TDC

08.05.2011 - HDK Club Show in Hungary

judge: Rudi KILLMAIER (D)

entries: 78

results by: Rada Istvan, di Perlanera kennel & This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

photos sent by Anita & Istvan Lodi, Veres Timea

GALLERY by Bakondi Csaba


BLACK MALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2011 - CASSIUS de La Scytha (Savon del Mediano - Zafi v. Felox)

Vp.2 - Pride of Russia AMADEY (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)

Vp.3 - Csini Baba EGOSTAR (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Csini Baba Clarissa)


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2011 - ANTOSARTE AVANTGARDE od Telepa (Vfiram Virus od Telepa - Thamara Tara od Telepa)

Vp.2 - BARON HEART di Caresi (Livonijas Baron Heart of Hamlet - Tahi-Reme Yasmine)

Vp.3 - VALGYIMIR di Modello (Pithon di Modello - Energie di Modello)

Vp.4 - MUSTAFA v. Hunnoterra (Iron di Casa Fox - Dion del Grafixa)


absent - Tahi-Reme ORPHEUS (Zylan Zais del Citone - Tahi-Reme Quinie)


Youth class:

Vg.1, YOUTH CLUB WINNER 2011 - Tahi-Reme MAX (Pride of Russia Ferro - Tahi-Reme Giniti)

Vg.2 - TAJFUN di Modello (Zordan Zewi del Citone - Etna di Modello)

Vg.3 - HANNIBAL v. Hunnoterra (Hero di Casa Fox - Eva Herzigova v. Hunnoterra)


Vg.4 - USHER di Modello (Livonijas Baron Ink Indigo - Energie di Modello)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - Tahi-Reme IGOR (Andres Crockett del Citone - Tahi-Reme Giniti)

Exc.2, res.CAC - Tom-Dober PLAYBOY (Fedor del Nasi - Graphic Line Atlanta)


Open class:

Exc.1, CAC - SAVON del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)

Exc.2, res.CAC - VASALLUS v. Hunnoterra (Tahi-Reme Cinzano - Quarria v. Hunnoterra)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2011, BOB - OBI WAN KENOBI de Grande Vinko (Leo v. Markischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)

Exc.2, res.CAC - MAXIM di Altobello (Icarus di Altobello - Daria Deniz di Altobello)

Exc.3 - Teraline MIDGARD (Pako Daker - Teraline Aurora)

Exc.4 - BIG BOSS v. Hunnoterra (Zordan Zewi del Citone - Maximus Magister v. Hunnoterra)


Champion class:

Exc.1, CAC - FAMOUS FIDEL di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Tahi-Reme Ruthy)

absent - PORTONICOS di Altobello (Fan Fan de Grande Vinko - Wild Cherry di Altobello)



BROWN MALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2011 - Tom-Dober RUSSIAN RED (Varenne di Casa Vernice - Tom-Dober Magita Muco)



Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2011 - HUNTER del Nasi (Fedor del Nasi - Karma Kaja del Nasi)

absent - Diamond-Anubis AKRON (Tahi-Reme Dali - Quarta v. Hunnoteerra)


Youth class:

Vg.1, YOUTH CLUB WINNER 2011 - Csini Baba DEVIL (F'Hiram-Abif Royal Bell - Pamela Daker)

Vg.2 - BONO de La Scytha (Teraline Midgard - Steel Dragon Stella)

Vg.3 - SASHA di Altobello (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Merlin Monro di Modello)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - TIGER del Mediano (Pithon del Mediano - Olivia del Mediano)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2011 - ZEFFIRO v. Hunnoterra (Ramon Betelges - Iron Maiden v. Hunnoterra)



Champion class:

Exc.1, CAC - Legrant Land CHESTER FLOX (Jerome Favola di Satti - Falija Flox Legrant)

Exc.2, res.CAC - Rellaps FORREST (Ron del Fiorsilva - Focus Once Upon A Time)

Exc.3 - Martinkerti CSOBAN (Pithon del Mediano - Demi del Negro Amaretto)



BLACK FEMALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2011 - AMORELLA di Perlanera (Leo v. Markischen Land - Tahi-Reme Ruthy)


Vp.2 - CORYNA di Caresi (Tahi-Reme Xavier - Hexi Val di Taro)


Vp.3 - SWEET GRACE KELLY M7 Fehervari (V'Firam Virus od Telepa - Besdober Bea)

Vp.4 - CONCORDIA de la Scytha (Savon del Mediano - Zafi v. Felox)

absent - HONOLULU v. Karpatia (Hilo v. Nemesis - Tititaka v. Karpatia)


Puppy class:

Vp.1, PUPPY CLUB WINNER 2011 - APHRODITE TINA AURORA od Telepa (V'Firam Virus od Telepa - Thamara Tara od Telepa)

Vp.2 - DIABOLIC DEFENDER Dob Aida (Steel Dragon Reno - Szeriosz Bombazo)

Vp.3 - ELENA v. Walley (Hilo v. Nemesis - Amanda v. Pressilla)

Vp.4 - Tahi-Reme OXANA (Zylan Zais del Citone - Tahi-Reme Quinie)

Vp. - ANGIE v. Tiszavari (Pithon del Mediano - Dizzy Star of Bedea)

Vp. - MYSTICAL CREATURE v. Hunnoterra (Iron di Casa Fox - Dion del Grafixa)


Youth class:

Vg.1, YOUTH CLUB WINNER 2011 - FREYA Betelges (Ale'Alamos del Citone - Galilea Betelges)

Vg.2 - CASSY CRSTAL di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Tahi-Reme Roxana)

Vg.3 - VERONIKA del Mediano (Teraline Midgard - Pandora del Mediano)

Vg.4 - GOLDEN EYE v. Hunnoterra (Varenne di Casa Giardino - Elegance Ebony v. Hunnoterra)


Vg. - ATIA AURELIA de La Scytha (Idane di Altobello - Zafi v. Felox)

Vg. - Gem'Givveeon ALEXA (Grand Mollis Armani - Gem'Givveeon Lambada)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - DIVA D'ORO di Perlanera (Ale'Alamos del Citone - Tahi-Reme Lottie)

Exc.2, res.CAC - UNITA v. Morosso (Idane di Altobello - Nataly v. Morosso)

Exc.3 - Madaras-Pusztai UNE UVERTURA (Idane di Altobello - Madaras-Pusztai Indi)

absent - Tahi-Reme ICY (Andres Crockett del Citone - Tahi-Reme Giniti)


Open class:

Exc.1, CAC - AFRICA v. Sentinel (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)

Exc.2, res.CAC - Tahi-Reme GITANA (Ale'Alamos del Citone - Tahi-Reme Roxana)

Exc.3 - DONNA Szeiriosz (Tom-Dober Julius - Tiger v. Karpatia)

Exc.4 - Madaras-Pusztai TEQUILA (Idane di Altobello - Madaras-Pusztai Indi)

absent - FLEUR Unreachables (Urbano del Diamante Nero - Paloma del Nasi)


Working class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2011 - FRUTHY FREE di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Tahi-Reme Ruthy)


Champion class:

Exc.1, CAC - Teraline MONTERA (Pako Daker - Teraline Aurora)

Exc.2, res.CAC - O'FINITY King of Darkness (Come As You Are Jared - Come As You Are Vesta)


Honour class:

Exc.1, CAC - YRRIA v. Hunnoterra (F'Hiram-Abif Royal Bell - Hagrita v. Karpatia)


Exc.2 - Tahi-Reme OLIVIA (Tahi-Reme Churchill - Tahi-Reme Opium)



BROWN FEMALES


Baby class:

Vp.1, BABY CLUB WINNER 2011 - Szelmalom GIOVANNA-GIRL (Tom-Dober Hagi - Tekla Triniti v. Sharlatan)

Vp.2 - PLAYA v. Hunnoterra (Bandit di Altobello - Wally Ginga House)


Puppy class:

Vp.1,PUPPY CLUB WINNER 2011 - IMIROB Aranka (Köd-Hegy Baltazar - Csini Baba Theodora)

Vp.2 - ESPERN v. Walley (Hilo v. Nemesis - Amanda v. Pressilla)


Youth class:

Vg.1, YOUTH CLUB WINNER 2011 - Csini Baba DIVA (F'Hiram-Abif Royal Bell - Pamela Daker)


Vg.2 - Tom-Dober QUELLA (Tom-Dober Hagi - Tom-Dober Jana)

Vg.3 - Get To The Point BEAUTY (Sant Kreal Zeus - Anubis)

Vg.4 - BAMBI de La Scytha (Teraline Midgard - Steel Dragon Stella)

absent - BELUGA de La Scytha (Teraline Midgard - Steel Dragon Stella)


Intermediate class:

Exc.1, CAC - Tom-Dober PERSONA PEACH POLLY (Fedor del Nasi - Graphic Line Atlanta)


Exc.2, res.CAC - YOLA YOLANDA ZAGA od Telepa (Power del Mediano - Tiny Troubles od Telepa)


Open class:

Exc.1, CAC, CLUB WINNER 2011 - SUEMI del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)

Exc.2, res.CAC - ARUBA v. Sentinel (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)


Working class:

Exc.1, CAC - DAKOTA Di Casa Montenegro (Power Playboy od Telepa - Bocasa di Casa Montenegro)


Breeders group:

1. - DI PERLANERA (DIVA D'ORO di Perlanera, FAMOUS FIDEL di Perlanera, CASSY CRYSTAL di Perlanera, FRUTHY FREE di Perlanera)


HDK Champion class:


Males:

1 - Teraline MIDGARD - HDK Champion 2011

2 - FAMOUS FIDEL di Perlanera

3 - SAVON del Mediano

4 - Martinkerti CSOBAN

5 - MAXIM di Altobello

6 - BIG BOSS v. Hunnoterra


Females:

1 - Teraline MONTERA - HDK Champion 2011

2 - O'FINITY King of Darkness


Pair class:

1 - SAVON del Mediano - ATIA AURELIA de la Scytha

 

BARON HEART di Caresi & CORYNA di Caresi