hills Roma Raviol)
Exc.3 - AMOR v.d. Dobiaue (Hilo v. Nemesis - Avrora Arriva Aldman)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB - ORSON v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.2, res.CAC, res.CACIB - Russkaja Mechta MODNY MUSTANG (Fedor del Nasi - Russkaja Mechta Boginia Binja)
absent - BARON BERTONE v. Residenzschloss (Ramonburg's Chinji - Thiatacara v. Residenzschloss)
Working class:
Exc.1 - BARAN v. Römerkastell (Tairothor della Divina Celeste - Iwana v. Heiligenwald)
Champion class:
Exc.1 - ISAAK delle Due Donne (Genius v.d. Donauhoeve - Dina v.d. Donauhoeve)
Veteran class:
Exc.1 - ODO v. Assindia (Gatsby v. Assindia - Channa v. Assindia)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - CALLISTO v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - CRASSUS v. Hause Davidson (Latino Lorenco v. Cobra - Casa di Oro Michel)
Exc.2 - ARMAGEDDON v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
absent - BALTHASARHERZON v. Württemberg (Hilo v. Nemesis - Senta v.d. Ritterburg)
Open class:
Exc.1, CAC - Kriegerhof ANTHEUS (Smart Wood Hills Ellington Garri - Dobchester Briolana)
Exc.2 - GRANDE FERNANDO v. Safir (Latino Lorenco v. Cobra - Brina v. Safir)
Champion class:
absent - A'CONDOR v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)
BLACK FEMALES
Puppy class:
absent - VENIA v. Trokadero (Urbano del Diamante Nero - Ona Orfea v. Trokadero)
Youth class:
Vg.1 - BANJA v. Nibelungenring (Hilo v. Nemesis - Inouk v. d. Rheinaue)
Vg.2 - URSA UNIVERSA v. Trokadero (Fedor del Nasi - Nappa Nuna v. Trokadero)
Vg.3 - ALLEGRA v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Vg.4 - Kriegerhof HIMALAYA (Hilo v. Nemesis - Kriegerhof Viva L'Amore)
Vg. - KJENTA v.d. Donauhoeve (A'Condor v. Residnezschloss - Fenya v.d. Donauhoeve)
Vg. - NAHLA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Intermediate class:
Exc.1 - ANCKSUNAMUN v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Exc.2 - Kriegerhof EBONIQUE (Pride of Russia Kaspij - Smart Wood Hills Roma Raviol)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - Kriegerhof VIVA L'AMORE (Urbano del Diamante Nero - Kriegerhof Rhianna)
Exc.2, res.CAC - Russkaja Mechta MERA MADERA (Fedor del Nasi - Russkaja Mechta Boginia Binja)
Exc.3 - OPHELIA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.4 - KYRANA v. Bavaria (Hilo v. Nemesis - Jamaica v. Nemesis)
Exc. - EMMA v. d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Resindezschloss - Chiara v. Avalona)
Exc. - Ken-Ti's IOTA (Pako Daker - Ken-Ti's Bekka)
Exc. - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc. - IMPERATRICE Elite House (Zordan Zewi del Citone - Ciara Elite House)
Champion class:
Exc.1 - REBELLA RAGAZZA v. Trokadero (Pako Daker - Nappa Nuna v. Trokadero)
Exc.2 - ROMY v. Klingbach (Falco v. Nemesis - Ischta v. Klingbach)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - GABY v. Nobel Line (Zordan Zewi del Citobe - Ansochrito Caprice)
Vg.2 - ASPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - JAMAHA Elite House (Pride of Russia Kaspij - Arizona Elite House)
Exc.2 - Kriegerhof DUCHESSE D'EBONY (Diragos Il Divo - Kriegerhof Sienna)
Exc.3 - AURORA v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Open class:
Exc.1, res.CAC - ODAME v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Champion class:
Exc.1 - KARAKORUM v.d. Tidianshöhle (Gordon Royal Bell - Habi v.d. Tidianshöhle)